USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek / Co najbardziej lubimy w Treku i dlaczego ideały?
 Strona:  1  2  3  4  5  6  »» 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 30 Cze 2006 08:40:14 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Zakładam nowy topic, a jego podstawowym pytaniem jest to widoczne w tytule No dobrze, w pierwszej części tytułu...

Ja już na to pytanie odpowiedziałem: atmosfera współdziałania i idealizmu, wiara w moc rozumu, negocjacji i dobrej woli... (A ucieleśnieniem tych ideałów jest dla mnie postać Jean-Luc'a Picarda.) Sądzę, że oglądając Star Trek ZE ZROZUMIENIEM, stajemy się lepszymi ludźmi.
Seybr
Użytkownik
#2 - Wysłana: 30 Cze 2006 09:42:58
Odpowiedz 
Ja tez docenie to ty napisales. Ale bardziej wole postawe Sisko. Jakos on bardzie do mnie przemawia. Ma troche inne podejscie do zycia. Picard wywarl na mnie wrazenie pare lat temu ;]. Tez lubie bardzo idealy Ferengi, a dokladnie zasady ;]. Przykladem jest np Quark, choc po paru latach sam przyznal ze nabral zbytnio cech ludzkich. Moze to sie wyda dziwne. Sa chciwi itp., ale maja okreslone zasady chandlu, kto je zna ten wie na czym stoi.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 30 Cze 2006 09:53:44
Odpowiedz 
Sa chciwi itp., ale maja okreslone zasady chandlu, kto je zna ten wie na czym stoi.

To oczywiste - każde społeczeństwo aby istnieć potrzebuje rządzących nim zasad (zwanych etyką) inaczej zapanowałby chaos, w którym nikt nie był by pewien swojego bezpieczeństwa...
szwagier
Użytkownik
#4 - Wysłana: 30 Cze 2006 12:59:37
Odpowiedz 
Tytuł topicu kojarzy mi się ze sławnym:

"Kto jest twoim idolem i dlaczego jest nim Lenin?"
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 30 Cze 2006 14:31:38
Odpowiedz 
"Kto jest twoim idolem i dlaczego jest nim Lenin?"

O to mi chodziło, rzecz jasna, ale nie planuję tego topicu tylko jako pola do dyskusji o ideałach... Piszmy o wszystkim za co cenimy ST... Ja np. cenie ten serial jeszcze za potężną propagandę na rzecz kosmonautyki, za to że stał się inspiracją dla całych pokoleń naukowców, których badania i wynalazki wynikły z chęci jak najszybszego wprowadzania w życie serialowych wizji... Za to wreszcie, że przyciąga przed ekrany (sądząc po poziomie rozmów TU ) inteligentnych i wartościowych ludzi...
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 6 Lip 2006 07:42:39 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Z innej beczki: pisałem o crossover Star Trek/X-men. Co prawda uwaważam, że wsadzenie do jednej historii postaci "z tak róznych parafii" jak bohaterscy kosmonauci rodem z SF i komiksowi superbohaterzy jest mocno naciągane. Jednak obie te historie (traktowane z osobna) mają cechy wspólne: są opowieściami o współdziałaniu dla wyższego celu ludzi różnych ras i narodowości, są pochwałą tolerancji i szacunku dla "innych" (jakkolwiek ich zdefiniować), są wreszcie (acz w wypadku ST dotyczy to TNG) opowieściami o intelektualistach którzy dla swych podwładnych sa bardziej ojcami niż dowódcami i wierzą bardziej w moc porozumienia niż konfrontacji, choć los nie raz zmusza ich do walki. (Zresztą obu tych panów zagrał Patrick Stewart, co w wypadku ekranizacji takiej np. "Planet X" mogło by być niejakim utrudnieniem.) Pod względem ideałów historie te są więc "kompatybilne", czy jednak są równie "kompatybline" pod względm poetyk? Śmiem wątpić...
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 7 Lip 2006 15:35:54
Odpowiedz 
Fajny tekścik o ST (po angielsku) polecam wszystkim:
http://www.stevepavlina.com/blog/2005/06/lessons-f rom-star-trek/
Anonim
Anonimowy
#8 - Wysłana: 7 Lip 2006 15:43:42
Odpowiedz 
ej spoko ten tekst, nawwet nie zauwazylem tego ze trekowe postacie przedstawiają odpowiednie wartosci
Emil05
Użytkownik
#9 - Wysłana: 7 Lip 2006 15:44:11
Odpowiedz 
no fajny
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 7 Lip 2006 15:45:43
Odpowiedz 
Wiedziaem, że się spodoba wszystkim trekerom
Emil05
Użytkownik
#11 - Wysłana: 7 Lip 2006 15:55:18 - Edytowany przez: Emil05
Odpowiedz 
No nie przesadzaj jest nas troche wiecej niz 3 osoby:}
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 7 Lip 2006 16:00:31 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Emil05

Ależ uważam, że ten tekst spodoba się wszystkim, nie tylko Tobie...
Bimberv_17
Użytkownik
#13 - Wysłana: 7 Lip 2006 16:15:23
Odpowiedz 
No nie przesadzaj jest nas troche wiecej niz 3 osoby:}

