USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / USS Phoenix / Co Się dzieje ze stroną?
 Strona:  ««  1  2  3 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#61 - Wysłana: 22 Paź 2019 20:52:57
Odpowiedz 
Calvary

?
Calvary
Użytkownik
#62 - Wysłana: 2 Lis 2019 19:03:04 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
Q__:
?

Pytam co tam w tej sprawie się dzieje, bo nie wierzę że nic z tego co napisałem się nie potwierdziło (a nadal jest masakra). Ponadto, na ile się rozeznałem przeglądarki mają ograniczoną ilość połączeń jakie przeznaczają na obsługę danej strony, i jeśli strona to przekroczy, widzimy właśnie to co widzimy w konsoli przeglądarki na startrek.pl (czerwone paski). Co wydaje się całkowicie zgodne z podejrzeniem, że tu każde zapytanie o zasób idzie oddzielnym połączeniem. Możliwe, że na pewnych przeglądarkach nie jest to tak widoczne, bo mają inne ustawienia. Ale tak czy owak, tak nie powinno być.

Jak Kai nie ma czasu, to może niech udostępni komuś, kto ten czas ma i byłby w stanie to ogarnąć i ma chęci, dostęp po ssh na serwer z odpowiednimi uprawnieniami.
Calvary
Użytkownik
#63 - Wysłana: 2 Lis 2019 19:34:00 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
Zrzuty ekranu z konsoli z odczytania tej samej podstrony przy dwóch różnych ustawieniach przeglądarki (Firefox) pod względem tego ile maksymalnie utrzymuj oddzielnych połączeń z danym serwerem, pokazujące czas doczytu danych:

1. 6 połączeń (standardowe ustawienie przeglądarki - Firefox):

https://imgur.com/a/6ntyISL

2. 50 połączeń:

https://imgur.com/a/d5Iq8eW

Więc pewnym rozwiązaniem, na dany moment, jest np. zmiana tego ustawienia w przeglądarce (podkreślam - mogą być różne tego przyczyny, ale nie powinno tak być, to nie jest normalne!).

Jak ktoś korzysta z Firefoxa (mimo pewnych przypadłości jakie ma ta przeglądarka a o które niesamowicie się stara Google*, a potem przeprasza za pomyłki - polecam) to może to w prosty sposób przetesować samemu:

Żeby odpalić konsolę, najprościej:

a) prawaym myszy na stonie
b) inspect element (w polskiej wersji może być inaczej, ale się domyślicie, ja bym to przetłumaczył: zbadaj element)
c) zakładka "network" (sieć)

Żeby zmienić ustawienia akceptowalnej ilości połączeń:

a) wpisujemy w pasek adresu about:config
b) akceptujemy ryzyko
c) wpisujemy w pasek wyszukiwania (nie mylić z paskiem adresu): connections
d) klikamy dwa razy na pole "network.http.max-persistent-connections-per-serve r" i zmieniamy wartość

Najprościej zrobić to tak. Możecie na jakiejś podstonie startek.pl odpalić konsolę, wejść w w konsoli w zakładkę network, odświeżyć stronę, zobaczyć co się wyświetla, a następnie w innej zakładce przeglądarki wpisać about:config, zmienić odpowiednie ustawienia, wrócić do zakładki ze stroną i f5 (odświeżyć). Na wypadek gdyby to cache (zapis tego, co już wcześniej było wygenerowane, a się nie zmieniło) odpowiadał za to, że strona działa szybciej za kolejnym razem, można, między odświeżeniami, wyczyścić wszystko wcześniej w ustawieniach prywatności (historia itp.), ogólnie cache po stronie serwera jest przy naprawdę dużych serwisach decydujące (tyle rzeczy dzieje się na zapleczu), ale rzeczy takie jak obrazki czy js przeglądarka może jak najbardziej sama trzymać i w tym wypaqdku - tej strony - to będzie pewnie mieć spore znaczenie. Ale tak naprawdę nie ma potrzeby!!! Wystarczy, że po parę razy odświeżycie na jedenym jak i drugim ustawieniu połączeń. Zmenicie w tę i we w tę. Pobadacie. Widać różnicę!!! To z konieczności będzie statystyka, bo zależy te od różnych innych warunków w danej sekundzie.

Spróbujcie np. na tej podstronie: http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=3692

* Np. zbliża się coroczny popularny test szybkości przeglądarek z jakiegoś serwisu internetowego, który to test oczywiście (bo to najważniejsze na świecie) uwzględnia z dużą wagą szybkość działania YT. Google wwala na ten czas zdeprecjonowaną bibliotekę js, dawno wyrzuconą ze standardów, co spowalnia Firefoxa (Chrome w danej wersji ma to przezornie odpowiednio wkomponowane), a potem Google przeprasza po fakcie, że to była pomyłka! Norma!!!

