USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / Korzyści z wyglądu jednostek floty gwiezdnej
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Slovaak
Użytkownik
#1 - Wysłana: 19 Cze 2006 20:05:37
No właśnie, jakie są korzyści z okrągłego, cienkiego spodka, ramienia łączącego spodek z sekcją maszynowni?

A jakie były by gdyby okrety były prostokątne jak obecnie okrety nawodne.
Crash Test
Użytkownik
#2 - Wysłana: 19 Cze 2006 22:29:06
Niestety na mojej uczelni nie wykladaja nic na temat geometrii pola WARP
Jo_anka
Użytkownik
#3 - Wysłana: 19 Cze 2006 22:36:49
Teoretycznie ksztalt jednoski nie ma znaczenia dla stworzenia pola warp.

Vide szesciany Borg... Zasady fizyki Star Treka sa elastyczne...
Crash Test
Użytkownik
#4 - Wysłana: 19 Cze 2006 22:43:45
Ksztalt ma znaczenie dla wydajnosci.
BORG to osobny temat
Jo_anka
Użytkownik
#5 - Wysłana: 19 Cze 2006 23:15:57
"Ksztalt ma znaczenie dla wydajnosci."

Napewno! Ale chodzilo mi o pewna dowolnosc w ST jezeli chodzi o stosowanie regul obowiazujacych w Fizyce...
Anonim
Anonimowy
#6 - Wysłana: 19 Cze 2006 23:18:04
Wlasnie, jest calkiem mozliwe, ze Szesciany w ogole nie sa zoptymalizowane do lotow w zwyklym warp - tj. ich ksztalt wcale nie sprzyja osiaganiu wysokich predkosci. Fakt, Cube'y sa bardzo szybkie, jednak zdaja sie nie byc o tyle szybsze (w warp!) od okretow Floty, jak by sugerowalo ich zaawansowanie technologiczne i nadmiar mocy. Pamietacie BoBW? Enterprise-D, bedacy okretem klasy Galaxy, byl w stanie podazac za Szescianem przez calkiem dlugi czas, pomimo ze Szescian zdecydowanie przewyzsza Galaxy pod kazdym niemal wzgledem. Borg oczywiscie nie musial wtedy leciec na maksymalnym warp, ale... czemu mialby specjalnie leciec wolno? Nie zalezalo mu, by E-D go gonil, poniewaz E-D w koncu i tak by odpadl. Ciezko mi o wymyslenie argumentu innego niz to, ze lot z wyzsza predkoscia byl albo niemozliwe (bo to byl MAX dla szescianu), albo bardzo kosztowny energetycznie.

Mysle, ze bardzo mozliwe, iz Borg doszedl do wniosku, ze Szescienny ksztalt ma wiecej zalet (atak we wszystkich kierunkach, jednorodnosc, zwrotnosc etc. etc.) niz wad i mogl sie pogodzic z niezbyt dobrym wykorzystaniem pola warp. Przeciez do przelotow na wielkich predkosciach na duza skale Borg zawsze mogl uzyc transwarp. Byc moze predkosc warp 9.6 (czy ile to tam bylo) byla po prostu wystarczajaca (a z pewnymi modyfikacjami i przekazaniem dodatkowej energii zapewne mogla byc przekroczona w razie takiej potrzeby).

Inna mozliwosc jest taka, ze Borg znalazl sposob na manipulacje polem warp bez koniecznosci zmiany ksztaltu kadluba. Albo ze uzywaja czegos troche innego niz warp (choc zawsze mowi sie o "warp signatures" gdy widzi sie pedzace Szesciany _nie_ lecace w transwarp).

Anyway, ksztalt federacyjnych okretow moze byc wymuszony przez w sumie niewiele rzeczy: maly opor w atmosferze (nie sadze, by to byl az tak duzy priorytet), czy w mglawicy (mglawice sa rzadkie, ale przy predkosciach porownywalnych z c... ), lub wlasnie optymalne wykorzystanie pola warp. Obstawialbym na to ostatnie, choc nie wiem czy zostalo to kiedys powiedziane explicite na ekranie. Jesli tak jest, to ksztalt ten pomaga polu warp (choc nie jest dla niego niezbedny!) - w koncu okrety Federacyjne to najszybsze okrety z tych najslynniejszych ras!

W jaki sposob ksztalt pomaga okretowi lepiej wykorzystac pole warp, niestety nie wiadomo - chocby z tego powodu, ze jeszcze nie odkryto czegos takiego jak podprzestrzen, o napedzie warp nie wspominajac .

