USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / kolejność seriali

Autor Wiadomość
Goran
Anonimowy
#1 - Wysłana: 15 Lut 2006 21:08:19
Odpowiedz 
mam takie pytanko : czy konieczne jest oglądanie poszczególnych seriali Star Treka w chronologicznej kolejności ?? Czy ma to duży wpływ na zrozumienie wszystkiego ?? Z góry dzieki za odpowiedź
Jo_anka
Użytkownik
#2 - Wysłana: 15 Lut 2006 22:35:04
Odpowiedz 
To zalezy jaka chronologie masz na mysli - czy kolejnosc produkcji, czy tez "chronologie bezwzgledna" tzn. od XXI w. do konca XXIV wieku. Ja w Twojej sytuacji kierowalabym sie ta ostatnia, zwazywszy na aluzje i odwolania do "przeszlosci".

Zaczelabym od filmu First Contact (STVIII-jest w wypozyczalniach), pozniej zabralabym sie za Enterprise (nadaja na AXN). Dalej Star Trek Klasyczny, filmy I-VI, ST Next Generation, film VII (Star Trek: Generations), Deep Space9, Voyager i ostatnie filmy IX i X. Mysle, ze nalezy wykorzystac fakt, ze saga Star Treka obejmuje cztery stulecia (a nawet wiecej - siegajac czasem do XXXI wieku), tworzac spojna calosc (mniej lub bardziej ).

Pozdrawiam
Anonim
Anonimowy
#3 - Wysłana: 15 Lut 2006 22:43:05
Odpowiedz 
Ja ogladalem jakos dziwnie na opak Zaczalem od Voyagera przez TNG, DS9, filmy VII-IX. Po tym klasyczny, filmy od I - VI i na koncu enterprise.
cezary
Użytkownik
#4 - Wysłana: 15 Lut 2006 23:24:27
Odpowiedz 
Czy ma to duży wpływ na zrozumienie wszystkiego ??

nie. duzego wplywu nie Co wcale nie znaczy, ze zdarzaja sie czasem mile smaczki jesli oglada sie w kolejnosci krecenia.
Kolejnosci Jo_anki nie polecam - mozna dostac zamotki niezlej (chocby zaczynajac od First Contact mozna sie zdziwic "wtf is Borg i dlaczemu wszyscy sie go boja"
Uwazam, ze jesli chce sie zostac trekkerem powinno sie zanurzac w kanon w podobnej kolejnosci jak wiekszosc (ew omijajac TOSa z poczatku, zaczynajac od TNG) - dzieki temu zdobywa sie odpowiednie podejscie (jak chocby nie zadaje sie pytan w stylu "czemu Picard boi sie Borga skoro Kaska go jadala na podwieczorek"

BTW. Serial DS9 musi sie ogladac od poczatku do konca (w sensie od pierwszego do ostatniego odcinka po kolei), ale czy obejrzysz go przed czy po TOS/TNG/Voy to znaczenia wiekszego nie ma.
Pah Wraith
Użytkownik
#5 - Wysłana: 15 Lut 2006 23:57:30
Odpowiedz 
Serial DS9 musi sie ogladac od poczatku do konca (w sensie od pierwszego do ostatniego odcinka po kolei), ale czy obejrzysz go przed czy po TOS/TNG/Voy to znaczenia wiekszego nie ma.

A jednak znowuż, smaczki z TNG pojawiają się w DS9 (Borg, Maquis, Ferengii) i w VOYu te z DS9 (znów Maquis, sama stacja). Chyba najlepiej jednak oglądać tak jak było kręcone Czyli TOS (tylko dla odważnych), filmy 1-6, TNG, film Generations, DS9, po trzecim sezonie DS9 walnąć sobie First Contact, po DS9 Insurrection, VOY, Nemesis, a na końcu ENTka(żeby zakończyć nie-miłym akcentem)
Havoc
Użytkownik
#6 - Wysłana: 16 Lut 2006 00:37:18 - Edytowany przez: Havoc
Odpowiedz 
Generations "dzieje się" gdzieś w trakcie DS9. Okolice 3-go sezonu.
Goran
Anonimowy
#7 - Wysłana: 16 Lut 2006 01:48:15
Odpowiedz 
dzięki !! wiele mi to wyjaśniło ... filmy "pełnometrażowe" oglądałem już wszystkie ale o serialu dowiedziałem się niedawno ))
w takim razie zaczynam poważne polowanie na TNG później zobaczę Voy i DS9 (własnie te mam ale chyba poczekają sobie). Później poszukam ENT !
jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc
Havoc
Użytkownik
#8 - Wysłana: 16 Lut 2006 13:54:42
Odpowiedz 
DS9 przed Voyagerem!
Pah Wraith
Użytkownik
#9 - Wysłana: 16 Lut 2006 15:29:17
Odpowiedz 
Generations "dzieje się" gdzieś w trakcie DS9. Okolice 3-go sezonu.

