USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Kanon, pólkanon itd
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
waterhouse
Moderator
#1 - Wysłana: 16 Lip 2007 11:49:50 - Edytowany przez: waterhouse
Odpowiedz 
Kiedys na tym forum byla meta-dyskusja dotyczaca tego co jest kanonem a co nie, i jaki jest status np. wielce kontrowersyjnych manuali i ich stosowania w dyskusji.

Bylo to jednak bardzo dawno temu, pojawilo sie wiele nowych osob. Mysle ze bedzie dobrze jesli uporzadkujemy pewne rzeczy, co moze ulatwic przyszle dyskusje, jesli oczywiscie dojdziemu do konsensusu.

Na poczatek "najgorętsza" sprawa - manuale. Czy uznajecie argumenty w dyskusji ktore opieraja sie na danych z manuala, np. dotyczacych okretow, predkosci etc? Jesli tak (lub nie) to pod jakimi warunkami ?
Kazeite
Użytkownik
#2 - Wysłana: 16 Lip 2007 12:39:47
Odpowiedz 
My to możemy sobie uznawać co chcemy, ale faktem jest, że za kanon używa się tylko filmy i seriale. I ostatnio także TAS. Nawet książki ostatnio wyleciały z kanonu...
waterhouse
Moderator
#3 - Wysłana: 16 Lip 2007 12:41:13
Odpowiedz 
Tak, to oczywiste...

ale bardziej interesuje mnie lokalne warnuki, i nie ws. uznwania czegokolwiek za kanon, tylko raczej posilkowania sie informacjami z "szarej sfery" w dyskusji...
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 16 Lip 2007 12:55:17
Odpowiedz 
Kazeite

Nawet książki ostatnio wyleciały z kanonu...

A kiedyś w nim były? Jeśli już to chyba tylko nieliczne...

waterhouse

Czy uznajecie argumenty w dyskusji ktore opieraja sie na danych z manuala, np. dotyczacych okretow, predkosci etc? Jesli tak (lub nie) to pod jakimi warunkami ?

Powiem tak: zasadniczo uznaję te dane, jako, ze wiele porządkują i "dotłumaczają". Kłopot pojawia sie wtedy gdy są w zbyt dużej sprzeczności z tym co widzimy na ekranie, i to nie w jednym filmie lub odcinku, lecz w tak wielu przypadkach by można mówić o obserwowalnej regule...
Darklighter
Użytkownik
#5 - Wysłana: 16 Lip 2007 13:07:06
Odpowiedz 
Kłopot pojawia sie wtedy gdy są w zbyt dużej sprzeczności z tym co widzimy na ekranie, i to nie w jednym filmie lub odcinku, lecz w tak wielu przypadkach by można mówić o obserwowalnej regule...

Najlepsze "kfiatki" są kiedy w tym samym odcinku z ust bohatera pada jakaś mega liczba, a w chwilę później skutki na ekranie są mizerne (TOS).
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 16 Lip 2007 13:10:00 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Darklighter

Najlepsze "kfiatki" są kiedy w tym samym odcinku z ust bohatera pada jakaś mega liczba, a w chwilę później skutki na ekranie są mizerne (TOS).

Niestety... TOS "buraczanością" conajmniej dorównuje ENT... Ale tak to jest gdy jeden świat/serial tworzy cała banda scenarzystów, z których część najwyraźniej "nie czuje kilmatu"... (Zresztą TOS był pierwszy i trzeba mu wiele wybaczyć... Prawdziwie Wielki Trek zaczyna sie od TMP...)

BTW: to m.in. wyjaśnia dlaczego Roddenberry przymierzał się do rebootu TOS...
Slovaak
Użytkownik
#7 - Wysłana: 16 Lip 2007 13:48:53
Odpowiedz 
Uważam że powinniśmy nie patrzac na oficjalne statnowisko tych co orzekaja co jest lub co nie jest kanonem, przeprowadzic jakies glosowanie sami.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 16 Lip 2007 13:50:12
Odpowiedz 
Slovaak

Uważam że powinniśmy nie patrzac na oficjalne statnowisko tych co orzekaja co jest lub co nie jest kanonem, przeprowadzic jakies glosowanie sami.

Uważaj z takimi pomysłami, bo może się okazać, że przegłosujemy de-kanonizację ENTka...
Slovaak
Użytkownik
#9 - Wysłana: 16 Lip 2007 13:59:58
Odpowiedz 
Q__

A nie lepiej było by przegłosowac de-kanonizacje kilku "ciezkich" odcinków?

