USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / USS Phoenix / Dyskusja w sprawie moderatora
 Strona:  ««  1  2  ...  16  17  18  19  20  ...  26  27  »» 
Autor Wiadomość
Delta
Użytkownik
#511 - Wysłana: 28 Paź 2009 12:46:38 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
cd.

Madame Picard
Bany w ostateczności i tak wspólnie możemy przyznać jeśli ktoś będzie przeginał na każdym kroku (tak tu dawniej było), a ostrzejszą moderację zawsze zdążymy wprowadzić. Zresztą popatrz: za każdą awanturą zaostrzaliśmy system moderacji/kar. I za każdym razem nie przynosiło to poprawy, a było wręcz coraz gorzej. Czy w takim razie naprawdę potrzebujemy systemu moderacji takiego jaki mamy lub surowszego?
Bashir
Moderator
#512 - Wysłana: 28 Paź 2009 12:49:25
Odpowiedz 
A nie jest może trochę tak, że wielu uczestników forum nie wypowiada się w obecnych dyskusjach na temat moderatorstwa bo ich to aż tak nie wciąga? Ktoś już wspomniał, że to trochę taka burza w szklance wody. Ta niby ciężka atmosfera jest zauważalna tylko tam gdzie były ostre dyskusje, czyli w "prasowym" i tam gdzie Delta dyskutował z Madame (nie pamiętam gdzie...).

W zasadzie zainteresowanie obecną dyskusją i odejścia z forum dotyczą (poza biterem) osób, które brały udział w tych starciach a reszta dalej udziela się spokojnie w tematach które ich interesują. Ja w zasadzie też wypowiadam się tutaj, bo czynnie brałem udziałem w dyskusji w "prasowym" (i jakoś wydaje mi się że nikogo tam nie uraziłem).

Czy przypadkiem nie jest może odrobinę tak, że ludzie którzy poróżnili się w tych dyskusjach mają problem a nie całe forum?
Delta
Użytkownik
#513 - Wysłana: 28 Paź 2009 13:06:27 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
Bashir
Czy przypadkiem nie jest może odrobinę tak, że ludzie którzy poróżnili się w tych dyskusjach mają problem a nie całe forum?

IMO nie. Z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że kiedyś nie miało to miejsca pomimo podobnych dyskusji. Więc coś jest nie tak, bo jesteśmy małą grupą i w sumie te same osoby biorą udział w tych dyskusjach. Drugi powód to to, że to co się zdarzyło w tych dwóch ostatnich tematach, może zdarzyć się każdemu innemu Forumowiczowi z nas w kolejnym. Zobacz, nie brałeś udziału w tym temacie o socjologii, w którym nastąpiła kłótnia, więc niby problem Ciebie nie dotyczy, ale przytrafił Ci się w innej dyskusji, która się pojawiła. Przy czym nie chodzi o to, że coś zrobiłeś źle, bo nic takiego nie miało miejsca, ale o to, że każdy z nas na taką dyskusję może natrafić. Zwłaszcza, że jesteśmy małą grupą i w obu dyskusjach pojawiają się osoby, które gdzieś tam wcześniej ze sobą się ścięły, ot choćby ja i Eviva, co psuje dodatkowo klimat i w końcu wciąga innych.
A dodatkowo, odnoszę wrażenie, że ludzie są trochę zniechęceni tym co tu się dzieje. W efekcie pojawia się mało nowych tematów do rozmów, a jedyne co jest wałkowane to kilka sesji RPG, Quiz od czasu do czasu i w miarę bezpieczne tematy o np. "uszach Spocka".
Kłótnie zniechęcają, pojawia się mniej tematów, to też zniechęca, zdarza się już nawet, że nowi Forumowicze uciekają z Forum pogonieni, przez starszych. Jak dla mnie to jednak dotyczy wszystkich a nie tylko tych, którzy gdzieś się posprzeczali.
kanna
Użytkownik
#514 - Wysłana: 28 Paź 2009 13:19:38
Odpowiedz 
Bashir:
ludzie którzy poróżnili się w tych dyskusjach mają problem a nie całe forum

I tak, i nie. Bo przeciez to ludzie tworza Forum, prawda? czyli za to, jakie jst odpowiadają użytkownicy.
Sądzę więc, że zmiana jest związana z ludźmi.. no ja, w każdym razie, czuję sie dziś mniej "bezpiecznie" niz kiedyś. A jestem tu 2 i pół roku.
Bashir
Moderator
#515 - Wysłana: 28 Paź 2009 13:31:46
Odpowiedz 
kanna

Przyszliśmy prawie w tym samym czasie Nie czuje się mniej "bezpiecznie". Mam wrażenie że te "kryzysy" są silnie cykliczne i przeglądając starsze wątki o moderacji mam wrażenie, że wciąż nas gnębią te same "problemy".