No, jeszcze ja
Domko
Użytkownik
#14 - Wysłana: 8 Lip 2006 14:30:53
Odpowiedz 
I ja. To jest nas 5-ciu.
Pah Wraith
Użytkownik
#15 - Wysłana: 9 Lip 2006 10:23:44 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
A ja nie. Pokazuje jak nudne i schematyczne postaci były w TNG. Choć uważam go za najlepszy serial w Treku, to konstrukcja postaci -przedstawionych jest beznadziejnie prosta i amerykańska. Zawsze wiesz co i kiedy zrobi Picard czy Troi.
Pod tym względem o ile ciekawiej i prawdziwiej wypada załoga DS9 - każdy ma hobby, swoje wady, a odwaga nie jest taka prosta, nie jest tak oczywista dla każdej postaci. poświęcenia nabierają tam prawdziwego znaczenia. Przypomnę tu choćby mój ulubiony odcinek DS9 w którym Sisko próbuje oszukać Romulan.
Ciekawiej jest również w ENT - kiedy Archer

(UWAGA SPOILER !!!!!!!) prawie zamordował pirata w Xindi Expanse(SPOILER END)

wiedziałem, że Archer potrafi mnie zaskoczyć... I to jest dopiero ciekawe...

Odwołując się zaś do ogólnej myśli topicu - tylko w mroku można dostrzec światło. W TNG zaś wszystko jest niemal idealnie oświetlone miękkim światłem, które nie rzuca żadnych cieni...
Jurgen
Moderator
#16 - Wysłana: 9 Lip 2006 11:13:56
Odpowiedz 
Pod tym względem o ile ciekawiej i prawdziwiej wypada załoga DS9 - każdy ma hobby, swoje wady, a odwaga nie jest taka prosta, nie jest tak oczywista dla każdej postaci. poświęcenia nabierają tam prawdziwego znaczenia. Przypomnę tu choćby mój ulubiony odcinek DS9 w którym Sisko próbuje oszukać Romulan.

W pełni popieram. A odcinek, o którym mówisz to chyba 'In the Pale Moonlight"? Genialny. Jeden z najlepszych w całym treku.
Q__
Moderator
#17 - Wysłana: 9 Lip 2006 15:40:47 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pah Wraith

Skoro mowa o różnicach między TNG i DS9.... To co widzimy w Treku jest przecież pouczające... Mamy erę ENTka - badanie Kosmosu cokolwiek "na wariata" przez mocno niedoskonałych ludzi. Potem mamy czasy TOS i TAS - jest wciąz niespokojnie, ale coraz lepiej i idealniej, mamuy Federację. potem nadchodzą czasy TNG i jest "idealnie" - perfekcyjna federacja, szlachetni ludzie, coraz lepsze kontakty z wrogimi dotąd sąsiadami. Jak napisałeś: wszystko jest niemal idealnie oświetlone miękkim światłem, które nie rzuca żadnych cieni... Jednak to światło okazuje się drobnym promyczkiem w mroku. Pokazuje to DS9. Widzimy, że "idealna" Federacja nie jest aż tak idealna, że targają nią wewnętrzne sprzeczności (vide maquis i bunt we Flocie), że jej spokój był pozorny bo poza poznanymi kwadrantami istnieją potężne, wrogie organizacje (zresztą takim "przebłyskiem mroku" było już zjawienie się Borg w TNG). Swoje wnosi nawet VOY pokazując, że prędkość okrętów Floty jest w sumie ograniczona, a niepoznane obszary gigantyczne... To zresztą jeszcze nie koniec. Niezależnie od tego czy "Andzię" w ostatecznym kształcie możemy uznać za ST czy też nie, była planowana jako kolejna seria Star Treka... Cóż więc widzimy - "idealna" Federacja pada i to rozbita od wewnatrz...
"Idelany" spokój Złotej Ery Picarda (którą uwielbiam) był więc ciszą przed burzą. Epoka ta zaś dla przyszłych pokoleń będzie stanowic coś takiego jak era Peryklesa w Atenach, rozkwit Imperium Rzymskiego, czy czasy króla Artura w legendach - "idealny" od dawna należący do przeszłości okres w dziejach, który wspomina sie z sentymentem (jak w Krakowie wspominają CK Monarchię .
Włąściwie lekcja ST jest gorzka lecz prawdziwa - niegdy nie zbuduje się czegoś idealnego...
Emil05
Użytkownik
#18 - Wysłana: 9 Lip 2006 16:24:04
Odpowiedz 
"Idelany" spokój Złotej Ery Picarda (którą uwielbiam) był więc ciszą przed burzą. Epoka ta zaś dla przyszłych pokoleń będzie stanowic coś takiego jak era Peryklesa w Atenach, rozkwit Imperium Rzymskiego, czy czasy króla Artura w legendach - "idealny" od dawna należący do przeszłości okres w dziejach, który wspomina sie z sentymentem (jak w Krakowie wspominają CK Monarchię .
Włąściwie lekcja ST jest gorzka lecz prawdziwa - niegdy nie zbuduje się czegoś idealnego...

