USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Paul Stamets realny i fikcyjny
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 18 Sty 2020 11:57:19 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Stamets realny - mimo niskiego stopnia naukowego (odpowiednik naszego licencjatu), jest szanowanym badaczem i odkrywcą grzybów* (m.in. twórcą i czołowym proponentem nieźle wspartej dowodami teorii sieci grzybowej), a zarazem działaczem ekologicznym walczącym o ich ochronę. Swoje niezwykłe hipotezy** - częściowo wynikłe z badań nad rozmiarami i strukturą grzybni, oraz nad wielopostaciowym zjawiskiem grzybowej symbiozy (mikoryza, porosty, etc.), częściowo zaś wywodzące się z wierzeń indiańskich czy z przekonań popularnych w kręgach entuzjastów grzybków-halucynków*** z lat '60-'70, a i od lovelockowej hipotezy Gai nieodległe****, potrafi przedstawić z naukowym rygorem ścisłości, choć jednocześnie niebezpiecznie zbliża się do bycia newage'owskim guru, i zarabia - spore pieniądze - na grzybowych preparatach kosmetycznych i paramedycznych (gdzie skuteczność tych drugich bywa ostro kwestionowana), co może budzić wątpliwości co do czystości jego motywów (najzjadliwsi krytycy mówią o nim: "enthusiastic mushroom salesman good at pseudoscience").

* https://www.researchgate.net/profile/Paul_Stamets

** W skrócie: grzybnia stanowi nie tylko swoisty układ krwionośny świata ziemskiej przyrody (co zostało już udowodnione), ale i coś na kształt potężnie wpływającego na biosferę supermózgu (który - jak P.S. zdaje się wierzyć - przemawiając przez grzybowe halucynacje do małpoludów pomógł im rozwinąć inteligencję), czy nawet naukowego, tj. materialnego, bóstwa-i-zaświatów w jednym. A grzybnia ziemska to jeszcze nic na tle grzybni kosmicznej, stanowiącej ciemną materię.

*** Sam zresztą nie ukrywa, że też się tymiż raczy, wierząc, iż stanowi to klucz do wyższej mądrości.

**** Warto również zwrócić uwagę na ich podobieństwo do wątków z takich klasyków SF jak "Cieplarnia" Aldissa i "Szerzej niż imperia i wolniej" Le Guin.

Stamets serialowy - na ekranie prowadzony dość kiepsko (także ze względów cenzuralnych, jak sądzę, twórcy nie mogą publicznie pochwalać psychodelii), ale koncepcyjnie ciekawy jako postać - nie jest to bowiem klasyczny dla Treka naukowiec-ściślak, w pocie czoła wyrywający materii jej sekrety, a wiecznie naćpany grzybami naukowiec-szaman i mistyk, któremu kosmiczna grzybnia sama szepcze do (wewnętrznego) ucha najskrytsze sekrety Wszechświata.

Ze względu na to jak redefiniują kształt ST* zasługują, jak sądzę, na własny temat.

* Acz nie jest to pierwszy raz gdy Trek szuka inspiracji w okolicach fringe science czy pseudonauki. O wpływie doktryn radioniki na trekową medycynę już pisałem.
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 21 Sty 2020 11:27:38
Odpowiedz 
Wywiadzik ze Stametsem rillajfowym :
https://www.youtube.com/watch?v=mPqWstVnRjQ
 
USS Phoenix forum / Star Trek / Paul Stamets realny i fikcyjny

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!