Tak, ale poza zmianą mundurów nie ma absolutnie żadnego (w każdym razie ja się nie dopatrzyłem) nawiązania do DS9, zaś w FC są.

DS9 koniecznie przed VOYem
Jurgen
Moderator
#10 - Wysłana: 16 Lut 2006 16:14:10
Odpowiedz 
Popieram, DS9 musi być przed Voyagerem.
cezary
Użytkownik
#11 - Wysłana: 16 Lut 2006 17:58:19
Odpowiedz 
dlaczego musi?
co prawda pilot Voya nawiazuje do DS9, ale nie az tak bardzo, zeby zdradzalo jakies zdarzenia, a wiecej powiazan z DS9 nie zauwazylem w Voyu...
Jo_anka
Użytkownik
#12 - Wysłana: 16 Lut 2006 21:40:07
Odpowiedz 
A "Makis" (czy jak to sie pisze)?
Jurgen
Moderator
#13 - Wysłana: 16 Lut 2006 21:48:05
Odpowiedz 
Nie o nawiązania mi chodziło. Dla mnie Voyager jako ST jest znacznie słabszy niż DS9 i TNG i może "wypaczyć" gust kogoś, kto nie oglądał wcześniej Treka albo oglądał go niewiele. Chcielibyście zacząć ST od Entka?
WarLock II
Użytkownik
#14 - Wysłana: 16 Lut 2006 22:11:51
Odpowiedz 
A "Makis" (czy jak to sie pisze)?

Maquis - chyba o to chodziło??
Jo_anka
Użytkownik
#15 - Wysłana: 16 Lut 2006 23:25:43
Odpowiedz 
Owszem, o to chodzilo. Dzieki, czulam, ze cos nie jest tak z pisownia.

Watek Maquis jest dosc istotny dla Voyagera (choc w duzej mierze zmarnowany! - wiecej pretensji mam do scenariusza Voyagera niz Enterprise).
Dyplomata
Użytkownik
#16 - Wysłana: 17 Lut 2006 12:47:58
Odpowiedz 
1. Nie jest konieczna chronologia co do ogłądania seriali
(przy filmach już musi/powinna być zachowana) .

2. Szczerze odradzam DS9 , jako całość .
Przy pierwszych 3 sezonach ... co napisać ? ... po prostu szkoda czasu .
Jednak , jeżeli ktoś chce , to polecam od sezonu 4 (więcej odcinków
z okrętem "bojowym" , a ponadto coraz bardziej narastający problem
Dominium) .
Havoc
Użytkownik
#17 - Wysłana: 17 Lut 2006 19:52:57
Odpowiedz 
W jaki sposób "zazębia sioę" DS9 z Voyagerem? Niedawno oglądałem jeden z pierwszych odcinków 2 sezonu Voya, w którym Paris uczył Kes pilotować prom. Trochę się zdziwiłem gdy do symulacji włączył atak szturmowców Dominium.
Pah Wraith
Użytkownik
#18 - Wysłana: 18 Lut 2006 10:42:40
Odpowiedz 
W jaki sposób "zazębia sioę" DS9 z Voyagerem?

Rozumiem, że nie oglądałeś pilota VOYa, a potem 1 sezonu? Jeśli nie, to rzucić mogę tylko trzy hasła: stacja, Quark i Maquis
Havoc
Użytkownik
#19 - Wysłana: 18 Lut 2006 11:05:34
Odpowiedz 
Pah Wraith wybacz, ale mam wrażenie, że się "czepiasz"
Chodzi mi o czas, w którym oba seriale "dzieją się". Podobno TNG sezon 6-7 i DS9 sezon 1-2 były nadawane w tym samym czasie. I "działy się" w tym samym czasie.

Pytam o podobną zależność między DS9 i Voyagerem. Podobno Voy wyruszył na swą tułaczkę przed wojną z Dominium. A ponieważ Paris użył w symulacji dla Kes, szturmowców Jem'Haddar, to logika nakazuje sądzić, że Voy wyruszył w podróż gdzieś pomiędzy zniszczeniem Odyssey, a wojną z Dominium, czyż nie?
Jurgen
Moderator
#20 - Wysłana: 18 Lut 2006 11:06:04
Odpowiedz 
2. Szczerze odradzam DS9 , jako całość .
Przy pierwszych 3 sezonach ... co napisać ? ... po prostu szkoda czasu .
Jednak , jeżeli ktoś chce , to polecam od sezonu 4 (więcej odcinków
z okrętem "bojowym" , a ponadto coraz bardziej narastający problem
Dominium) .