Jest jednak pare rzeczy zwiazanych z cechami konstrukcyjnymi okretow Federacji, ktore mozna stwierdzic juz dzis:
1. Odseparowanie maszynowni od glownej czesci mieszkalnej (spodka) jest dobre - ma to miejsce nawet na wspolczesnych statkach kosmicznych, czy okretach podwodnych. Maszynownia znajduje sie z tylu. Wszelkie awarie w maszynowni sa wiec w jakis sposob odseparowane od czesci mieszkalnej, co chroni zaloge...
2. Skoro o tym mowa, to taki ksztalt sprzyja tez separacji (ucieczka zalogi w sytuacji zagrozenia).
3. Szerokie rozstawienie gondoli warp moze wplywac pozytywnie na zdolnosci manewrowe, podobnie jak wspolczesnie mozna w pewnym stopniu sterowac samolotami np. zwiekszajac moc silnikow po jednej stronie. Podobnie sie ma rzecz ze statkami morskimi.
4. Kolektory bussarda sa widoczne i nie przesloniete, gdy patrzy sie na okret od przodu: sprzyja to zbieraniu przez nie materii.
5. Podobnie sie ma z deflektorem nawigacyjnym - z duza antena skierowana do przodu mozna latwiej generowac zogniskowane pole, czy sygnal.

/Sh1eldeR
Karo
Użytkownik
#7 - Wysłana: 19 Cze 2006 23:50:47
korzyści z wyglądu powinny powodować efekt " o jaki ładny okręt nie strzelajmy bo szkoda"
Emil05
Użytkownik
#8 - Wysłana: 20 Cze 2006 00:10:51
Anyway
Bimberv_17
Użytkownik
#9 - Wysłana: 20 Cze 2006 14:22:44
o jaki ładny okręt nie strzelajmy bo szkoda

To porozwalać wszystkie sześciany
szwagier
Użytkownik
#10 - Wysłana: 21 Cze 2006 00:29:14
Bo jak się wychodzi z kajuty i zrobi spacer korytarzem po obwodzie to się wraca z powrotem i nie można się zgubić
Bimberv_17
Użytkownik
#11 - Wysłana: 21 Cze 2006 11:07:45
Bo jak się wychodzi z kajuty i zrobi spacer korytarzem po obwodzie to się wraca z powrotem i nie można się zgubić

Tylko po spodku
szwagier
Użytkownik
#12 - Wysłana: 21 Cze 2006 11:11:01
Tylko po spodku

Przecież w spodku toczy się całe życie kulturalne i społeczne wkońcu
Bimberv_17
Użytkownik
#13 - Wysłana: 21 Cze 2006 17:01:06
Przecież w spodku toczy się całe życie kulturalne i społeczne wkońcu

No ale gdy w Generations widzimi ewakucję cześci napędowej to uciekają różne osobistości np. dzieci, może było tam jakies przedszkole
Slovaak
Użytkownik
#14 - Wysłana: 22 Cze 2006 00:09:18 - Edytowany przez: Slovaak
Zdolność separacji miał chyba tylko Galaxy, a ramie łączące spodek z maszynownią ma też Excelsior, Constitution.
A jeszcze bardziej mnie ciekawi to ze w tych ramieniach jest podobno rdzeń worp

Zwródzcie uwage że w miejscu gdzie rdzeń leży poziomo w STII Enterprise zostaje w tym miejscu ostrzelany a ludzie znajdujący się tuż obok muszą uciekać lub zginą. No, a co było by gdyby strzały padły kilkanaście metrów wyżej? Pewnie przebiłby by ramie na wylot a po drodze rdzeń...

Z resztą, późniejsze okręty juz nie mają tego ramiania a spodek zastąpiono elipsą.
Pah Wraith
Użytkownik
#15 - Wysłana: 22 Cze 2006 01:18:18 - Edytowany przez: Pah Wraith
The_D
Użytkownik
#16 - Wysłana: 22 Cze 2006 02:05:10
Zdolność separacji miał chyba tylko Galaxy, a ramie łączące spodek z maszynownią ma też Excelsior, Constitution.

No cóż. Autorzy projektując pierwszego Entka chcieli mieć coż z połączenia rakiety i latającego spodka. Co wyszło, każdy widzi.
Anonim
Anonimowy
#17 - Wysłana: 22 Cze 2006 05:27:55
Slovaak jestem niemal pewny, ze z tym obrazkiem jest cos nie tak - nie widzialem ani jednego przekroju jakiegokolwiek okretu, na ktorym rdzen warp umieszczony byl w szyji. Zawsze ciagnie sie co najwyzej przez caly kadlub pomocniczy, ale nie wchodzi na
"szyje". Prawdopodobnie w celu zapewnienia lepszej ochrony (szyja jest czesto dosc cienka, jak zauwazyles).

