USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek XI / ST XI - Pierwsze wrażenia, opinie, itp
 Strona:  ««  1  2  ...  96  97  98  99  100  ...  128  129  »» 
Autor Wiadomość
Madame Picard
Moderator
#2911 - Wysłana: 2 Cze 2010 11:26:00
Odpowiedz 
Poklok:
Wydaje mi się, że kiedy próbuje się szacować poziom pewnych cech w określonej populacji, to jednak wypadałoby mieć reprezentatywną próbkę.

Mnie też się tak wydaje . Ale żeby się wypowiedzieć na ten temat, musiałabym znać ten konkretny przypadek.

Poklok:
tak zebrane dane trafiały do szuflady i nikt się nimi nie interesował.

Bo one chyba są potrzebne tylko wtedy, kiedy PAKA przychodzi i trzeba je wtedy mieć.
Poklok
Użytkownik
#2912 - Wysłana: 2 Cze 2010 20:19:53
Odpowiedz 
Madame Picard:
Ale żeby się wypowiedzieć na ten temat, musiałabym znać ten konkretny przypadek.

Tak z pamięci dokładnie nie przytoczę. Chodziło w każdym razie o badanie pewnych postaw wśród czytelników webkomiksów. Z jednej strony trochę trudno takie coś zrobić w naturze, z drugiej internetowe sondy mają multum wad, łącznie z tą, że każdy może głosować po kilka razy...

Madame Picard:
Bo one chyba są potrzebne tylko wtedy, kiedy PAKA przychodzi i trzeba je wtedy mieć.

Na to wychodzi. W ogóle ostatnio mój dziekanat daje show. Zaczęła się rejestracja na zajęcia w przyszłym semestrze, odbywająca się w nowym systemie, który oczywiście padł. Cytując z pamięci mail prorektora: "Na stronie zalogowane było jednocześnie ponad 600 osób, nic dziwnego, że serwer nie wytrzymał". Kart egzaminacyjnych nadal nie ma, podobno będą w przyszłym tygodniu. Jak widać, w tym roku sesja zaskoczyła nie tylko studentów, ale i władze wydziału. Żeby było zabawniej: podobno indeksy w formie papierowej w ogóle nie są potrzebne, bo wszystkie oceny są wpisywane do USOS-a. Ale nie, student musi polować na podpisy, bo... bo tak.

To wszystko są oczywiście drobne niedogodności, którymi nie ma się za bardzo co przejmować... Ale miło byłoby zobaczyć uczelnię, gdzie wszystko nie jest robione na, za przeproszeniem, krzywy ryj.
Picard
Użytkownik
#2913 - Wysłana: 3 Cze 2010 07:33:12
Odpowiedz 
Jamjumetley:
Masz tu sondę z TrekMovie.com, w której głosujący tworzą z pewnością lepszą próbę reprezentacyjną. Należało wskazać najlepszy Star Trek.

Widać, głosujący nie wiedzą co dobre! A tak na serio: umieszczając wyniki ankiety, z http://bridgecommander.filefront.com/. chciałem tylko udowodnić jedno:, że stosunek do filmu Abramsa nie jest jednak tak jednoznacznie pozytywny jak mogło by się wydawać, między innymi na przykładzie przytoczonej przez Ciebie ankiety. Jak widzisz, zadania są podzielone. I na jakiej podstawie orzekasz, że jednak grupa głosujących jest bardziej reprezentatywna od drugiej?
Madame Picard
Moderator
#2914 - Wysłana: 3 Cze 2010 08:48:45 - Edytowany przez: Madame Picard
Odpowiedz 
Poklok:
Chodziło w każdym razie o badanie pewnych postaw wśród czytelników webkomiksów.

Trudno mi się wypowiadać nie znając tej pracy, ale tak na okonie musi być tu błędu, wszystko zależy od tego, jak były postawione pytania badawcze i jak przeprowadzono analizę wyników. Jeśli nie chodziło o ustalenie, jaka dokładnie ilość członków danej populacji (Polaków? internautów?) ma jakie postawy, a bardziej o to, jakie w ogóle ludzie mogą mieć postawy na ten temat, i jeśli wnioskiem nie było "społeczeństwo uważa, że", a "badani udzielili następujących odpowiedzi", to IMO takie badanie jest OK. Takie badania robi się, kiedy chcemy mieć mniej więcej rozeznanie w temacie (zazwyczaj którego jeszcze nie badano); w tym przypadku: jakie mogą to być postawy i od czego są one uwarunkowane. Badanie reprezentatywne mają sens wtedy, gdy chodzi o dokładny pomiar danej zmiennej w populacji (np. preferencji wyborczych ).
Eviva
Użytkownik
#2915 - Wysłana: 3 Cze 2010 08:56:12
Odpowiedz 
Madame Picard

Hmmm... słyszałam kiedyś następującą uwagę:
Nie ma takiej odpowiedzi, jakiej nie można by uzyskać, odpowiednio formułując pytanie. I nie ma takiego wyniku badania, jakiego nie można by otrzymać, odpowiednio kompletując grupę respondentów.