Czekałem na taki tekst I nie mogę sie z tym zgodzić. Rzeczywiście, zwłaszcza dwa pierwsze sezony były jakieś takie senne i mało porywające i rzeczywiście końcówka DS9 jest znacznie lepsza niz początek (moim zdaniem szczególnie 5 i 6 sezon, 7 też jest świetny), ale nie wiem, czy można wszystko zrozumieć bez tych pierwszych sezonów. To właśnie one wprowadzają szereg niezwiązanych ze soba i może na początku nudnych wątków. W konsekwencji to właśnie one (związane przez scenarzystów z innymi) nadały DS9 głębie niespotykaną w bardzo dobrym TNG.
Poza tym charakterystyczną cechą DS9 jest rozwój postaci - warto zobaczyć to od początku do końca, a nie od środka.
Goran
Anonimowy
#21 - Wysłana: 18 Lut 2006 13:30:05
Odpowiedz 
... w takim razie czeka mnie jeszcze trochę ściagania szkoda że zacząłem od ściagania VOYa a TNG zostawiłem na koniec (
Pah Wraith
Użytkownik
#22 - Wysłana: 18 Lut 2006 16:49:26
Odpowiedz 

O co Ci chodzi, bo już nie rozumiem. Najpierw się pytasz, jak się zazębia DS9 z VOYem, a jak Ci napisałem, to "się czepiam"...

Podobno TNG sezon 6-7 i DS9 sezon 1-2 były nadawane w tym samym czasie. I "działy się" w tym samym czasie.

Bo tak było. I podobnie DS9 i VOY, a że tego nie widać za bardzo, poza wzmiankowanymi przeze mnie trzema punktami, to juz nie moja wina.

A ponieważ Paris użył w symulacji dla Kes, szturmowców Jem'Haddar, to logika nakazuje sądzić, że Voy wyruszył w podróż gdzieś pomiędzy zniszczeniem Odyssey, a wojną z Dominium, czyż nie?

Czy ja temu przeczę? Pisałem wyraźnie, że jak najbardziej mają wspólne punkty. Co do dokładniejszych wyliczeń, można to łatwo sprawdzić po datach gwiezdnych, ale mi się nie chce

Co do pierwszych sezonów DS9 to owszem, mają bardzo dużo słabych odcinków, ale nalezy zaznaczyć, że kłada one podwaliny fabularne pod resztę serialu, więc chyba jednak warto :]
Havoc
Użytkownik
#23 - Wysłana: 18 Lut 2006 21:39:50
Odpowiedz 

O co Ci chodzi, bo już nie rozumiem. Najpierw się pytasz, jak się zazębia DS9 z VOYem, a jak Ci napisałem, to "się czepiam"...

Bo jakoś nie mogę uwierzyć, że nie zrozumiałeś o co pytam. Skoro podałem przykład z 2 sezonu Voya, a Ty mi odpowiedziałeś

Rozumiem, że nie oglądałeś pilota VOYa, a potem 1 sezonu? Jeśli nie, to rzucić mogę tylko trzy hasła: stacja, Quark i Maquis

to do jakich wniosków mogłem dojść? Powyższe Twoje zdanie SUGERUJE, że "niezbyt uważnie" oglądam Treka. A przynajmniej Ja je tak odebrałem.

Chodziło mi właśnie o to, które sezony DS9 i Voya się pokrywają?

Co do pierwszych sezonów DS9 to owszem, mają bardzo dużo słabych odcinków, ale nalezy zaznaczyć, że kłada one podwaliny fabularne pod resztę serialu, więc chyba jednak warto :]

Z tym z kolei muszę się zgodzić Chociaż, ja osobiście wolę pooglądać trochę nudnawy odcinek, jak np. gdy młody Ferengi, chce udowodnić, że nie wszyscy przedstawiciele jego rasy to kanciarze i lichwiarze. Starając się zasłużyć na poręczenie Sisko, dziei czemu mógłby się dostać do akademii GF, od odcinka z TNG w którym młody Crusher zgubił dwa nanity, które się rozmnożyły, uzyskały zbiorową świadomość i mało nie zniszczyły Enterprise'a. Jak dla mnie był to odcinek zbyt wydumany.

Według mnie DS9 jest najlepszym serialem trekowym.
Pah Wraith
Użytkownik
#24 - Wysłana: 18 Lut 2006 23:36:14
Odpowiedz 
Powyższe Twoje zdanie SUGERUJE, że "niezbyt uważnie" oglądam Treka. A przynajmniej Ja je tak odebrałem.

Nie, sugeruje: "nie wiem, czy oglądasz po kolei, więc takie są nawiązania, ale zazębienia chronologiczne nie mają faktycznie większego znaczenia. Są za to nawiązania."

Ja powiedziałbym, że jest IMO najlepszym serialem opatrzonym nazwą "Star Trek", nie jestem pewien, czy mieści się w duchu Treka, tu niepokonany jest TNG.
Havoc
Użytkownik
#25 - Wysłana: 19 Lut 2006 08:40:56
Odpowiedz 
Nie, sugeruje: "nie wiem, czy oglądasz po kolei, więc takie są nawiązania, ale zazębienia chronologiczne nie mają faktycznie większego znaczenia. Są za to nawiązania."

