USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Aluzje do książek i innych różności w Treku
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
Leonka
Użytkownik
#1 - Wysłana: 26 Wrz 2009 19:28:40
Odpowiedz 
Już jest temat o trekowych aluzjach w innych filmach i serialach. Proponuję coś odwrotnego: Czy zauważyliście w którymś odcinku napomknięcie do jakiejś książki, albo postaci historycznej, albo czegoś?

Ja na przykład pamiętam że:

- kriogeniczny statek, na którym znaleziono Khana i jego ludzi nazywał się Botany Bay (miasto w Australii, kiedyś kolonia karna),

- „dzieci Platona” uwięziły Kirka, Spocka i McCoya,

- Data odgrywał Sherlocka Holmesa w holodeku.
Maura
Użytkownik
#2 - Wysłana: 26 Wrz 2009 19:48:37
Odpowiedz 
Leonka
Star Trek, przynajmniej TOS jest w ogóle pełen nawiązań do kultury - tyle, że anglojęzycznej, więc dla nas jest to mniej zauważalne. Jeśli mamy wynajdywać te nawiązania, proponuję to jakoś posegregować - np. konkurencją kto znajdzie ich więcej w danych odcinkach danego serialu.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#3 - Wysłana: 26 Wrz 2009 19:50:56 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Leonka

Stephen Hawking grający w pokera razem z Einsteinem i Newtonem....ta scena najbardziej zapadła mi w pamięci

http://www.youtube.com/watch?v=5O31qRH3O6c
biter
Użytkownik
#4 - Wysłana: 26 Wrz 2009 19:52:42
Odpowiedz 
Albo konkurs kto znajdzie więcej
Scimitar
Użytkownik
#5 - Wysłana: 26 Wrz 2009 20:17:20
Odpowiedz 
Leonka:
Data odgrywał Sherlocka Holmesa w holodeku.

w Voyagerze o ile pamiętam Kim odgrywał rolę Beowulfa, ale mu nie wyszło :P

W FC Picard chyba cytował fragment z "Moby Dicka"
Bashir
Moderator
#6 - Wysłana: 26 Wrz 2009 20:18:44
Odpowiedz 
Ja, to znaczy filmowy Bashir odgrywał Bonda
Delta
Użytkownik
#7 - Wysłana: 26 Wrz 2009 20:36:28 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
Vic Fontaine w DS9 śpiewał piosenki Sinatry. W TOS: The Conscience of the King trupa Kodosa wystawiała sztuki Szekspira (Hamleta chyba). W ST V jest cytowany przez Kirka fragment wiersza Johna Masefielda "Sea Fever". Ten sam fragment Kirk cytuje w TOS: The Ultimate Computer.
Eviva
Użytkownik
#8 - Wysłana: 26 Wrz 2009 20:41:09
Odpowiedz 
Delta

To był Makbet.
Nie zapominajmy tez o Miltonie w "Space Seed" (Raj Utracony).
Delta
Użytkownik
#9 - Wysłana: 26 Wrz 2009 21:05:59
Odpowiedz 
Eviva
To był Makbet.

Dzięki za poprawkę. Dawno tego odcinka nie widziałem.
twi
Użytkownik
#10 - Wysłana: 26 Wrz 2009 21:26:00
Odpowiedz 
Bashir i O'brien recytujacy fragment wiersza 'The Charge of the Light Brigade' Alfreda Tennyson'a
Maura
Użytkownik
#11 - Wysłana: 26 Wrz 2009 22:04:59
Odpowiedz 
To dla precyzji: aha, tylko nawiązania do twórczości artystycznej, nie kulturoe ani frazeologiczne, rozumiem?
Jeśli tak, zaczynę od tytułów odcinków TOS: "Pod inną nazwą" (dokładniej: "czy róża pod inną nazwą pachniałaby równie aromatycznie?" - wybaczcie tłumacznie własne Szekspira... ;) ); "Dziecko Piątku" - taa, mamy już Piętaszka, bo komuś "brzmiało"; biblijne "Jabłko" w tłumaczeniu typowym dla wielu duchownych i "Podróż na Babel", gdzie możemy obserwować uroczo antagonistyczną gestykulację różnych ras ^^.
Leonka
Użytkownik
#12 - Wysłana: 26 Wrz 2009 22:34:52 - Edytowany przez: Leonka
Odpowiedz 
Maura

Maura:
To dla precyzji: aha, tylko nawiązania do twórczości artystycznej, nie kulturoe ani frazeologiczne, rozumiem?