Potrafie jednak wymyslic czemu rdzen mialby sie miescic w szyji okretu. Jest powszechnie znanym faktem, ze im dluzszy rdzen warp, tym lepiej. Stad takie umieszczenie jak na podanym przez ciebie przekroju byloby wrecz idealne i doskonale tlumaczyloby ksztalt okretow Floty - zobaczcie jak dlugi (wysoki) moze byc rdzen w takim ustawieniu!

Wydaje mi sie, ze autor tego przekroju (no chyba, ze to autor projektu Constitution we wlasnej osobie, lol) popelnil blad. Myslal, ze polkolista konstrukcja na szczycie spodka kryje w sobie koncowke rdzenia warp (widac to wybrzuszenie na obrazku), podczas gdy w rzeczywistosci jest to element napedu impulsowego.

A co do tego trafienia w "szyje" w STII... coz, przed refitem Constitution nie mial tej szerokiej konstrukcji nad kadlubem inzynieryjnym. Zostala ona zamontowana w celu zwiekszenia sily ognia okretu i kryje pare wyrzutni torped. Czyzby wiec przed refitem Constitution byl tak podatny na ataki? Czemu Khan strzelal w wyrzutnie torped, a nie w rdzen warp? Jego wybor wydawal sie bardzo dobry (pozbawial Enterprise-A czesci sily ognia), ale jesli rdzen warp biegnie przez cala szyje, to wystarczylo strzelic te parenascie metrow wyzej by zniszczyc okret...

/Sh1eldeR
Seybr
Użytkownik
#18 - Wysłana: 26 Cze 2006 15:27:14
Mnie naszedl motyw statkow Jam`Hadar. Co dzien rano budzil mnie Szerszen, wlatywal przez uchylone okno. Byl punktualny, zawsze kolo 7 rano. Dzis nie wytrzymalem i go zabilem. Dziad nie bedzie mnie budzil kiedy moge sobie dluzej pospac.

Tył statku przypomina mi odwłok szerszenia ;]. Mysle ze wiele takich motywów jest zaporzyczonych z otaczającej nasz przyrody.
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 26 Cze 2006 15:31:42
Mysle ze wiele takich motywów jest zaporzyczonych z otaczającej nasz przyrody.

ST pod tym względem to jeszcze nic... Obejrzyj sobie statki Obcych z "Babylon 5"
WarLock II
Użytkownik
#20 - Wysłana: 1 Lip 2006 17:51:35 - Edytowany przez: WarLock II
Slovaak jestem niemal pewny, ze z tym obrazkiem jest cos nie tak - nie widzialem ani jednego przekroju jakiegokolwiek okretu, na ktorym rdzen warp umieszczony byl w szyji.

Ja z kolei zawsze byłem przekonany, że rdzeń tkwi właśnie w "szyi", zwłaszcza ze względu na stosunek generowanej przez rdzeń mocy do jego długości (o czym pisał już Sh1eldeR). Na potwierdzenie wklejam linki do tych schematów:1, 2.

P.S. Witam po długiej przerwie załogę Phoenixa
Havoc
Użytkownik
#21 - Wysłana: 2 Lip 2006 07:53:14
WarLock II

Witaj

Seybr

Co dzien rano budzil mnie Szerszen, wlatywal przez uchylone okno. Byl punktualny, zawsze kolo 7 rano. Dzis nie wytrzymalem i go zabilem.

Zaryzykuję stwierdzenie, że mówisz najprawdopodobniej o Trzmielu! Gdyby to był naprawdę Szerszeń, oraz zakładając, że masz chociaż trochę wiedzy z Biologii, a także minimalną ilość wyobraźni, to drugi raz nie zostawiłbyś okna otwartego.
Bimberv_17
Użytkownik
#22 - Wysłana: 2 Lip 2006 08:56:08
Zaryzykuję stwierdzenie, że mówisz najprawdopodobniej o Trzmielu! Gdyby to był naprawdę Szerszeń, oraz zakładając, że masz chociaż trochę wiedzy z Biologii, a także minimalną ilość wyobraźni, to drugi raz nie zostawiłbyś okna otwartego.

Może nie u mnie na strychu w tamtym roku miały gniazdo szerszenie, częto przylatywały na doł, ale nikogo nie ukąsiły. Ale w końcu musieliśmy je wytepić bo były strasznie upierdliwe
Seybr
Użytkownik
#23 - Wysłana: 2 Lip 2006 12:52:41
aryzykuję stwierdzenie, że mówisz najprawdopodobniej o Trzmielu!

Tu sie mylisz. Co do okna, ja mam je lekko uchylone na noc. Wez spij w te upaly w nocy ;].