Może dlatego nigdy nie sugeruję się sondażami, ankietami itp., zwłaszcza, że jakiś czynnik ludzki podlicza i opracowuje te wyniki.
Jurgen
Moderator
#2916 - Wysłana: 3 Cze 2010 09:12:18 - Edytowany przez: Jurgen
Odpowiedz 
Eviva
Madame Picard

To o czym piszesz:

Eviva:
Nie ma takiej odpowiedzi, jakiej nie można by uzyskać, odpowiednio formułując pytanie. I nie ma takiego wyniku badania, jakiego nie można by otrzymać, odpowiednio kompletując grupę respondentów.

pewnie jest prawdą... ale pod warunkiem, że opublikujesz tylko wyniki. natomiast jezeli głębiej spojrzysz na założenia, to może się okazać, że wynik nie jest tak nparwdę jednoznaczny. I dotyczy to nie tylko badań opinii społecznej, ale wszelkiego rodaju norm (w sensie np. wymagań technicznych) i testów. Moje ulubione "manipulacje" to testy spalania i emisji dwutlenku węgla oraz testy "elastyczności" silników dla samochodów. Wyniki niby ładne i porównywalne, a ma to nieiwiele wspólnego z rzeczywistością i dopiero w praktyce wychodzi...

Dlatego ja się wynikami zwłaszcza testów interesuję, ale zanim powiem, że powiedzmy megane przyspiesza lepiej od bravo, to najpierw sprawdzę jeszcze kilka elementów...
Eviva
Użytkownik
#2917 - Wysłana: 3 Cze 2010 09:38:16
Odpowiedz 
Jurgen
Logiczne, tylko że najczęściej ludzie tacy jak ja mają dostęp tylko do ankiety jako formularza, a potem do wyników. Nie maja możliwości sprawdzenia uczciwości wspomnianego czynnika ludzkiego.
Jamjumetley
Użytkownik
#2918 - Wysłana: 3 Cze 2010 10:31:42 - Edytowany przez: Jamjumetley
Odpowiedz 
Picard:
I na jakiej podstawie orzekasz, że jednak grupa głosujących jest bardziej reprezentatywna od drugiej?

Co do tej reprezentatywności, Madame Picard już sprostowała moje słowa. Chodziło mi bardziej o to, że ludzie na TrekMovie.com są bardziej zróżnicowaną, mniej jednorodną grupą, podczas gdy skupieni wokół bridgecommander.filefront.com to głównie gracze. Wrzucając to zestawienie chcę pokazać, że Star Trek (XI) się fanom podobał i choćby nie wiem jak Ci to nie odpowiadało, nic z tym nie zrobisz. Nie zmienisz rzeczywistości wrzucając sondę z portalu dla graczy.

Poklok:
TMP tylko 4%?! Mniej niż dla FC? 39% dla Khana, imho najbardziej przereklamowaneg filmowego Treka? 25% dla jedenastki? Ba, jacyś dowcipnisie nawet na Nemesis zagłosowali...

Też w niejednym miejscu mnie zaskoczyli. Akurat fakt, że TMP ma mniej niż FC mnie nie dziwi (choć powinien mieć więcej). TVH moim zdaniem wypada tu bardzo słabo (a uważam IV za najlepszego Treka). Insurrection wypada fatalnie, a taki zły wcale nie był.
Picard
Użytkownik
#2919 - Wysłana: 3 Cze 2010 11:43:13
Odpowiedz 
Jamjumetley:
Wrzucając to zestawienie chcę pokazać, że Star Trek (XI) się fanom podobał i choćby nie wiem jak Ci to nie odpowiadało, nic z tym nie zrobisz. Nie zmienisz rzeczywistości wrzucając sondę z portalu dla graczy.

