USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Recenzje, eseje itp.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  7  ...  22  23  24  »» 
Autor Wiadomość
Madame Picard
Moderator
#121 - Wysłana: 23 Sier 2008 20:40:15
Picard

Sugerowałabym również jaśniej określać, gdzie kończą się fakty, a zaczynają Twoje opinie. Piszesz np. "na ekrany wkroczył ostatni i zdecydowanie najlepszy film o przygodach załogi kapitana Kirka zatytułowany ,,The Undiscovered Country"." Może wypadałoby dodać, że zdecydowanie najlepszy Twoim zdaniem albo zdaniem wielu fanów albo coś. Bo tak to zdanie brzmi niby obiektywnie, a jest tak naprawdę Twoją opinią. Ja np. uważam ten film za jeden z najsłabszych treków i co mi pan teraz zrobi .
Pah Wraith
Użytkownik
#122 - Wysłana: 23 Sier 2008 21:28:35
Eeee czy aby recenzja to nie subiektwna ocena dzieła?
Domko
Użytkownik
#123 - Wysłana: 23 Sier 2008 22:45:05 - Edytowany przez: Domko
No właśnie. Recenzja to właśnie subiektywna ocena - streszczenie natomiast to przedstawienie faktów bez komentarza.

W Pathfinderze 3 pisałem o Star Trek VI i nie dodawałem nigdzie "moim zdaniem". Recenzje zwykle tak wyglądają...
Q__
Moderator
#124 - Wysłana: 24 Sier 2008 15:37:22 - Edytowany przez: Q__
Pah Wraith
Użytkownik
#125 - Wysłana: 24 Sier 2008 16:56:11
Jedna mała uwaga do wszystkich piszących - pozwolę sobie przypomnieć zasady stosowania apostrofów przy odmianie imion i nazwisk obcego pochodzenia:

1) używamy apostrofa, kiedy w wyniku spolszczenia imienia, nazwiska czy nazwy grozi nam wystąpienie dwóch samogłosek pod rząd, np.

George => George'owi
Weasley => Weasley'owi
Enterprise => Enterprise'owi

2) nie używamy apostrofów, jeśli nazwiska, imiona, nazwy kończą się spółgłoską (czyli niegrożą nam dwie samogłsoski pod rząd)

James Kirk => Jamesa Kirka
Vulcan => Vulcana
Scimitar => Scimitarowi

3) przy odmianie imion z nazwiskami możemy odmienić oba człony:
Jamesowi Kirkowi
lub też tylko nazwisko:
Jean Luc Picardowi

4) czasem występuje sytuacja mieszana ale postępujemy wg zasad nie tworzenia dwóch samogłosek/spółgołsoek pod rząd:
Geordie LaForge => Geordiego LaForge'a

Howgh
Madame Picard
Moderator
#126 - Wysłana: 25 Sier 2008 13:36:30
Pah Wraith

Eeee czy aby recenzja to nie subiektwna ocena dzieła?
Oczywiście, że tak; tylko że w recenzjach podaje się również pewne obiektywne informacje (przecież nie piszemy "Moim zdaniem "Dziady" napisał Mickiewicz" ). I takie obiektywne informacje podaje Picard w pierwszym zdaniu (ostatnie sezony ,,Następnego pokolenia" święciły wówczas sukcesy w telewizji, na małym ekranie pojawiła się też kontynuacja wspomnianego cyklu, zatytułowana ,,Deep Space Nine"), dlatego razi mnie, że wrzuca pomiędzy nie swoją opinię. Ale mimo tego drobnego szczegółu, cieszę się, że dzięki Picardowi w serwisie pojawiają się nowe recenzje. A to, że się z nim nie zgadzam ani w ocenie ST6 ani GEN to już zupełnie inna sprawa .
Darklighter
Użytkownik
#127 - Wysłana: 25 Sier 2008 21:43:05
Weasley => Weasley'owi

Tu nie, bo wymawiane jest "j". Tak samo jest w przypadku pojawienia się dyftongów.
Picard
Użytkownik
#128 - Wysłana: 25 Sier 2008 22:00:28
Kolejna recka pt. First Contact – last god Trek? wysłana
Q__
Moderator
#129 - Wysłana: 25 Sier 2008 22:12:10 - Edytowany przez: Q__
Picard

last god Trek?