@ gdyby ktoś był ciekawy, zrzuty są z Ubuntu. Od lat nie siedzę na Windowsie i jak ktoś nie gra w gierki i nie potrzebuje do pracy oprogramowania działającego wyłacznie pod Windows, a ma jakieś ogarnięcie to zachęcam do przesiadki (mi trzeba by zapłacić grubą kasę, żebym w ogóle rozważał powrót). Zawsze też można mieć dwa systemy zainstalowane, wystarczy poczytać jak to zrobić, albo nawet Windowsa w maszynie wirtualnej (do gierek wymagających zaawansowanych bibliotek graficznych nie pójdzie, ale skrajna większość biurowego oprogramowania i owszem).
Calvary
Użytkownik
#64 - Wysłana: 8 Lis 2019 22:07:09 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
Zróbcie sobie test USS Phoenix (jakiejś wolniej działającej podstrony najlepiej) na tej stronce. W zasadzie potwierdza to moje wszystkie przypuszczenia, co widać w szczegółowych wylistowaniach (w wstępnych wynikach testu kliknijcie obrazek w kolumnie waterfall, żeby przejść do szczegółów) :

https://www.webpagetest.org/

To jest doskonały materiał przykładowy: www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&for um=2&topic=4120.

Problemem poważnym tutaj jest także to, że sami linkujemy masę zasobów z innych stron. Zmiany jakie proponowałem dałyby na pewno poprawę, ale nic nie zmieni faktu, że np. wskazana podstrona ładuje masę obrazków z serwisów trzecich, które mają swoje opóźnienia.
Calvary
Użytkownik
#65 - Wysłana: 8 Lis 2019 22:34:34 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
Po kliknięciu i przejściu w szczegóły, na pierwszej podstronie, najciekawsze jest zestawienie niemal na samym dole "Request Details". W szczególności kolumna:
"Request Start", która, na ile się orientuję, pokazuje po jakim czasie w ogóle doszło do wysłania zapytania o zasób. Wartości na wskazanej powyżej podstronie USS Phoenix są po prostu kosmicznie wysokie. I moim zdaniem jest tak precyzyjnie dlatego, że każde kolejne zapytanie, w uproszczeniu, czeka na wynik poprzedniego.

Przede wszystkim, prześledźcie tą kolumnę i przyjrzyjscie się o ile sekund narasta czas kolejnego zapytania przy zasobach zbieranych z USS Phoenix, a ile przy zasobach ze stron trzecich.

W dalszej kolumnie (Bytes downloaded) macie też wielkość pobranych danych zasobu. To nie to powoduje tu opóźnienia, imho, a właśnie fakt, że na USS Phoenix każdorazowo są negocjowane nowe połączenia. Sam "Time to first byte" (czyli w uproszczeniu czas od zapytania do odnioru pierwszych danych) bywa wysoki, ale nawet w maksymalnych przypadkach nie odbiega raczej od średniej zasobów zewnętrznych, które miewają znacząco wyższy, a i tak ogólnie są szybcie zbierane (bo, imho, idą jednym strumieniem, są odpowiednio kompresowane itp.).

Zakładka "Performance Review" pokazuje natomiast czarno na białym, że praktycznie wszystko z samej strony USS Phoenix nie ma "keep alive", nie kompresuje wielu rzeczy, nie cache'uje statycznych (nie zmieniających się) elementów strony itp. Nie za wszystko tutaj odpowiada sama konfiguracja serwera, konfiguracja miniBB pewnie też miałaby swoje do gadania, ale i jedno i drugie jest na pewno konfigurowalne.

Wcześniej tak nie było!
Q__
Moderator
#66 - Wysłana: 9 Lis 2019 11:15:16 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Calvary

Calvary:
Pytam co tam w tej sprawie się dzieje

Przekazałem linki do Twoich wypowiedzi Kai'owi, jeśli o to chodzi ;]

EDIT:
I mam odpowiedź:

Porobiłem troche konfiguracji. Myślę że będzie lepiej. Natomiast raczej nie dam rady zrobić SSL, bo z tego co widze Let's Encrypt nie współpracuje z prehistorycznym CentOS 5, na którym ten serwer chodzi. A nie mam czasu z tym walczyć.
Calvary
Użytkownik
#67 - Wysłana: 9 Lis 2019 18:46:24 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
Q__

Podziękuj Kai'owi ode mnie, bo przynajmniej u mnie poprawa jest ogromna i z miejsca odczuwalna, a nawet gdyby tak nie było, to poświęcił przecież swój czas na to, żeby coś z tym zrobić.

A na marginesie, moim zdaniem, powinno się zachęcić użytkowników, żeby darowali sobie jednak, jeśli nie jest to szczególnie ważne, wrzucanie zasobów trzecich na USS Phoenix. Nie musisz wgrywać tu obrazka, daj link żeby otworzyła się oddzielna strona trzecia z rzeczonym obrazkiem itp.

