USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Rewizja roddenberry'owskiej utopii w DS9 i Firefly/Serenity
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 16 Cze 2012 03:10:18 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Ideały Roddenberry'ego są powszechnie znane. Sposób w jaki w/w seriale (jeden jako Trek, drugi jako - jak wielokrotnie pisano - anty-Trek) z nimi dyskutują - także.

A Wy którą z tych krytyk znajdujecie bardziej przekonującą? A może nad obie przedkładacie jednak wizję rodem z oryginalnego Treka (TOS/TNG)?

Uczestnicy ideowej debaty:
(Aha: temat jest poniekąd polityczny, ale prosiłbym o poruszanie się w kręgu serialowych przykladów i/lub uogólniającej abstrakcji, bez nachalnych odnośników do tego co kto sądzi o tu-i-teraz. Wiadomo, moratorium.)

ps. link wynoszący DS9 nad F/S, który w sumie zainspirował mnie do założenia tematu:
http://existentialmusingsofmatt.blogspot.com/2009/ 12/purplebelly-revisiting-firefly-with-old.html

EDIT: prawie to samo, ale znacznie mniej serio - Picard vs Reynolds:

http://mindofmurph.blogspot.com/2006/02/picard-vs- reynolds.html
http://www.mylot.com/w/discussions/1104414.aspx
http://cliqueclack.com/tv/2009/05/28/see-jane-clac k-malcolm-reynolds-vs-jean-luc-picard/
Eviva
Użytkownik
#2 - Wysłana: 16 Cze 2012 08:35:00
Odpowiedz 
Firefly jest serialem, który ledwie liznął tematykę po wierzchu, bo zbyt szybko przerwano jego produkcję. Pomijając jawne kretyństwo, jakim jest konstrukcja układu słonecznego, w którym rozgrywa się akcja - to serial ten jest bardzo dobry. Świetnie pokazuje typowo ludzki sposób rządzenia światem i wzajemne interakcje rządzonych z rządzącymi. Pokazuje też w ciekawym świetle tak zwanych bohaterów, ich motywacje (nie zawsze czyste) i osobiste życie, zazwyczaj wcale nie świetlane.

DS9 natomiast dlatego jest "nie na miejscu", bo rozgrywa się w utopii Roddenberry'ego, więc akcja nie powinna toczyć się tak, jak się toczy,
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 17 Cze 2012 18:52:30
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
DS9 natomiast dlatego jest "nie na miejscu", bo rozgrywa się w utopii Roddenberry'ego, więc akcja nie powinna toczyć się tak, jak się toczy,

Widzisz... o ile zgadzam się z tym zdaniem (chyba nawet pierwszy je wyartykułowałem) o tyle uważam jednocześnie, że DS9 inteligentniej dyskutuje z założeniami Roddenberry'ego. Whedon zamiast tego wolał ograniczyć się do prostej opozycji, przerysowując w dodatku to i owo (twierdził ponoć w wywiadach, że Sojusz nie jest, aż tak zły jak postrzegają go nasi bohaterowie, tylko - po prostu - mają oni styczność z jego najgorszymi cechami (i przedstawicielami). Paradoksalnie lepiej by to zagrało w ramach kanonu ST, gdzie mielibyśmy awers (TOS, TNG) i rewers (F/S)...
Ponadto DS9 wystąpiło z krytyką utopizmu ST jako pierwsze, Whedon wyraźnie idzie tu w ślady jego twórców nawet tego nie kryjąc (Maquis - Browncoats, UFP - Alliance, Sisko - The Operative; skoro w ST pojawił się na pograniczu wątek indiański, tu dostajemy wątek kowbojski).
Z tym, że... oglądać wolę i tak Firefly...
Eviva
Użytkownik
#4 - Wysłana: 17 Cze 2012 19:37:49
Odpowiedz 
Piękne zdanie w DS9 - krytyka Federacji:

- Jesteście gorsi od Borg. Oni informują o asymilacji, wy działacie podstępem.
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 17 Cze 2012 19:55:53
Odpowiedz 
Eviva

Cytował je niedawno Fedek... Z tym, że nie do końca bym się zgodził. Borg działa siłą (całkiem niesłusznie zresztą, są w ideologii Borg elementy, które pewne jednostki mogą pociągać b. silnie - wątek transhumanistyczny w wydaniu tiplerowskim, realizacja typowego dla religii Dalekiego, ziemskiego, Wschodu dążenia do roztopienia się w większej jedności, równość, poczucie przynależności i porządku, pewność, że jednostkowe wspomnienia nie umrą wraz z jednostką) podczas gdy UFP jest po prostu cholernie atrakcyjna jako propozycja ideowa. Zaczynasz podchwytywać pewne elementy federacyjnego sposobu postrzegania świata i sam nie wiesz kiedy kończysz jako "Fedek". Jak Kira w "Duet".
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 20 Mar 2013 17:03:02
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 9 Paź 2013 13:02:11
Odpowiedz 
Dość ciekawa dyskusja o tytułowej utopii w AND się tu rozwinęła:
http://www.giantitp.com/forums/showthread.php?p=16 170015
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 6 Mar 2018 14:47:27 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
W tytule wspomniałem o DS9 i produkcjach Whedona. Ale b. ładny rewizjonistyczny wątek przyniosła również reinterpretacja TOSowego "The Return of the Archons" ze Star Trek Ongoing. Otóż komputer Landru z wiadomego odcinka i jego działania okazują się być częścią federacyjnego (prowadzonego prawdopodobnie przez Sekcję 31) eksperymentu mającego zaowocować stworzeniem społeczeństwa (jeszcze bardziej) idealnego:
http://memory-beta.wikia.com/wiki/Cornelius_Landru

W takim wypadku i w - sugerowaną przez fakt powstania Reavers w wyniku eksperymentów Sojuszu - wersję o tym, że Borg powstał za sprawą Fedków/Sekcji 31 uwierzyć nietrudno.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 21 Lis 2020 01:12:04
Odpowiedz 
Steve Shives urządził sobie rewatchowy maratonik DS9 i Firefly:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0-LSnSBNIn et_lODHGxmTqOdJGaD4k7i
 
USS Phoenix forum / Star Trek / Rewizja roddenberry'owskiej utopii w DS9 i Firefly/Serenity

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!