Ależ mój drogi, nie wziąłeś pod uwagę dwóch rzeczy: Bridge Commander, to gra przeznaczona i zrobiona specjalnie z myślą o Trekkies! Osoby wypowiadające się na tym portalu nie są więc przeciętnymi graczami, są fanami Star Treka! Podejrzewam, że gdybyś zadał takie pytanie jak to, które ja przytoczyłem fanom innych gier - powiedźmy Quake'a, albo innego Dooma - to popularność filmu Abarmsa na pewno była by wśród nich znacznie wyższa, gdyż przeciętny gracz - wogóle przeciętny zjadacz chleba - o Treku wie tyle, że istnieje więc pojęcia o filmach z tej serii nie ma żadnego, bądź prawie żadnego, za to istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że miał do czynienia z rozreklamowaną produkcją Abramsa. Co więcej istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że fanowi gier akcji spodobał by się bardziej film akcji jaki nakręcił Abramsa, niż jakikolwiek inny film z serii - nawet gdyby przeciętni gracze te film znali. Po drugie: tą sondę przytoczyłem, na poparcie tezy, że jednak nie wszystkim fanom film się podał! Zabawne, że to mnie zarzuca się zbyt daleko idące uogólnienia.
Pah Wraith
Użytkownik
#2920 - Wysłana: 3 Cze 2010 11:50:07
Odpowiedz 
Picard
Picard:
Po drugie: tą sondę przytoczyłem, na poparcie tezy, że jednak nie wszystkim fanom film się podał!

Thank you, captain Obvious! :D
Q__
Moderator
#2921 - Wysłana: 3 Cze 2010 11:51:14 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Jamjumetley

Jamjumetley:
Akurat fakt, że TMP ma mniej niż FC mnie nie dziwi

W wypadku graczy w Bridge Commandera jest to podwójnie zrozumiałe.

ps. takie znalezisko dla tych, którym TMP się jednak podobał:
http://v.youku.com/v_show/id_XOTc2NDA5MDA=.html
lub:
http://hd.openv.com/mov_play-hdmovie_20090701_7063 444.html
Picard
Użytkownik
#2922 - Wysłana: 3 Cze 2010 12:10:32
Odpowiedz 
Pah Wraith:
Thank you, captain Obvious! :D

Doprawdy to takie oczywiste? A Jamjumetley pisze przecież, że fanom film się podobał. Tj. podobał się wszystkim czy większości? Bo pierwsze stwierdzenie to nie prawda, na co już przytoczyłem dowody, a drugie nie jest niczym poparte.
Pah Wraith
Użytkownik
#2923 - Wysłana: 3 Cze 2010 12:11:24
Odpowiedz 
Picard
Doprawdy to takie oczywiste?

Tak. :]
Jamjumetley
Użytkownik
#2924 - Wysłana: 3 Cze 2010 17:21:10
Odpowiedz 
Picard:
Ależ mój drogi, nie wziąłeś pod uwagę dwóch rzeczy: Bridge Commander, to gra przeznaczona i zrobiona specjalnie z myślą o Trekkies! Osoby wypowiadające się na tym portalu nie są więc przeciętnymi graczami, są fanami Star Treka!

Ależ ja nie mówię, że głównym targetem nie są Trekkies. Sam trochę w Bridge Commandera grałem. Powiedz mi - jak wytłumaczysz zatem, tak odbiegające od siebie wyniki obu sond? W jednej jest drugim najgorszym filmem w serii, natomiast w innej - drugim najlepszym.

Picard:
Doprawdy to takie oczywiste? A Jamjumetley pisze przecież, że fanom film się podobał. Tj. podobał się wszystkim czy większości? Bo pierwsze stwierdzenie to nie prawda, na co już przytoczyłem dowody, a drugie nie jest niczym poparte.

Podobał się fanom, fandomowi jako ogółowi.
Picard
Użytkownik
#2925 - Wysłana: 3 Cze 2010 18:37:42
Odpowiedz 
Jamjumetley:
Powiedz mi - jak wytłumaczysz zatem, tak odbiegające od siebie wyniki obu sond? W jednej jest drugim najgorszym filmem w serii, natomiast w innej - drugim najlepszym.

A to fani są jednorodną społecznością? A przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: ktoś np. podał pod dyskusje ciekawą teorie, głoszącą jakoby niektórzy fani Star Treka poczuli, że mogą wyjść na światło dzienne ze swoim hobby, że Trek nie jest już rzeczą przeznaczoną rzekomo wyłącznie dla nerdów, geeków i innych społecznych odszczepieńców, ale jest to cool film dla masowego widza. Taka sposobność na wyjście z getta. Jest jeszcze kwestia fanów, którzy łykną wszystko co ma ST w tytule, ale o tym już pisałem więc nie ma sensu bym się powtarzał.

Jamjumetley:
Podobał się fanom, fandomowi jako ogółowi.