Ale w końcu musieliśmy je wytepić bo były strasznie upierdliwe

Tez tak mielismy, ale w ganku, wsumie w dachu ganku. Zalepilismy otwor do ktorych wlatywaly. Teraz mamy gdzie spod panelami. Kolejna walka nas czeka. Zreszta jak mamy ganek, to przez 2 lata mialy swoje gzniacdo nietoperze. Przemile istotki. Naliczylem 80 sztuk, jak wylatywaly. Mowie o doroslych osobnikach.

Tak to jest jak sie mieszka na wsi ;]. Potrafie odroznic czmiela od szerszenia. Czmiele sa owiele bardziej sympatyczne. One sie nie pchaja w rejon czlowieka tak jak szerszenie. Zreszta znal mudzi co nei potrafia odroznic Jelenia od Daniela. Podstawy biologii znam, min misliwskiej. Ale to juz inna bajka.
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 2 Lip 2006 14:55:27
Nie mieszkam na wsi, ale też miałem kłopot na szczęście nie z szerszeniami a z osami, ale został już rozwiązany...

Potrafie odroznic czmiela od szerszenia

Dwie ciekawostki:

1. Trzmiel jest spokrewniony z pszczołami, szerszań z osami (ale to zapewne wiecie)

2. fizyka długo nie umiała wyjaśnić dlaczego trzmiel lata (uwżano nawet, że jego latanie łamie znane prawa fizyki). Nie łamie trzmiel ruchami swoich ("na oko" przymałych) skrzydełek wytwarza poduszkę powietrzną (podobną jak ta wytwarzana przez poduszkowce) która go unosi...
Havoc
Użytkownik
#25 - Wysłana: 2 Lip 2006 20:01:34
Tu sie mylisz. Co do okna, ja mam je lekko uchylone na noc. Wez spij w te upaly w nocy ;].

Ja też śpię przy otwartym oknie. Ale jak by mi raz szerszeń wleciał to pewnie bym go nie otworzył, dopóki bym się nie upewnił, że nie ma następnych w pobliżu.

Dość dawno temu oglądałem film dokumentalny o szerszeniach, w którym powiedziano, że to najprawdopodobniej najbardziej niebezpieczne i agresywne owady na świecie. W pobliżu swojego gniazda atakują wszystko co się rusza.

Ale może mówili o jakiejś egzotycznej odmianie szerszeni. Niestety tego szczegółu nie pamiętam.

Trzmiel jest spokrewniony z pszczołami, szerszań z osami (ale to zapewne wiecie)

Wiemy! Wiemy także, że "osowate" są bardziej agresywne.
Ale w końcu od każdej zasady są wyjątki.
Q__
Moderator
#26 - Wysłana: 2 Lip 2006 20:28:48
Tylko co ta nasza dyskusja ma teraz wspólnego z tematem, który brzmi: "Korzyści z wyglądu jednostek floty gwiezdnej"?
Havoc
Użytkownik
#27 - Wysłana: 2 Lip 2006 20:41:02
Niewiela

Gdyby na "naszym" forum przestrzegać zasady, że rozmawiamy wyłącznie w temacie i każdy offtop byłby usuwany/przenoszony to pewnie 80% tematów (a może więcej) miałoby po kilkanaście postów, a później nie bardzo byłoby o czym rozmawiać.
Q__
Moderator
#28 - Wysłana: 2 Lip 2006 21:09:43 - Edytowany przez: Q__
Havoc

Ależ ja też "do bólu" offtopicuję (i NIE UWAŻAM, by offtopy należało usuwać)... Po prostu zaproponowałem powrót do głównego nurtu dyskusji...
Tuki Anvareth
Anonimowy
#29 - Wysłana: 3 Lip 2006 02:47:24
Hmm gdyby ktos mnie zapytal dlaczego hapanski battle dragon ma spodkowaty ksztalt to bym odpowiedzial, ale dlaczego statki GF?

Moze poprostu tworcy nie chcieli kanciastych, budzacych groze okretow latajacych w barwach dosc specyficznej organizacji jaka jest Federacja z jej Gwiezdna Flota, majaca postawione cele diametralnie rozne od siania "terroru psychologicznego" (co innego charakterystyczne, kanciaste ksztalty imperialnych gwiezdnych niszczycieli )
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 3 Lip 2006 02:59:11
Tuki Anvareth

Ty naprawdę jesteś fanem SW (He's real Quisatz Haderach ), znasz nawet hapanski battle dragon, mimo, że ten pochodzi z extended universe... Aż sprawdziłem w WookiePedii co to za cudo...
http://starwars.wikia.com/wiki/Hapan_Battle_Dragon
I mi się tam osobiście z latającą filiżanką z komiksu Baranowskiego kojarzy...
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Treknologia / Korzyści z wyglądu jednostek floty gwiezdnej

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!