Ostatni bóg Treka? Hmmm...

(Zresztą zamieszczę, ale z wymową się nie zgadzam.)

EDIT:
I oto jest:
http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=6 39
(ale dodania przypisu sobie nie odmówiłem )

ps na przyszłość unikaj kwiatków w stylu:
-w Oryginalnym Serialu Zesram mieszkał na Alfa Centauri
-nie zraża do filmu postronnego widza, który ma prawo nie widzieć nić o ,,Star Trek"
czy błędu w nazwisku Patricka Stewarta.
Bo nieuważna korekta gotowa je zostawić w oryginale.
Dragonath
Użytkownik
#130 - Wysłana: 26 Sier 2008 03:14:17
5 akapit - powtórzenie słowa / czegoś tu ogólnie brak
Aktor zgarną za sympatycznego sympatycznego role prestiżową nagrodę Saturna
Nie lepiej było by tak: Aktor za zagranie roli sympatycznego androida otrzymał prestiżową nagrodę Saturna.

Przy długie wydaje mi się ostatnie zdanie w tym akapicie - może je rozbić? I brakuje tam kilku przecinków o ile się nie mylę, ale już mnie oczy bolą...
Picard
Użytkownik
#131 - Wysłana: 26 Sier 2008 09:36:45 - Edytowany przez: Picard
Dragonath

Zawsze staram się aby moje recenzje były jak najlepiej opracowane - niestety czasami coś przegapie, za co przepraszam moich czytelników. Ale Q__
moze przecież błędy poprawić - i tak zrobił wtręt z popcorn movie, złośliwiec jeden więc może jego praca edytorska posłuzy również poprawieniu moich wpadek? No i następne recki polecą do Q__ już dziś.
Pah Wraith
Użytkownik
#132 - Wysłana: 26 Sier 2008 09:47:50 - Edytowany przez: Pah Wraith
Darklighter
u nie, bo wymawiane jest "j". Tak samo jest w przypadku pojawienia się dyftongów.

O, no proszę. Nie wiedziałem

Q__
Bo nieuważna korekta gotowa je zostawić w oryginale

Na szczęście jak widzę korekta jest podwójna lub nawet potrójna

Pominąłeś jeszcze określenie "browarowo zagrana" Choć może i ma to jakiś sens

PS Poprawki naniesione, można czytać bez większego strachu
Q__
Moderator
#133 - Wysłana: 26 Sier 2008 11:12:00
Picard

Ale Q__
moze przecież błędy poprawić

I tak uczynił, dzięki czemu Zefram nie robi publicznie nic nieobyczajnego.

(Błąd w sumie wykryła i zgłosiła mi MP.)

Pah Wraith

Pominąłeś jeszcze określenie "browarowo zagrana" Choć może i ma to jakiś sens

Ma i to głęboki.
Spohkh
Użytkownik
#134 - Wysłana: 26 Sier 2008 11:17:15
Q__

Chciałbym napisać kiedy jaką recenzję lub moze esej, ale nie potrafię. W szkole zawsze największe problemy miałem z wypracowaniami. "Jak udały mi się wakazje?" Wypracowanie Mareczka: "Wakacje były w sumie fajne." Koniec kropka. Inny temat: "Co myślę o panu Wołodyjowskim". Wypracowanie Mareczka: "Myślę, że facet był mały, ale miał jaja." Koniec. Oczywiście pała w dzienniku. Z takim bagażem na pewno nie zostanę sławnym recenzentem, nie mówiąc juz o pisarzu.
Dragonath
Użytkownik
#135 - Wysłana: 26 Sier 2008 11:28:56
Picard
Ja Cię w żadnym razie nie ganie. Błędy popełniają wszyscy, a skoro można, to warto je poprawić. Ogólnie recenzja jest bardzo dobra, chociaż nie z każdą Twoją opinią się mogę zgodzić - chociażby ten "last good Trek?" jest dla mnie przesadą, bo INS nie jest zły.
Picard
Użytkownik
#136 - Wysłana: 26 Sier 2008 11:34:05
Q__
Pah Wraith

I tak uczynił, dzięki czemu Zefram nie robi publicznie nic nieobyczajnego
Pominąłeś jeszcze określenie "browarowo zagrana

Wybaczcie za te słowka ale moj glupi Word tak mnie poprawia - walcze z nim ile moge ale czasami juz zwyczajnie nie zauwaze jego ingerencji. Czy edydor tekstu w Firefox jest lepszy, tj. nie dziala piszacym na nerwy?