PS. Co do SSL-a, zorientuję się w temacie i jak znajdę rozwiązanie, to opiszę. Natomiast z całą pewnością nie dzisiaj, a pewnie i nie w najbliższych dniach, bo mam inne nieprzewidziane sprawy na głowie.
Q__
Moderator
#68 - Wysłana: 9 Lis 2019 20:43:08
Odpowiedz 
Calvary

Calvary:
Podziękuj Kai'owi ode mnie, bo przynajmniej u mnie poprawa jest ogromna i z miejsca odczuwalna

Done.
Calvary
Użytkownik
#69 - Wysłana: 10 Lis 2019 16:20:44 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
Tytułem technicznym, to w sumie wartości czasu do requestu znacząco to nie zmieniło, natomiast wygląda na to, że inaczej funkcjonuje po prostu ładowanie strony - np. obrazki stopniowo się doczytują, ale nie blokują doczytania treści. Co w sumie decydująco zmienia user experience.

BTW. Ściągnąłem sobie to całe miniBB i jestem w szkoku, że to działa, nadal jest rozwijane, ma całe community, a nawet płatne dodatki. To nawet kodu nie ma sensownie poformatowanego, nie mówiąc o tym, że jest pisane czysto proceduralnie! Nawet nie widziałem, póki nie zajrzałem do tego cuda, że php my obok && alias and. Że też im się chce to tak rozwijać, zamiast przepisać (jakoś strasznie dużo tego nie jest) na OOP
pirogronian
Użytkownik
#70 - Wysłana: 10 Lis 2019 18:06:52
Odpowiedz 
Calvary:
BTW. Ściągnąłem sobie to całe miniBB i jestem w szkoku, że to działa, nadal jest rozwijane, ma całe community, a nawet płatne dodatki. To nawet kodu nie ma sensownie poformatowanego, nie mówiąc o tym, że jest pisane czysto proceduralnie! Nawet nie widziałem, póki nie zajrzałem do tego cuda, że php my obok && alias and. Że też im się chce to tak rozwijać, zamiast przepisać (jakoś strasznie dużo tego nie jest) na OOP

Jak widać, techniczne anachronizmy mają się dobrze nie tylko w Treku czy u Lema...

A tak poważnie, to jedyne, czym bym się przejął, to

Q__:
Natomiast raczej nie dam rady zrobić SSL, bo z tego co widze Let's Encrypt nie współpracuje z prehistorycznym CentOS 5, na którym ten serwer chodzi. A nie mam czasu z tym walczyć.

... ponieważ jednak szyfrowanie jest podstawą bezpieczeństwa. No, ale, jak widać, i ten anachronizm daje radę...
Calvary
Użytkownik
#71 - Wysłana: 10 Lis 2019 19:27:17 - Edytowany przez: Calvary
Odpowiedz 
pirogronian

Da się to zrobić na CentOS 5 (głównym problemem jest to, że CentOS 5 nie ma wbudowanej obsługi nowszych wersji OpenSSL), ale w istocie trzeba by się grzebać sporo w bebechach na mało standardowych rozwiązaniach, więc nie ma to raczej sensu. Można by natomiast po prostu postawić nowszy serwer jeśli ma się dostęp na takim poziomie (nie wiem jak to wygląda tutaj).
Peterski
Użytkownik
#72 - Wysłana: 13 Lis 2019 22:35:20
Odpowiedz 
Jak widzę teksty typu "nie wierzę, że nie można znaleźć chętnych..." i podobne, to nie wiem czy się śmiać czy smucić.

Owszem - nie można. Parę razy już próbowałem zebrać drużynę (bo należy - przed wyruszeniem w drogę) do przeprowadzenia remontu strony, ale niestety - rzeczywistych chętnych nie było i jakoś się skończyło na luźnych deklaracjach, bez konkretów.

A szkoda, bo strona ma piękną tradycję i zawiera owoce wieloletniej pracy parudziesięciu zapaleńców. Fajnie by było ją odświeżyć do współczesnych standardów - przynajmniej z tej dekady. Biorąc pod uwagę wiek strony, to żeby miało to sens, trzeba ją co nieco przeprojektować, przejrzeć większość materiałów, uaktualnić, sporo napisać od zera itp. To wymaga czasu.

Po niedawnym Wielkim Padnięciu myślałem nawet, żeby zrobić to samodzielnie - wykonanie sensownie wyglądającej i działającej strony przez amatora nigdy nie było tak proste jak dziś (z użyciem narzędzi typu Wordpress czy Wix), ale jeśli ktoś nie ma doświadczenia, to jednak musi poświęcić na to sporo wolnego czasu. A na nadmiar takowego nie mogę narzekać. Tak że projekt, technikalia plus wspomniany wyżej przegląd zawartości to nie misja dla samotnego redshirta-amatora
 Strona:  ««  1  2  3 
USS Phoenix forum / USS Phoenix / Co Się dzieje ze stroną?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!