USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Historie alternatywne DS9, czyli o zmarnowanym potencjale

Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 6 Wrz 2014 16:33:40
Odpowiedz 
Wychwalaliśmy parę razy z Queerbotem wczesne sezony DS9; z tego co pamiętam i inni krytycy DS9 późnego (czyt. wątku wojennego), np. Mav, przyznawali, że początek nie był zły.

Zatem: właśnie, wyobraźmy sobie DS9 takim, jakim chciał je widzieć Piller tj. skupionym na polityce (gł. sprawy około/akcesyjne), kwestii religia-a-nauka, sprawach społecznych (parę znanych gatunków, tym razem od podszewki) i - rzecz jasna - podszytych tym wszystkim interakcjach między postaciami*.

* świetny przykład tychże
http://www.youtube.com/watch?v=MctFMEEYTlg

A może potraficie nawet zrekonstruować w wyobraźni, a następnie rozwinąć pierwotny roddenberry'owski szkic fabuły o planetary outpost?

Jak sądzicie, która z tych wersji byłaby lepsza? Jak obie by się sprawdziły w praktyce? Czym (fabularnie) zakończyły? Jak były odbierane? Wreszcie: jak ich zaistnienie zmieniłoby przyszłość Treka?

Zapraszam do mniemanologicznej dyskusji.
Mav
Użytkownik
#2 - Wysłana: 6 Wrz 2014 23:50:57
Odpowiedz 
Q__:
A może potraficie nawet zrekonstruować w wyobraźni, a następnie rozwinąć pierwotny roddenberry'owski szkic fabuły o planetary outpost?

Myślę, że DS9 jest kompletnym zaprzeczeniem pomysłu G.R.. Wydaję mi się, że on po dwóch serialach i kilku filmach traktujących o wielkich sławach Federacji służących na flagowych okrętach chciał pokazać życie codzienne załogi zwykłej stacji, gdzieś tam na granicach Federacji. Czy byłoby to ciekawe? Ciężko stwierdzić. Ja uważam, że Trek to okręt - włóczenie się po kosmosie Wiadomo, że taki serial o zwykłej stacji musiałby zboczyć w kierunku serialu obyczajowego, mało spektakularnego. Ale był to na pewno pomysł sensowny, wzbogacający Treka.

Natomiast DS9 to stacja przy stabilnym korytarzu podprzestrzennym do niezbadanego kwadratu... Czyli mega ważna, rozsławiona stacja w centrum politycznej, a później wojennej zawieruchy. Bezsens.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 8 Wrz 2014 16:05:47 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Zgodzę się z Tobą, że pomysł Roddenberry'ego był dobry, choć niekonwencjonalny, mam natomiast wrażenie, że sam Roddenberry by go zmarnował, tj. że taki kosmiczny western z szeryfem Sisko (lub Bashirem, bo i taka wersja była) i synem, taka stacjonarna wersja TOS/wczesnego TNG byłaby niestrawna. Tu akurat cieszę się wielce z udziału Pillera z jego umiejętnością budowania społecznego tła i obchodzenia roddenberry'owskich zakazów, z jego talentem do kreowania postaci i ich prywatnych dramatów. Tak jak uważam, że Piller po chwilowej poprawie ("Yesterday's Enterprise", "TBoBw") pozostawiony samopas stał się z czasem mimowolnym psujem TNG, którego do końca nie czuł (dowodem INS), tak też jestem pewien, że był wymarzonym człowiekiem do robienia DS9.

Nie zgodzę się też do końca z:
Mav:
Natomiast DS9 to stacja przy stabilnym korytarzu podprzestrzennym do niezbadanego kwadratu... Czyli mega ważna, rozsławiona stacja w centrum politycznej, a później wojennej zawieruchy. Bezsens.

To wszystko ma sens przy podkreśleniu, że ta polityczna, pograniczno-akcesyjna zawierucha stanowi normę takiej służby. Tylko sławę bym dał bohaterom dopiero w finale, a wątek Dominium, zwłaszcza wojny, wywalił (góra upchnął w paru odcinkach). I - stanowczo - nie pozwolił Behrowi z Moore'm zastępować dyskusji o religii wyjątkowo tanim mistycyzmem (nie jest przypadkiem, że serial zaczął się tak wyraźnie psuć właśnie od "Rapture").
The_D
Użytkownik
#4 - Wysłana: 8 Wrz 2014 17:50:59
Odpowiedz 
Mav:
Wydaję mi się, że on po dwóch serialach i kilku filmach traktujących o wielkich sławach Federacji służących na flagowych okrętach chciał pokazać życie codzienne załogi zwykłej stacji, gdzieś tam na granicach Federacji. Czy byłoby to ciekawe? Ciężko stwierdzić.

Odcinek TNG "Lower decks" wyszedł akurat bardzo dobrze. Choć oczywiś ie nie każdy pomysł na odcinek sfarczy na cały serial.
Mav
Użytkownik
#5 - Wysłana: 8 Wrz 2014 21:43:12
Odpowiedz 
Q__:
mam natomiast wrażenie, że sam Roddenberry by go zmarnował, tj. że taki kosmiczny western z szeryfem Sisko (lub Bashirem, bo i taka wersja była) i synem, taka stacjonarna wersja TOS/wczesnego TNG byłaby niestrawna.