Myślę, że twórczość, historia, może też geografia...? Co tylko Ci przyjdzie do głowy. Nauki wszelakie dozwolone

Maura:
Star Trek, przynajmniej TOS jest w ogóle pełen nawiązań do kultury

Najostatniejszą serią oglądaną przeze mnie jest właśnie TOS, dlatego ten temat przyszedł mi do głowy, bo ciągle coś mi się kojarzyło

Maura i biter

Kto znajdzie więcej to też dobry pomysł!! Ciekawe, kto ile znajdzie?

I czy ja dobrze pamiętam, że w Voyagerowym holodeku był Leonardo? Da Vinci oczywiście? Dawno oglądałam...
biter
Użytkownik
#13 - Wysłana: 26 Wrz 2009 22:40:41
Odpowiedz 
Leonka

Był, był. Nawet bardzo mi sie podobało jak go przedstawili.
Leonka
Użytkownik
#14 - Wysłana: 26 Wrz 2009 22:57:05 - Edytowany przez: Leonka
Odpowiedz 
biter

Dzięki, nareszcie wiem na pewno, bo już nie miałam komfortu życia przez to, że nie wiem .

Też mi się podobało jak go przedstawili. Do tego stopnia, że do tej pory pamiętam odcinek.
biter
Użytkownik
#15 - Wysłana: 26 Wrz 2009 23:05:28
Odpowiedz 
Leonka

Nawet kilka odcinków. Aż się zdziwiłem jak na m-a przeczytałem w ilu wystąpił, sądziłem że w wielu więcej go widziałem na canal+ z dubbingiem. hi hi hi
Leonka
Użytkownik
#16 - Wysłana: 27 Wrz 2009 07:51:34
Odpowiedz 
biter

Ale jestem gapa, bo też przecież mogłam sprawdzić.

biter:
widziałem na canal+ z dubbingiem.

To zdaje się, że oglądaliśmy tę samą emisję.
The_D
Użytkownik
#17 - Wysłana: 27 Wrz 2009 11:20:42 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
Leonka:
To zdaje się, że oglądaliśmy tę samą emisję.

Wiele osób widziało, część nawet nagrywała. Ale ja np. bardzo wyrywkowo.

Co do nawiązań w tytułach odcinków TOS dorzucam:
"What are little girls made of" to rymowanka dla dzieci:

What are little boys made of?
What are little boys made of?
Frogs and snails,
And puppy-dogs' tails;
That's what little boys are made of.

What are little girls made of?
What are little girls made of?
Sugar and spice,
And all that's nice;
That's what little girls are made of.

BTW. fragment wierszyka został wykorzystany m. in. w kreskówce Atomówki,a inny w "Dziecku Rosemary".
Eviva
Użytkownik
#18 - Wysłana: 27 Wrz 2009 11:37:23
Odpowiedz 
The_D

A takoz jako kanwa do piosenki Davida Bowie z filmu "Labirynt"

What kind of magic spell to use?
Slime and snails
and puppy dogs tails...
Archarachne
Użytkownik
#19 - Wysłana: 27 Wrz 2009 14:49:18 - Edytowany przez: Archarachne
Odpowiedz 
Można jeszcze dodać nawiązania do Leonarda Da Vinci i Brahmsa w TOS: Requiem for Methuselah, gdzie swoją drogą bardzo ciekawie wykorzystano motyw człowieka długowiecznego.
Eviva
Użytkownik
#20 - Wysłana: 27 Wrz 2009 15:10:03
Odpowiedz 
Archarachne

Nie wspominając już o b. licznych nawiązaniach do Biblii.
Archarachne
Użytkownik
#21 - Wysłana: 27 Wrz 2009 15:47:43 - Edytowany przez: Archarachne
Odpowiedz 
To prawda. A jeśli już o Bogu i Platonie (parę postów wyżej) mowa, to odcinek TOS: Who Mourns For Adonais także mówi sam za siebie. Drugi z kolei, gdzie zjawiska i zachowania kultur z przeszłości Ziemi tłumaczy się przybyciem istot z innych planet*.