Jesli "Rada" forumowiczów, której członkiem niewatpliwie jestem tak zadecyduje to tak bedzie
Domko
Użytkownik
#10 - Wysłana: 16 Lip 2007 14:06:16
Odpowiedz 
Zależy co rozumiemy przez "ciężkie" odcinki.
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 16 Lip 2007 14:37:02 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Cóż, zatem zgodnie z pomysłem Slovaaka (który zresztą uważam za zabawę) proponuję uznanie za kanon wyłącznie TMP, TNG i (trudno, idę na kompromis) ST VI i DS9.

Kto za?
Domko
Użytkownik
#12 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:11:02
Odpowiedz 
Jeszcze Star Trek Insurrection bym dorzucił, bo fajny, ale poza tym jestem za.
Slovaak
Użytkownik
#13 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:15:11
Odpowiedz 
Do tego dorzucił bym ST:2, 3, 4 i VOY i wiekszosc odcinków ENT.
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:15:22 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Domko

Jeszcze Star Trek Insurrection bym dorzucił, bo fajny, ale poza tym jestem za.

Dobra, czyli wrzucamy jeszcze INS (choćby z szacunku dla Pillera) i mamy ostateczny kanon.

Slovaak

Do tego dorzucił bym ST:2, 3, 4

Widzisz, z ST IV jest ten kłopot (choć sam film uwielbiam), że ten lot BoPem jest trochę mało prawdopodobny...

Co do ST II i III nie chcę sie zbytnio wypowiadać, bo pewnych słów (przynajmniej na Forum) nie używam...
Domko
Użytkownik
#15 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:17:35
Odpowiedz 
Czyli kanon wg mnie i Q__ to TMP, TNG, ST VI, DS9 i ST IX. Kto jest za?
Slovaak
Użytkownik
#16 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:20:23
Odpowiedz 
o do ST II i III nie chcę sie zbytnio wypowiadać, bo pewnych słów (przynajmniej na Forum) nie używam

Ale dlaczego? Co w ST:2 i 3 jest takiego "odrażajacego"?
Q__
Moderator
#17 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:35:00
Odpowiedz 
Slovaak

Co w ST:2 i 3 jest takiego "odrażajacego"?

1. Nierealny od początku do końca projekt Genesis (tego nie da się logicznie usprawiedliwić).
2. Komiksowy chwyt ze śmiercia i "zmartwychwstaniem" Spocka.
3. Niewytłumaczalna w naukowy sposób (a jednocześnie nie powodująca poważnych reperkusji światopoglądowych jakie powinno wywołać ew. odkrycie niezależnej od ciała duszy) katra.
Chyba wystarczy.

Owszem, nie zaprzeczę, że wątek Khana jest świetny. Przyznam też, że scena "śmierci" i pogrzebu Spocka jest b. poruszająca - i "trzymała mnie za gardło", że hej,) - ale minusy przeważają, zwłaszcza gdy mówimy o tak delikatnym temacie jak kanon...
Domko
Użytkownik
#18 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:44:49
Odpowiedz 
Jak dla mnie to ST:2-4 można włączyć do kanonu. Nie będę się upierał.
Slovaak
Użytkownik
#19 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:45:28
Odpowiedz 
1. Nierealny od początku do końca projekt Genesis (tego nie da się logicznie usprawiedliwić).

No dobra, ale pamietaj że to jest popierwsze SF a po drugie dzieje sie w dalekiej przyszłosci. Ciekawe czy ktos 300 lat temu zrozumiałby działanie bomby atomowej (oczywiscie tylko ze szczatkowych informacji)

2. Komiksowy chwyt ze śmiercia i "zmartwychwstaniem" Spocka.

Nie do końca rozumiem o co Ci tutaj chodzi, poswiecił sie ratujac statek a dzieki techniką ze swojego swiata, których człowiek nie zrozumie udało mu sie powrócic do życia.

3. Niewytłumaczalna w naukowy sposób (a jednocześnie nie powodująca poważnych reperkusji światopoglądowych jakie powinno wywołać ew. odkrycie niezależnej od ciała duszy) katra.
Chyba wystarczy.

A ludzką dusze można wytłumaczyc w naukowy sposób?
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:45:47 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Domko

Nie będę się upierał.