Wszystko zależy od tego, jakimi ludźmi by się otoczył, jaką dokładną wizję by im przedstawił i na jaką swobodę pozwalał.

The_D:
Odcinek TNG "Lower decks" wyszedł akurat bardzo dobrze. Choć oczywiś ie nie każdy pomysł na odcinek sfarczy na cały serial.

Bardzo mi się podobał ten odcinek. Mam nawet niedosyt, bo pomysł zasługiwał na co najmniej dwuodcinkowy epizod. Natomiast serial o tej zwykłej stacji nie miałby tej siły "Lower Decks" ponieważ ta siła brała się właśnie z tego, że to byli zwykli, nikomu nieznani kadeci, a bohaterowie tego serialu o stacji, byliby jednak głównymi postaciami serialu, jak Picard i spółka, czy Sisco i spółka.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 10 Wrz 2014 19:25:54
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Wszystko zależy od tego, jakimi ludźmi by się otoczył, jaką dokładną wizję by im przedstawił i na jaką swobodę pozwalał.

Oczywiście. Chciałem jednak wyraźnie podkreślić, że - IMHO - DS9 od początku wymagało innego jednak sposobu prowadzenia narracji niż TOS i TNG, i... że to właśnie Piller znalazł właściwą tonację dla tej serii. Bez Pillera - jak sądzę - dostalibyśmy więcej, albo wręcz przewagę, odcinków typu "Move Along Home" (ja lubię akurat ten epizod, ale czy ktoś jeszcze...?).

Mav:
Natomiast serial o tej zwykłej stacji nie miałby tej siły "Lower Decks" ponieważ ta siła brała się właśnie z tego, że to byli zwykli, nikomu nieznani kadeci, a bohaterowie tego serialu o stacji, byliby jednak głównymi postaciami serialu, jak Picard i spółka, czy Sisco i spółka.

Odpowiem trochę w Twoim stylu: wszystko by zależało od wykonania.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 6 Gru 2016 07:05:31 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Wiecie co? wyczytałem niedawno na Trekkie's Log (nawiasem: brawo za kolejną świetną recenzję*, Dziewczyny... acz jako fanatyczny miłośnik tego odcinka mam wrażenie, że można było - tym, konkretnym razem - jeszcze ze dwie warstwy tam znaleźć), iż początkowo załoga DS9 w ramach składania jubileuszowego hołdu TOSowi miała trafić na Sigmę Iotię II, nie między tribble:
http://trekkies-log.blogspot.com/2016/12/a-piece-o f-action.html

I tak sobie myślę, że to mógł być znacznie lepszy epizod niż "Trials and Tribble-ations", bo humor i temporalne ramy mogły pozostać takie same, ale zamiast radosnej, chronomocyjnej sentymentalnej głupawki mogliśmy dostać znacznie głębszą - i bardziej soczystą - historię. Raz - ciekawe byłoby spojrzenie z perspektywy przeżartych wątpliwościami późnych lat '90 na radośnie gangsterską politykę Kirka przedstawioną w latach '60 w tonie afirmacyjnym. Dwa - oberwało mi się tu lata temu za twierdzenie, że Sisko jest pokazywany w dużej mierze w stylu gangsta... no więc jak mogę nie być ciekaw, jak by Ben wypadł w jawnie gangsterskiej roli i to naprawdę, nie w Holodecku*.

Oczywiście, rzecz miałaby znamiona klasycznej guilty pleasure, bo żywienie się kanonem w stopniu wręcz nieprzyzwoitym, bo sentymentalizm iście fanfikowy, bo z siskowym gangsteryzmem byłoby pewnie tak jak z czarnoskórym Kingpinem (jedynym jasnym punktem niesławnego filmowego "Daredevila") - z jednej strony ciekawa kreacja, z drugiej - powielanie rasowych stereotypów, ale... b. żałuję, że zdecydowano się jednak na tribble.

* Nawiasem: baaardzo mi się podoba plakacik omawianego TOSowego odcinka:

B. w duchu mojej wykładni, że - jeśli fabularna logika jawnie nie każe myśleć inaczej - można/należy odbierać Trekowe humanoidy jako teatralne przedstawienie istot dalece bardziej Obcych.

** Choć, rzecz jasna, pamiętam:

A Wy co sądzicie o takiej alternatywie?
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 12 Wrz 2018 11:12:59
Odpowiedz 
Wczesny Sisko (z "Emissary"):
http://www.youtube.com/watch?v=bmjkzWfs6ew

Przyznam, że wolałbym, by trzymali się tego wizerunku Bena (zwróćcie uwagę jaki jest sympatyczny i wyluzowany). Kiry - niekoniecznie.

USS Phoenix forum / Star Trek / Historie alternatywne DS9, czyli o zmarnowanym potencjale

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!