Znowu niczym nie uzasadnione uogólnienie! Na każdą sondę, w której fani film chwalą był bym w stanie przytoczyć taką, w której są przeciwni nowemu filmowi, na każdą pochlebną opinie, opinie naganą itp, itd. Więc nie masz raczej szans uzasadnić stanowiska, że więcej fanów ten film lubi niż nie lubi.
Eviva
Użytkownik
#2926 - Wysłana: 3 Cze 2010 19:01:19 - Edytowany przez: Eviva
Odpowiedz 
Picard

Mam wrażenie, że ST XI ma więcej fanów wśród nie-trekkerów, zwłaszcza takich, którzy pozostałe filmy trekowe uważają za nudne i rozwlekłe.
Picard
Użytkownik
#2927 - Wysłana: 3 Cze 2010 19:14:26
Odpowiedz 
Eviva:
Mam wrażenie, że ST XI ma więciej fanów wśród nie-trekkerów, zwłaszcza takich, którzy pozostałe filmy trekowe uważają za nudne i rozwlekłe.

Zaryzykował by twierdzenie, że jest to całkiem słuszna teza. Można tak sądzić po opiniach na forach filmowych, wpisach na youtube tip., itd.
TSan
Użytkownik
#2928 - Wysłana: 3 Cze 2010 19:16:14
Odpowiedz 
Znalazłam w Treku DUŻEGOOOO buraka. W 15 odcinku 1 sezonu TOS-a było wspomniane, ze ludzie nigdy nie widzieli Romulan, a tu nagle BUM, i wielka, brzydka buźka Nero na cały ekran. To spory burak. Tak samo jak zniszczenia Wolkana. Może chcieli podnieść napięcie, ale z tym przesadzili. Ogólnie film byl nawet dobry, da się zaliczyć do kanonu, akcja niezła, chociaż słaby naukowy punkt widzenia. Daje mu 7/10.
Eviva
Użytkownik
#2929 - Wysłana: 3 Cze 2010 19:18:28
Odpowiedz 
TSan

To nie burak. ST XI dzieje się w rzeczywistości alternatywnej, gdzie nie wszystko musi się zgadzać z oficjalna linią czasu.
Q__
Moderator
#2930 - Wysłana: 3 Cze 2010 23:27:07
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
Mam wrażenie, że ST XI ma więcej fanów wśród nie-trekkerów

Jak są fanami, to już są z nich trekerzy . (Zresztą, co by nie gadać, miłe - pierwszy Trek od czasów DS9, a może nawet od czasów TNG przyciągający masowo "zewnętrzną" publiczność. B&B nigdy tego Trekowi nie umieli zapewnić.)
Eviva
Użytkownik
#2931 - Wysłana: 4 Cze 2010 06:00:47
Odpowiedz 
Q__:
miłe - pierwszy Trek od czasów DS9, a może nawet od czasów TNG przyciągający masowo "zewnętrzną" publiczność

Picard zaraz wezwie do spalenia Cię na stosie za takie herezje
Aczkolwiek to, co napisałeś, jest szczerą prawdą.
Pah Wraith
Użytkownik
#2932 - Wysłana: 4 Cze 2010 08:42:14 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
Eviva
zwłaszcza takich, którzy pozostałe filmy trekowe uważają za nudne i rozwlekłe

Co, notabene, jest przykrym faktem, vide TFF, GEN, INS... Chyba że ktoś się tu rzuci w obronie w/w ;)

Q__
Zresztą, co by nie gadać, miłe - pierwszy Trek od czasów DS9, a może nawet od czasów TNG przyciągający masowo "zewnętrzną" publiczność. B&B nigdy tego Trekowi nie umieli zapewnić.

Heh, myślę, że oprócz wiadomych ułomności ST'09, jest to dla wielu, m.in. dla Picarda jego największa wada. Trek przestał być dla wielu intymnym przeżyciem, "nur fur Trekkies" :]
Eviva
Użytkownik
#2933 - Wysłana: 4 Cze 2010 08:46:33
Odpowiedz 
Pah Wraith

Rzecz w tym, że "nur fur Trekkies" nikt nic kręcić nie będzie, bo to się zwyczajnie nie opłaca. Stanowimy zwyczajnie zbyt wąską grupę odbiorców. Myślę, że to było właśnie przyczyną kasowej porażki większości filmów ST - przeciętnego widza nużyły.
Toudi
Użytkownik
#2934 - Wysłana: 4 Cze 2010 09:10:56
Odpowiedz 
Eviva:
przeciętnego widza nużyły.

Przeciętny polski widz ogląda MjM, Taniec ze Śpiewem i to go nie nudzi.... Czy takiego treka byśmy chcieli?