Myślę że te "kryzysy" to tak jak w filmach o włoskiej mafii, upuszczenie raz na jakiś czas "złej krwi" ...

Że niektórzy odchodzą? cóż... może to być spowodowane takim kryzysem, ale z drugiej strony ludzie odchodzili wcześniej... I to głównie raczej z powodu braku trekowych produkcji i jakimś takim swoistym okrzepnięciu.

Wiele forumowych kryzysów przeszło po prostu "obok" mnie. Nigdy się specjalnie nie angażowałem w te spory, teraz nie jako nie z własnej woli zostałem wciągnięty.

I co do rozmowy w kąciku... na noże tam nie szło, głownie imho Eviva nabałaganiła, ale to chyba nic nowego (i to bardziej chodzi mi o skutki niż same słowa) a tak to dyskusja chyba nie była aż taka ostra. Przynajmniej w moim odczuciu.
Madame Picard
Moderator
#516 - Wysłana: 28 Paź 2009 13:34:36 - Edytowany przez: Madame Picard
Odpowiedz 
Bashir:

Może tak być i między innymi po to rzuciłam tę kwestię pod dyskusję, żebyśmy się wspólnie zastanowili, gdzie jest źródło problemu. Jak widać, ludzie są jednak dość zgodni co do tego, że coś niedobrego stało się z nami jako grupą, a nie tylko jako jednostkami. Jest - bo ja wiem? - większa skłonność do agresji, ale i większe przyzwolenie na agresję. Zamiast się wymieniać opiniami, rzucamy się sobie do gardeł (no dobra, trochę przejaskrawiam, celowo). Wydaje mi się, że dwie dzikie awantury w tak krótkim czasie nie wzięły się znikąd.
Przy czym IMO dociekanie, skąd się to wzięło, nie ma większego sensu, bo nasza społeczność zbyt dynamicznie się zmienia. Zmieniamy się i my jako ludzie, i społeczność jako taka (ludzie przychodzą i odchodzą, zmieniają się relacje między nami itd.) Uchwycenie, co się takiego stało to jak próba ustalenia, który kamyczek spowodował lawinę.
Ostatnio przybyło na forum sporo nowych fajnych ludzi, z którymi można pogadać i o Treku, i o uszach Spocka, i o innych sprawach. Nie wydaje mi się też, żeby drastycznie spadła ilość trekowych tematów na rzecz pleplania o niczym. Tak na moje oko proporcja różnych tematów jest podobna przez cały czas, odkąd tu jestem.

Bashir:
Myślę że te "kryzysy" to tak jak w filmach o włoskiej mafii, upuszczenie raz na jakiś czas "złej krwi" ...

Coś w tym jest. Mówi o tym funkcjonalna teoria konfliktu, od zrelacjonowania której powstrzymam się nadludzką siłą woli .
kanna
Użytkownik
#517 - Wysłana: 28 Paź 2009 13:43:27
Odpowiedz 
Madame Picard:
funkcjonalna teoria konfliktu, od zrelacjonowania której powstrzymam się nadludzką siłą woli

Jestem z Ciebie bardzo dumna Pozdrów męża
waterhouse
Moderator
#518 - Wysłana: 28 Paź 2009 16:18:45 - Edytowany przez: waterhouse
Odpowiedz 
Jurgen

Przecież widać że wszystko co się dzieje na tym forum to moja wina - łatwo to stwierdzić czytając ten wątek :P. Ale nie napisałem tego co napisałem żeby złożyć samokrytykę etc ani też żeby kogokolwiek gnębić. Mój nick regularnie pojawia się tutaj, będzie się zapewne pojawiał jeszcze wiele razy - co najmniej kilkadziesiąt lat jeszcze i wiele razy niektórzy będą tu pomstować na mnie itd :]. Niektórzy będą mnie dobrze wspominać - i za wszystkie miłe wzmianki dziękuję

Czarny PR pod moim adresem pominę milczeniem. To smutne.

Mój post tutaj oznaczał tylko i wyłącznie że chciałem tylko rozsądnie myślącej części forum wyjaśnić parę spraw.

Nie uważam żeby czas który tu stwierdziłem był czasem straconym, z tym forum wiąże się wiele moich dobrych wspomnień mimo wszystko. Ale to już przeszłość, i to bardzo daleka.