*TOS: Wolf In The Fold -> "pochodzenie" Kuby Rozpruwacza
Leonka
Użytkownik
#22 - Wysłana: 27 Wrz 2009 15:58:44
Odpowiedz 
Archarachne

Archarachne:
*TOS: Wolf In The Fold -> "pochodzenie" Kuby Rozpruwacza

Właśnie miałam to napisać

A jeśli już mowa o mordercach, seryjnych w dodatku, to nazwa superkomputera Landru kojarzyła mi kompletnie nietrekowo, ale nie wiedziałam z czym. Aż troszkę poszukałam i dowiedziałam się, że tak miał na nazwisko pewien notoryczny morderca z Francji i pojawił się on na przykład w jednym z odcinków "Strefy Zmroku" w postaci woskowej figury, jako część wystawy o seryjnych mordercach. Więcej w angielskiej wikipedii, bo będzie mi się śnił po nocach
Archarachne
Użytkownik
#23 - Wysłana: 27 Wrz 2009 16:34:02
Odpowiedz 
TOS: Whom Gods Destroy - Marta "cytuje" Szekspira

TOS: Way To Eden - kolejny odcinek dotyczący Boga -> bibilijnego Raju utraconego. Wątek 'podjęty' w ST V: Final Frontier.

Poza tym jest jeden moment kiedy Kirk cytuje klasykę, McCoyowi wydaje się, że dobrze odgadł autora, a Spock go poprawia. To jest też chyba z Final Frontier. W momencie kiedy zabrani promem z Yosemite lecą na Enterprise.
Elaan
Użytkownik
#24 - Wysłana: 17 Lis 2010 16:50:42
Odpowiedz 
Witam ! Chciałabym dorzucić jeszcze dwie rzeczy do listy : 1] w FC Picard zabija dwie drony Borga w holodeku , gdy odgrywane jest " Długie pożegnanie " Raymonda Chandlera 2]na tabliczce dedykacyjnej Voyagera motto to cytat z wiersza A . Tennysona
MarcinK
Użytkownik
#25 - Wysłana: 17 Lis 2010 17:13:38
Odpowiedz 
W jednym z odcinków enterprise pojawia się istota podobna do zordona.
RaulC
Użytkownik
#26 - Wysłana: 17 Lis 2010 19:03:57
Odpowiedz 
Pamiętam jak Klingoni cytują "Hamleta" (być albo nie być) i mówią, że Shakespeare najlepszy jest w oryginale (czyli po klingońsku). W TNG jest połączenie kilku powieści między innymi "Morderstwo w Orient Ekspresie". Nie pamiętem co czytał Pickard, ale też coś z klasyki. A co zabrał ze sobą Data gdy musiał opuscić Entka? - podarowaną przez Pickarda powieść (tytułu nie pamiętam). W jednym z odcinków Data z Pickardem odgrywają jedną ze znanych sztuk (Króla Leara - bodajże). Data gra Mozarta na koncercie dla Sareka. Zresztą muzyki też jest więcej, choćby Reiker mylący się w tym samym miejscy grając na puzonie znaną melodię jazzową. (Nie mam pamięci do tytułów, ale na pewno wszyscy pamiętają o czym piszę)
Elaan
Użytkownik
#27 - Wysłana: 12 Gru 2010 22:30:25
Odpowiedz 
Natomiast w odcinku TOS-u " Dzieci Platona" , Leonard Nimoy śpiewa piosenkę
"Maiden Wine" [własnego autorstwa] , którą póżniej umieścił na swojej czwartej płycie .
Eviva
Użytkownik
#28 - Wysłana: 13 Gru 2010 17:53:36 - Edytowany przez: Eviva
Odpowiedz 
Elaan

On w ogóle świetnie śpiewał. Mam jego płytę i słucham jej czasem ze skowronkami wokół głowy. Jego interpretacja to bomba.
Elaan
Użytkownik
#29 - Wysłana: 13 Gru 2010 20:05:00
Odpowiedz 
Evivo ! Mogę się tylko podpisać pod twymi słowami całą duszą ! Mimo że w ocenie pana Quinto nieco się różnimy , jestem wierną sojuszniczką Spocka- Nimoya i całej rasy wolkańskiej .
Jurgen
Moderator
#30 - Wysłana: 13 Gru 2010 20:08:22
Odpowiedz 
Elaan
Eviva

Miałem coś napisać, ale zastanawiam się, czy jest sens wywoływac kolejną wojnę forumową...
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek / Aluzje do książek i innych różności w Treku

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!