Ja osobiście mam problem zobaczyć (znaczy się wytrzymać przed odbiornikiem) wiadomości dla przeciętnego widza.

Że już nie wspomnę o tym, że program dla przeciętnego widza oznaczany jest zielonym kółeczkiem...

Czy naprawdę taki trek lepszy niż żaden?
Pah Wraith
Użytkownik
#2935 - Wysłana: 4 Cze 2010 09:15:30
Odpowiedz 
Eviva
Powiedziałbym, że Twoja wypowiedź jest trywialna i odkrywa prawdy znane wszystkim, ale że sa tu osoby, które ich nie przyjmują do wiadomości, to powiem tylko: trafiłaś w samo sedno ;)
Eviva
Użytkownik
#2936 - Wysłana: 4 Cze 2010 09:38:31
Odpowiedz 
Toudi

Słonko, ale zrozum, nikt nie będzie pakował pieniędzy w coś, co zrobi finansową klapę.

Toudi:
Przeciętny polski widz ogląda MjM, Taniec ze Śpiewem i to go nie nudzi....

Nie pisałam o POLSKIM widzu... filmy ST raczej do naszych kin nie trafiały. Poza tym co oglądać, jak oprócz tego, co wspomniałeś, mało co leci na naszych ekranach w porze największej oglądalności? To nie widza wina.

Poza tym, weź sie zastanów: która wielka wytwórnia kręci filmy czy seriale z chęci straty? nie, oni to robią z chęci zysku. A to oznacza, że nie zaryzykują już czegoś takiego jak TMP i pogódź się z tym wreszcie!
Toudi
Użytkownik
#2937 - Wysłana: 4 Cze 2010 09:43:03
Odpowiedz 
Eviva ale jakoś na seriale, które kasowane są przed końcem pierwszego sezonu kasę mają.
Eviva:
pogódź się z tym wreszcie!

Nigdy!!!
Eviva
Użytkownik
#2938 - Wysłana: 4 Cze 2010 09:44:35
Odpowiedz 
Toudi:
Eviva ale jakoś na seriale, które kasowane są przed końcem pierwszego sezonu kasę mają.

Bo w ich przypadku mają bezcenną rzecz : nadzieję. W przypadku Treka stracili ją wraz z kancelacją ENT.

Toudi:
Nigdy!!!

Prawdziwy bojownik słusznej sprawy
Picard
Użytkownik
#2939 - Wysłana: 4 Cze 2010 11:18:37
Odpowiedz 
Q__:
Zresztą, co by nie gadać, miłe - pierwszy Trek od czasów DS9, a może nawet od czasów TNG przyciągający masowo "zewnętrzną" publiczność. B&B nigdy tego Trekowi nie umieli zapewnić

Pytanie tylko jaka to publiczność? Czy naprawdę zależy Ci na abrobacie wielbicieli Szybkich i wściekłych? I czy chcesz aby każdy kolejny Trek był robiony pod taką publikę?

Pah Wraith:
Heh, myślę, że oprócz wiadomych ułomności ST'09, jest to dla wielu, m.in. dla Picarda jego największa wada. Trek przestał być dla wielu intymnym przeżyciem, "nur fur Trekkies" :]

Wiesz, możesz mieć trochę racji, chodź bynajmniej nie uważam by to, że nowy film był skierowany do szerokiej publiczności był jego główną wadą. Ale owszem oglądanie Treka jest dla mnie jak czytanie książki, jest dość osobistym przeżyciem. A popatrz na reakcje fanów jakieś powieści gdy nie jest ona zgdonba z oryginałem, gdy przeznaczona jest dla masowego odbiorcy - wtedy fani czują się okradzeni ze swoich przeżyć i mają racje.
TSan
Użytkownik
#2940 - Wysłana: 4 Cze 2010 11:26:57
Odpowiedz 
Toudi:
Przeciętny polski widz ogląda MjM, Taniec ze Śpiewem i to go nie nudzi.... Czy takiego treka byśmy chcieli

Star Trek Musical

Wystepują:
Lord Patrick Stewatr
Scoot Bakula
Will Wheaton
Kate Mulgriew

oraz gościnnie

Justin Bieber
jako
genetycznie zmodyfikowany Klingon

Wkrótce w kinach!

Właśnie wyszedł film dla ciemnej masy. Gwarantowany najazd Bieberomanek na kina!
 Strona:  ««  1  2  ...  96  97  98  99  100  ...  128  129  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek XI / ST XI - Pierwsze wrażenia, opinie, itp

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!