Mam nadzieję że sobie poradzicie.

pozdrawiam, tym razem naprawdę definitywnie.
Q__
Moderator
#519 - Wysłana: 28 Paź 2009 17:29:59 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Jo_anka

Jo_anka:
Mam tylko jedno pytanie, czy zniknięcie spamu dostarczanego przez spamboty, jest efektem sprawnej w zakresie 'czyszczenia' moderacji, czy też wynika z technicznych up-date'ów Forum?

Cóż. Spamu faktycznie jest mniej, ale ten, który się pojawiał był na bierząco usuwany (ostatnio dwa dni temu banowałem spambota i wywalałem jego posty).

(Rzuć okiem do "Kawiarenki".)
kanna
Użytkownik
#520 - Wysłana: 28 Paź 2009 18:08:44
Odpowiedz 
waterhouse

No błagam, no..

Chociaz Ty mógłyś nie fochowac i sie nie obrażać...
waterhouse
Moderator
#521 - Wysłana: 28 Paź 2009 18:13:17
Odpowiedz 
kanna

Ja się nie obrażam ani nie fochuje. Po prostu stwierdzam pewne fakty. Żal mi tych wszystkich lat trochę...ale niestety trzeba iść dalej.
Jo_anka
Użytkownik
#522 - Wysłana: 28 Paź 2009 18:30:23
Odpowiedz 
Q__:
Cóż. Spamu faktycznie jest mniej, ale ten, który się pojawiał był na bierząco usuwany (ostatnio dwa dni temu banowałem spambota i wywalałem jego posty).

Jakiś czas temu, zgłaszanie spamu było główną rozrywką, obok tropienia Dinka, na Forum. Skoro jednak Forum nie jest w 100% zabezpieczone przed spamem, to moderacja w aspekcie czyścicielskim musi być zachowana.

kanna:
Chociaz Ty mógłyś nie fochowac i sie nie obrażać...

kanna

Jeżeli chodzi o obserwowaną nasilającą się skłonność do fochów w 'narodzie'; czyżbyśmy byli aż tak podatni na przykład płynący z 'góry'?
kanna
Użytkownik
#523 - Wysłana: 28 Paź 2009 18:33:38 - Edytowany przez: kanna
Odpowiedz 
Jo_anka:
czyżbyśmy byli aż tak podatni na przykład płynący z 'góry'?

kto to moze wiedziec, kochana Ale troche na to wyglada...
Madame Picard
Moderator
#524 - Wysłana: 28 Paź 2009 18:46:23
Odpowiedz 
Jo_anka
kanna

Hm... Jeśli to była jakaś aluzja, to uprzejmie wyjaśniam, że moja nieobecność nie była fochem, ale czasem, którego potrzebowałam, aby dojść do ładu z różnymi problemami, które ostatnio miałam, nie tylko forumowymi. W pewnym momencie dałam sobie spokój, żeby nie napisać w złości czegoś, czego bym potem żałowała. Zapewniam, że gdybym chciała strzelić focha, to potrafiłabym to zrobić tak, że nikt nie miałby wątpliwości, iż był to FOCH . Ale odpoczęłam, przemyślałam... and here I am .
kanna
Użytkownik
#525 - Wysłana: 28 Paź 2009 19:27:47
Odpowiedz 
Madame Picard:
Jeśli to była jakaś aluzja,

mi to nawet przez mysl nie przeszło. serio.
Madame Picard
Moderator
#526 - Wysłana: 28 Paź 2009 19:33:45
Odpowiedz 
kanna

No to spoko .
Jo_anka
Użytkownik
#527 - Wysłana: 28 Paź 2009 19:52:09 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Madame Picard

Aluzja była, ale do innego postu i innej sytuacji (i innej osoby).

Ale jeżeli nalegasz?...
Jurgen
Moderator
#528 - Wysłana: 28 Paź 2009 19:54:31 - Edytowany przez: Jurgen
Odpowiedz 
Waterhouse

Jeszcze raz powtarzam, że nie oceniam w żąden sposób Twojej decyzji. A skoro nie chcesz wrócić, to bez względu na Twoje nastawienie do forum (jakiekolwiek by ono nie było), nie ma co tej kwestii oceniać i roztrząsać.