Spohkh

Wypracowanie Mareczka: "Myślę, że facet był mały, ale miał jaja." Koniec. Oczywiście pała w dzienniku. Z takim bagażem na pewno nie zostanę sławnym recenzentem, nie mówiąc juz o pisarzu.

To nawet lepsz niz moj - chodź nie zamieżony - Zesr... Cochrane
i browarowa kreacja! A ja marzenia o zyciu z pióra porzuciłem tuż po zakonczeniu szkoły średniej - teraz bliżej mi do kucharza niż do pisarza... Ale pociąg do pisaniny mi pozostał, więc odsiewżam stare teksty i skrobie nowe, taki już jestem grafoman. I nie łatwo chyba Q__ sięod tej moje grafomani uwolni...
Domko
Użytkownik
#137 - Wysłana: 26 Sier 2008 11:37:13
Dragonath
bo INS nie jest zły

Ba, jak dla mnie o wiele lepszy niż popcornowy (dobrze dopisane, Q__ ) First Contact. Ale prawem recenzenta jest wyrażać własną opinię, a nie każdy musi się z nią zgadzać.
Spohkh
Użytkownik
#138 - Wysłana: 26 Sier 2008 12:20:55
Domko

Gdybvy każdy musiał się zgadzać, to nie dyskusja by była, ale VIII Plenum KPZR.
Q__
Moderator
#139 - Wysłana: 26 Sier 2008 12:38:15 - Edytowany przez: Q__
Picard

Wybaczcie za te słowka ale moj glupi Word tak mnie poprawia - walcze z nim ile moge ale czasami juz zwyczajnie nie zauwaze jego ingerencji.

Twój Word ma gust na poziomie F. Kiepskiego piwno-klozetowy.

(A serio: cieszę się, że piszesz recenzje i proszę o więcej.)

Domko

niż popcornowy (dobrze dopisane, Q__ ) First Contact.

Recenzja Picarda była na tyle sugestywna, że musiałem dodopisać, by sie otrząsnać zanim mi isę FC zacznie zbytnio podobać.

Madame Picard

http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=3 4
http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=3 6
http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=3 7
Masz tego więcej?

ps. proszę nie jeździć po INS - Peter INS wychwalał, więc jak będziecie odmiennego zdania Phoenix gotów zniknąć jeszcze
Dragonath
Użytkownik
#140 - Wysłana: 26 Sier 2008 13:02:51
Domko

Ba, jak dla mnie o wiele lepszy niż popcornowy (dobrze dopisane, Q__ ) First Contact. Ale prawem recenzenta jest wyrażać własną opinię, a nie każdy musi się z nią zgadzać.

I ja tego prawa nie neguje. Chwaląc jednak pracę nie mogłem nie zauważyć, że nie z każdym zdaniem zawartym w recenzji się zgadzam. Ot, prawo recenzenta recenzji - nawet w tak krótkiej formie.
Q__
Moderator
#141 - Wysłana: 26 Sier 2008 13:33:25
Picard

Odbierz mail, który Ci właśnie wysłałem, zawiera ciekawą ofertę dla Ciebie, ofertę, którą na Twoim miejscu bym przyjął.
Picard
Użytkownik
#142 - Wysłana: 26 Sier 2008 13:57:05
Q__

Zaraz popatrze -w każdym razie wysałem już kolejna recenzje. .
Eviva
Użytkownik
#143 - Wysłana: 26 Sier 2008 14:15:12
Q__
Picard

A dla mnie to, psiakrew, nikt nie miewa propozycji - wyjąwszy te nieprzyzwoite. Taki los.
Q__
Moderator
#144 - Wysłana: 26 Sier 2008 14:19:42
Eviva

A dla mnie to, psiakrew, nikt nie miewa propozycji - wyjąwszy te nieprzyzwoite. Taki los.