Ale w koncu w Nemesis świat treka wygląda tak: pokój z Romulanami, dominium pokonane, flota ma coraz lepsze technologie i okety (uss Titan rikera- klasa promtheus) wiec pozostaje tylko borg, troche oslabiony przez załoge Voyagera
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 9 Lip 2006 16:32:54
Odpowiedz 
Emil05

Może po prostu sceptycyzm mnie poniósł.

Z drugiej jednak strony nawet jeśli nasza Galaktyka zostanie zjednoczona, pamiętajmy, że istnieją jeszcze cywiliazcje poza nią.... No i czy gdyby Federacja była idealna, tak łatwo doszło by w niej do potężnych wewnętrznych tarć?
Havoc
Użytkownik
#20 - Wysłana: 9 Lip 2006 19:08:37
Odpowiedz 
Emil05
Ale w koncu w Nemesis świat treka wygląda tak: pokój z Romulanami, dominium pokonane, flota ma coraz lepsze technologie i okety (uss Titan rikera- klasa promtheus) wiec pozostaje tylko borg, troche oslabiony przez załoge Voyagera

Skąd masz takie dane?? O ile wiem to Riker miał dostać okret jekiegoś nowego typu (Luna class, czy jakoś tak).
Jurgen
Moderator
#21 - Wysłana: 9 Lip 2006 19:33:11
Odpowiedz 
USS Titan to właśnie okręt klasy Luna.
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 9 Lip 2006 19:45:44
Odpowiedz 
USS Titan to właśnie okręt klasy Luna.

Klasa Titana nie jest sprawą tak jednoznaczną:
http://memory-alpha.org/en/wiki/USS_Titan
Jurgen
Moderator
#23 - Wysłana: 9 Lip 2006 21:02:50
Odpowiedz 
Tego linku nie widziałem, aczkolwiek niekanoniczne dane i zdjęcia pojawiały się już wcześniej (na tym forum też). Wszelkie wątpliwości mógłby rozstrzygnąć dopiero nowy serial (ewentualnie film).
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 9 Lip 2006 21:33:58
Odpowiedz 
niekanoniczne dane i zdjęcia

Ano właśnie, niekanoniczne... Memory Alpha do której z lubością się odwołuję jest encyklopedią kanonicznych danych z ST... (Są zresztą jeszcze dwie: danych z niekanonicznych utworów i danych z najsłynniejszej twórczości fanowskiej - New Voyages itp.)
Anonim
Anonimowy
#25 - Wysłana: 9 Lip 2006 22:10:24
Odpowiedz 
Skąd masz takie dane?? O ile wiem to Riker miał dostać okret jekiegoś nowego typu (Luna class, czy jakoś tak).

na memory-alpha tak pisze
Anonim
Anonimowy
#26 - Wysłana: 9 Lip 2006 22:11:57
Odpowiedz 
o tym ze titan to luna jesy w ksiązce o titanie, a ksiazki są chyba niekanoniczne?
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 9 Lip 2006 22:29:50
Odpowiedz 
ksiazki są chyba niekanoniczne

Ano są niekanoniczne...
Q__
Moderator
#28 - Wysłana: 22 Lip 2006 06:25:27
Odpowiedz 
B. paskudny tekst o ideałach Treka:
http://www.friesian.com/trek.htm
Pah Wraith
Użytkownik
#29 - Wysłana: 24 Lip 2006 15:52:06
Odpowiedz 
To się chyba nadaje do założonego przeze mnie topicu "Opad szczęki", w którym zacząłem od wskazania artykułu łączącego fanów ST z pedofilstwem... :]
"Nigdy nie wiesz kogo spotkasz w Sieci..."

A na samym dole znów ktoś dopomina się o pokazanie Żydów w ST... Czy ci ludzie nie mają innych problemów??? Zresztą patrząc przez pryzmat obecnych wydarzeń w Libanie lepiej by Żydzi się cieszyli, że ich postaw Trek jeszcze odpowiednio nie skomentował... :|
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 24 Lip 2006 16:39:25 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pah Wraith

To się chyba nadaje do założonego przeze mnie topicu "Opad szczęki"

Też...

A na samym dole znów ktoś dopomina się o pokazanie Żydów w ST

I tego nie rozumiem, przecież Leonatd Nimoy jest Żydem z pochodzenia... (Zresztą był fanowska teoria tłumacząca pocdobieństwo wolkańskich i żydowskich gestów tym, ze Żydzi mają wolkańskie geny, bo Wolkanie gościli kiedyś na Ziemi.)

Zresztą patrząc przez pryzmat obecnych wydarzeń w Libanie lepiej by Żydzi się cieszyli, że ich postaw Trek jeszcze odpowiednio nie skomentował

Cóż, broniłem ich przed naszym Kolegą... Tym razem... Nie bronię... Stosują kardasjańskie metody.

EDIT:
Jest i polemika z poprzednim tekstem:
http://www.captainsquartersblog.com/mt/archives/00 8328.php
 Strona:  1  2  3  4  5  6  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek / Co najbardziej lubimy w Treku i dlaczego ideały?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!