Delta

Ja akurat nie zgadzam się z tezą, że to moderacja jako system jest wszystkiemu winna. Sa fora, na których moderacja działa (różnie - ostrzej, łagodniej...) i nic strasznego sie nie dzieje. Na forum rowerowym, na którym jestem moderatorem na przykład, jest kilku "zadymiarzy", którzy czepiaja się, że nie wolno kląc, obrażac innych itp. i ogólnie robią zadymę, ale wiekszości użytkowników to właśnie odpowiada albo z kolei jest im to zupełni obojętne. Nie twierdzę, ze moderacja jest czy nie jest potrzebna, uważam tylko, ze nie jest przyczyną sytuacji.
Havoc
Użytkownik
#529 - Wysłana: 28 Paź 2009 20:41:46
Odpowiedz 
Jurgen:
Nie twierdzę, ze moderacja jest czy nie jest potrzebna, uważam tylko, ze nie jest przyczyną sytuacji.

IMO masz rację. Prędzej jednym z efektów.
Delta
Użytkownik
#530 - Wysłana: 28 Paź 2009 23:01:58
Odpowiedz 
Jurgen
Ja akurat nie zgadzam się z tezą, że to moderacja jako system jest wszystkiemu winna. Sa fora, na których moderacja działa (różnie - ostrzej, łagodniej...) i nic strasznego sie nie dzieje.

To, co pisałem, to tylko mój wniosek i propozycja, a nie prawda objawiona. Jak wszyscy razem zadecydują, że chcą/nie chcą zmiany to tak będzie, mi pozostaje się dostosować. Ale IMHO warto przede wszystkim przemyśleć sobie tą wypowiedź Maquis sprzed paru lat, bo obojętne jak skuteczna byłaby moderacja, to zawsze jest bardziej sztucznie utrzymywany porządek niż gdy ludzie robią to z własnej woli bez żadnego formalnego nadzoru.
Q__
Moderator
#531 - Wysłana: 28 Paź 2009 23:07:22 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Delta

Delta:
bo obojętne jak skuteczna byłaby moderacja, to zawsze jest bardziej sztucznie utrzymywany porządek niż gdy ludzie robią to z własnej woli bez żadnego formalnego nadzoru.

Ha. To jest anarchizm tyle, że w przełożeniu na net. Chwilami sam sympatyzuję z jego załozeniami światopoglądowymi, ale chyba jak dotąd nigdzie nie sprawdził się jako skutecznie działajacy system... :]
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#532 - Wysłana: 28 Paź 2009 23:39:33
Odpowiedz 
Q__:
Ha. To jest anarchizm tyle, że w przełożeniu na net. Chwilami sam sympatyzuję z jego załozeniami światopoglądowymi, ale chyba jak dotąd nigdzie nie sprawdził się jako skutecznie działajacy system...

Zdajecie sobie sprawę, że wprowadzamy tutaj powoli system utopijny. Taki eksperyment przeprowadzano wielokrotnie, z marnymi skutkami.
Delta
Użytkownik
#533 - Wysłana: 28 Paź 2009 23:52:51
Odpowiedz 
galaktyczny kurczak
Zdajecie sobie sprawę, że wprowadzamy tutaj powoli system utopijny.

Takie trekowe skrzywienie (w końcu UFP to też utopia).

Taki eksperyment przeprowadzano wielokrotnie, z marnymi skutkami.

I trzeba się z tym liczyć, że może się nie udać. Ale to zależy od czynnika, który ciężko przewidzieć -od tego jak Forumowicze do tego będą podchodzić. Jeśli tak jak w początkach tego Forum, to będą spięcia (bo tych nie da się uniknąć, chyba, że surową dyscypliną i utrzymywaniem porządku na siłę) ale łatwiej będzie je rozładować, jeśli założy się dobrą wolę drugiej strony (Tak, wiem, naiwne. Ale co wolicie, kłótnie, z podejrzeniami na każdym kroku i zgłaszaniem skarg za plecami reszty?), lub postara się wyjaśnić problem. I tylko tyle nam będzie trzeba (IMHO). A jak już się z kimś mimo wszystko nie da wytrzymać, to razem uradzimy bana i trudno.
Jo_anka
Użytkownik
#534 - Wysłana: 29 Paź 2009 00:00:26 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
galaktyczny kurczak:
dajecie sobie sprawę, że wprowadzamy tutaj powoli system utopijny.

No cóż, ostatecznie jest to Forum Trekowe... A system utopijny funkcjonuje w Uniwersum Star Treka!
Q__
Moderator
#535 - Wysłana: 29 Paź 2009 00:13:44 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
galaktyczny kurczak

galaktyczny kurczak:
Zdajecie sobie sprawę, że wprowadzamy tutaj powoli system utopijny.

Tak. To już nie TNG nawet, to coś pomiędzy Ekumeną Le Guin, a lemowym "Obłokiem Magellana" .

Jak to napisał Lem: "W załodze naszej żaden człowiek nie ma władzy nad innym."