A kto Ci zaproponował przyjście na st.pl? Krasnoludki?
Eviva
Użytkownik
#145 - Wysłana: 26 Sier 2008 14:21:27 - Edytowany przez: Eviva
Q__

A fakt. Nie krasnoludki, choć zrobiła to istota nie z tego wymiaru.
Delta
Użytkownik
#146 - Wysłana: 26 Sier 2008 14:39:07
Q__
A kto Ci zaproponował przyjście na st.pl? Krasnoludki?

I jeszcze pisanie do M-A.
Q__
Moderator
#147 - Wysłana: 26 Sier 2008 14:45:13 - Edytowany przez: Q__
Delta

I jeszcze pisanie do M-A.

Gdzie Eviva ładnie sie wykazuje.

Picard

wysałem już kolejna recenzje.

Zamieściłem TO COŚ:
http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=6 40
Ale za szczegółowo przeczytac nie byłem w stanie...
Picard
Użytkownik
#148 - Wysłana: 26 Sier 2008 15:10:17 - Edytowany przez: Picard
Q__

Zamieściłem TO COŚ

Oj, nie lubuisz Ty tego, nie lubisz - ale przeciez nie zawsze musimy sie zgadzac co do oceny poszczegolnych filmów czyż nie? Fajnie bylo by gdybys np. napisal kont-recenzje tego filmu. A i rzeczywiscie nie czytales mojego tektsu zbyt dokladnie - mnie tez widac to sie nie udalo. Wiec samo edycja, np. jest:

Również projekty i wykonanie okrętów - zarówno znanego już publiczności Enterprise jak i całkiem nowych jednostek Son'a - zasługuje na pochwałęSzkoda, że tylko to i niewiele więcej zasługuje tu w przypadku ,,Insurrection" na po chwałę bo nawet przesłanie filmu mówiące o tym jak cenne jest życie, i że powinno smakować się je powoli brzmi nieco nieszczerze gdy dostarczane nam je spowalniająca czas ,,czarodziejka" Anij.

A powinno być:

Również projekty i wykonanie okrętów - zarówno znanego już publiczności Enterprise jak i całkiem nowych jednostek Son'a - zasługuje na pochwałę. Szkoda, że tylko to i niewiele więcej zasługuje w ,,Insurrection" na uznanie bo nawet przesłanie filmu mówiące o tym jak cenne jest życie, i że powinno smakować się je powoli brzmi nieco nieszczerze gdy dostarcza nam je spowalniająca czas ,,czarodziejka" Anij.

A bardziej pochlebne recki, tym razem TNG postaram sie przeslac jeszcze dzis. Kolejne wrazenia z innego filmu jutro.
Q__
Moderator
#149 - Wysłana: 26 Sier 2008 15:17:37
Picard

Oj, nie lubuisz Ty tego, nie lubisz - ale przeciez nie zawsze musimy sie zgadzac co do oceny poszczegolnych filmów czyż nie?

Owszem i dlatego zamiesciłem Twój tekst.

Fajnie bylo by gdybys np. napisal kont-recenzje tego filmu.

Trochę bez sensu. Zgadzam sie z recenzjami Petera i E. Remiezowicza zamieszczonymi ongiś we "Fraamzecie", lepiej niż oni nie napisze. (Ale moge wysłać mail do E. Remiezowicza z prośba o zezwolenie na przedruk tekstu...)
Domko
Użytkownik
#150 - Wysłana: 26 Sier 2008 16:33:31 - Edytowany przez: Domko
Widzę nowa recenzja - INS. Gratuluję uzupełniania bazy danych Phoeniksa - szczególnie Picardowi.

Choć przyznam, że jest to akurat recenzja, z którą nie zgadzam się w każdym calu. (witaj w klubie, Q__ ).
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  7  ...  22  23  24  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek / Recenzje, eseje itp.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!