A ja owszem, przynajmniej w odniesieniu do części II-III...

Slovaak

No dobra, ale pamietaj że to jest popierwsze SF

Pamiętam i dlatego oczekuję naukowego realizmu...

A ludzką dusze można wytłumaczyc w naukowy sposób?

Nie zrozumiałeś mnie. Obecnie jedni z nas wierzą w istnienie duszy (i kierują się tą wiarą), inni zaś w nią nie wierzą (i tą niewiarą się kierują). W ST III mamy do czynienia z empirycznym potwierdzeniem faktu istnienia duszy, a to musi solidnie wstrząsnąć podstawami światopoglądu wielu obywateli Federacji i spowodować powstanie naukowych badań nad tym fenomenem (odsyłam do "Eksperymentu terminalnego" R.J. Sawyera chociażby).
Domko
Użytkownik
#21 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:46:21
Odpowiedz 
No, ale jako, że IV wynika niejako z II i III, to albo włączamy wszystkie 3, albo żadną.
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:52:38
Odpowiedz 
Domko

No, ale jako, że IV wynika niejako z II i III, to albo włączamy wszystkie 3, albo żadną.

I dlatego, z ciężkim sercem, skłonny jestem poświęcić "czwórkę"...
Domko
Użytkownik
#23 - Wysłana: 16 Lip 2007 15:53:53
Odpowiedz 
A ja dla IV chyba byłbym skłonny dołączyć II i III. I tu mamy lekki konflikt.
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 16 Lip 2007 16:04:07
Odpowiedz 
Domko

A ja dla IV chyba byłbym skłonny dołączyć II i III. I tu mamy lekki konflikt.

Zawsze można uznać ST IV za kanon, a o ST II-III powiedzieć, że (jak to było?), "zawierają pewne kanoniczne elementy"...

Zresztą skoro uznaliśmy za kanon INS, nie "kanonizując" GEN i FC, oraz ST VI (w któym mamy mundury znane z "dwójki") to i ST IV można "kanonizować" z wyłączeniem nieudanych poprzedników...
Domko
Użytkownik
#25 - Wysłana: 16 Lip 2007 16:36:07
Odpowiedz 
Cóż, "kanonizując" INS myślałem o tym, aby jednocześnie dodać do tego GEN, aby wyjaśnić sprawę z chipem emocji Daty i co się stało z Enterprise-D.
Q__
Moderator
#26 - Wysłana: 16 Lip 2007 17:27:49
Odpowiedz 
Domko

Cóż, "kanonizując" INS myślałem o tym, aby jednocześnie dodać do tego GEN, aby wyjaśnić sprawę z chipem emocji Daty i co się stało z Enterprise-D.

Jak mówiłem, wystarczy uznać, że GEN "zawiera pewne kanoniczne elementy", po co od razu "toto" kanonizować?
Kazeite
Użytkownik
#27 - Wysłana: 16 Lip 2007 18:12:42
Odpowiedz 
No to po prostu uznajmy, że wszystkie odcinki i książki trekowe zawierają "pewne kanoniczne elementy"
Q__
Moderator
#28 - Wysłana: 16 Lip 2007 18:25:50
Odpowiedz 
Kazeite

No to po prostu uznajmy, że wszystkie odcinki i książki trekowe zawierają "pewne kanoniczne elementy"

Nie widzę przeciwskazań... Kłopot zacznie się dopiero przy ustalaniu które elementy są kanoniczne
Seybr
Użytkownik
#29 - Wysłana: 16 Lip 2007 19:15:28
Odpowiedz 
Nie widzę przeciwskazań... Kłopot zacznie się dopiero przy ustalaniu które elementy są kanoniczne

Koło się zamyka!
Slovaak
Użytkownik
#30 - Wysłana: 16 Lip 2007 19:35:44
Odpowiedz 
Widze że bez "góry" sie nie obejdzie.

W sumie najlepszym rozwiazaniem było by uznać za kanon jedynie to co stworzył Roddenbery + ewentualnie to na co miał wpływ czyli:
Star Trek
Star Trek: The Animated Series
Star Trek: The Next Generation

Star Trek: The Motion Picture

+

Star Trek II: The Wrath Of Khan
Star Trek III: The Search For Spock

...CISZA!! tak wiem ale goraco dzis jest
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek / Kanon, pólkanon itd

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!