Jak napisała Le Guin: "Ekumena jako organizm polityczny działa poprzez koordynację, a nie przez nakazy, nie wymusza praw, do decyzji dochodzi drogą kompromisów i porozumień. /.../ . W pewnym sensie Ekumena nie jest organizmem politycznym, lecz mistycznym."

Zatem cytacik z Le Guin nam wszystkim ku przestrodze:

"Jeśli zawiedziemy jeden drugiego, jeśli nie poświęcimy naszych osobistych pragnień na rzecz powszechnego dobra, nic, ale to nic /.../ nie przyjdzie nam z pomocą. Ludzka solidarność to nasz jedyny ratunek."
Madame Picard
Moderator
#536 - Wysłana: 28 Kwi 2010 15:34:29
Odpowiedz 
Wiele wskazuje na to, że z powodów poniekąd osobistych będę się rzadziej pojawiać na forum w najbliższym czasie. Nie czuję się również aktualnie na siłach, aby dalej pełnić funkcję moderatora, nawet jeśli miałoby oznaczać to tylko kasowanie spamu, nie wspominając już o rozwiązywaniu poważniejszych problemów.
Nie wiem, czy Q__ da sobie radę jako jedyny aktywny moderator. Może warto byłoby się zastanowić nad wyborem nowej osoby? Ja się z miłą chęcią zrzeknę tej funkcji, wszelkich przywilejów i obowiązków z nią związanych; a myślę, że są wśród nas osoby, które byłyby wspaniałymi moderatorami.
Q__
Moderator
#537 - Wysłana: 28 Kwi 2010 15:53:33 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Madame Picard

Cóż... Znam Twoje motywy (skoro o nich milczysz, i ja nie powiem, choć pewnie sporo Forumowiczów się ich domyśli) i - uprzedzając ew. podejrzenia pozostałych dodam, że nie mają wiele wspólnego z sytuacją na forum.

Nie sądzę też byś powinna tracić uprawnienia (tak jak nie stracili ich elbereth i waterhouse).

Mogę Ci tylko życzyć by wszystko ułożyło się najlepiej jak to jest możliwe w tej sytuacji.

Jeśli zaś chodzi o ew kandydatów, ze swojej strony sądzę, że najlepszymi kandydatami, spośród Forumowiczów relatywnie często do nas zaglądajacych byliby Sh1eldeR i Jurgen (chodzi mi o ich zrównowazenie i znajomość, nie od dziś, realiów Phoenixa) ale nie wiem czy którykolwiek z nich jest zainteresowany pełnieniem tej funkcji.

Wszystkie inne sensowne kandydatury też mile widziane. (Można zgłaszać także samego siebie, jeśłi mamy wiarę w zaufanie forumowej społeczności.)
Eviva
Użytkownik
#538 - Wysłana: 28 Kwi 2010 16:37:29
Odpowiedz 
Q__

Ja proponuję kannę. Poważnie.
Założę się o ostatni grosz ze swej dziurawej kieszeni, że nie tylko żadnemu spambotowi nie popuści, ale i strach będzie jakiegoś flejma rozpocząć.
Madame Picard
Moderator
#539 - Wysłana: 28 Kwi 2010 16:55:54
Odpowiedz 
Q__:
Cóż... Znam Twoje motywy (skoro o nich milczysz, i ja nie powiem, choć pewnie sporo Forumowiczów się ich domyśli) i - uprzedzając ew. podejrzenia pozostałych dodam, że nie mają wiele wspólnego z sytuacją na forum.

To nie jest żadna tajemnica, mam problemy ze zdrowiem.
(Bo po tym Twoim tekście to można nabrać podejrzeć, że uwikłałam się w co najmniej romulański spisek ).

Q__:
Nie sądzę też byś powinna tracić uprawnienia (tak jak nie stracili ich elbereth i waterhouse).

Tyle że Kai może nie być zachwycony kolejną osobą mającą jakieś szersze uprawnienia. Dlatego wolałabym zrzec się tych praw, a dokładniej - przekazać je innej osobie.
Q__
Moderator
#540 - Wysłana: 28 Kwi 2010 17:19:37
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
Ja proponuję kannę. Poważnie.

1. Doceniam.
2. Uważam, że to kolejna dobra kandydatura . Pytanie tylko co na to sama Kandydatka.

Sh1eldeR
Jurgen
kanna

Któreś z Was byłoby zainteresowane?
 Strona:  ««  1  2  ...  16  17  18  19  20  ...  26  27  »» 
USS Phoenix forum / USS Phoenix / Dyskusja w sprawie moderatora

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!