Założenie, że ktoś ogląda nie po kolei jest IMO dość karkołomne Ale dość w tej sprawie.

Ja powiedziałbym, że jest IMO najlepszym serialem opatrzonym nazwą "Star Trek", nie jestem pewien, czy mieści się w duchu Treka, tu niepokonany jest TNG.

Z tym się zgodzę, tylko należy się zastanowić, czy "duch" treka to na dłuższą metę plus czy minus serialu.
rfv14
Użytkownik
#26 - Wysłana: 25 Mar 2007 15:15:40
Odpowiedz 
Nie chcę zakładać nowego topicu, więc się dopiszę tutaj:
Jestem aktualnie w trakcie oglądania Star Treka i zastanawiam się jak dalej oglądać, żeby było maksymalnie chronologicznie ze względu na czas produkcji i czas serialowy. Do tej pory obejrzałem (w takiej kolejności):
cały TOS, cały TAS, filmy I-VI, TNG 1-6 oraz nieco ponad połowę pierwszego sezonu DS9
I tutaj moje pytanie: Czy mogę zacząć już oglądać 7 sezon TNG, chociaż nie dokończyłem jeszcze sezonu 1 DS9?? Chodzi o to, żeby nie zaszły w TNG jakieś wydarzenia, które mogłyby zepsuć zabawę, kiedy wrócę do dalszego oglądania DS9. (w tej chwili nie mam akurat dostępu do DS9, żeby dokończyć ten 1 sezon)

aha, bo nie zrozumiałem do końca: Generation, 3 sezon DS9 oraz 1 sezon VOY "zazębiają się" razem. W jakiej kolejności je najlepiej oglądać? Podobnie jest z First Contact (razem z sezonem 4 DS9 i 2 sezonem VOY). Co możecie doradzić??
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 25 Mar 2007 16:34:21
Odpowiedz 
rfv14

Czy mogę zacząć już oglądać 7 sezon TNG, chociaż nie dokończyłem jeszcze sezonu 1 DS9??

W sumie tak. (Chociaż fabuła drugiego sezonu DS9 i siódmego sezonu TNG przebiega równolegle.)

Generation, 3 sezon DS9 oraz 1 sezon VOY "zazębiają się" razem. W jakiej kolejności je najlepiej oglądać?

W takiej:
- DS9: "Past Tense, Part II"
- VOY: "Caretaker"
- VOY: "Parallax"
- VOY: "Time and Again"
- DS9: "Life Support"
- VOY: "Phage"
- DS9: "Heart of Stone"
- VOY: "The Cloud"
- DS9: "Destiny"
- VOY: "Eye of the Needle"
- DS9: "Prophet Motive"
- VOY: "Ex Post Facto"
- DS9: "Visionary"
- VOY: "Emanations"
- Star Trek Generations
- VOY: "Prime Factors"
- VOY: "State of Flux"
- DS9: "Distant Voices"
- DS9: "Through the Looking Glass"
- VOY: "Heroes and Demons"

Podobnie jest z First Contact (razem z sezonem 4 DS9 i 2 sezonem VOY).

Z FC to jest doś trudna sprawa, ale zasadniczo przyjmuje się kolejność:
- DS9: "The Begotten"
- VOY: "Coda"
- Star Trek: First Contact
- DS9: "For the Uniform"
- VOY: "Blood Fever"
- DS9: "In Purgatory's Shadow"

Nie wspomniałeś jeszcze o "Star Trek Insurrection", który należy umieścić w TYM miejscu:
- VOY: "Infinite Regress"
- DS9: "It's Only a Paper Moon"
- Star Trek: Insurrection
- VOY: "Nothing Human"
- DS9: "Prodigal Daughter"

Oraz o finalnymo odcinku ENTka, którego miejsce znajduje się ponoć TU:
- DS9: "Sanctuary"
- DS9: "Rivals"
- TNG: "The Pegasus"
- ENT: "These Are the Voyages..."-
- DS9: "The Alternate"
- TNG: "Homeward"
- TNG: "Sub Rosa"
- DS9: "Armageddon Game"

A Tu masz dokładniejsze dane:
http://memory-alpha.org/en/wiki/2370s
rfv14
Użytkownik
#28 - Wysłana: 25 Mar 2007 16:53:00 - Edytowany przez: rfv14
Odpowiedz 
wielkie dzięki, właśnie czegoś takiego szukałem
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 25 Mar 2007 17:01:56
Odpowiedz 
rfv14

wielkie dzięki

Ależ nie ma za co.

USS Phoenix forum / Star Trek / kolejność seriali

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!