USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / USS Phoenix / Linux

Autor Wiadomość
biter
Użytkownik
#1 - Wysłana: 20 Paź 2009 10:10:57
Odpowiedz 
Zjednoczeni w Treku bracia i siostry - szczegulnie ci bardziej komputerowo umni - mam problem. Przesiadłem się z irytujących okienek na Linuxa i jak piszę do was to mi podkreśla większośc słów na czerwono mimo że mam ustawiony język polski HELP.
Maura
Użytkownik
#2 - Wysłana: 20 Paź 2009 10:46:18
Odpowiedz 
W Linuxie nie byłam, jeszcze - ale może jest żmudna opcja PrawyKlawisz+"dodaj do słownika"?
The_D
Użytkownik
#3 - Wysłana: 20 Paź 2009 11:35:02
Odpowiedz 
biter

A z jakiej przeglądarki korzystasz? To chyba najważniejsza informacja w tej chwili
biter
Użytkownik
#4 - Wysłana: 20 Paź 2009 14:24:06
Odpowiedz 
The_D

Problem wyskakuje mi na Foxie i Chrome, wersja linuxa jest polska, w ustawieniach przeglądarki mam język polski, ja zawsze mam coś na odwrót z kompem eh.
Arek
Użytkownik
#5 - Wysłana: 20 Paź 2009 14:33:35 - Edytowany przez: Arek
Odpowiedz 
biter
Też tak mam, i nie udało mi się tego zlikwidować, ale też zbytnio mi to nie przeszkadzało, a co za tym idzie nie szukałem zbyt długo rozwiązania problemu.

Na próbę zainstalowałem Linuxa, ale stwierdziłem że jest jeszcze bardziej wkurzający niż windows, więc wróciłem do okien
biter
Użytkownik
#6 - Wysłana: 20 Paź 2009 14:40:30
Odpowiedz 
MAM EUREKA!!

co za dziwny system. Ustawiłem Język w Linuxie ustawiłem język przeglądarki ustawiłem język klawiatury a się okazało że miałem sprawdzanie pisowni na słowniku angielskim w Linuxie ustawione. System zasadniczo szybszy od okienek ale musze przemysleć swoją decyzję
Toreth
Użytkownik
#7 - Wysłana: 20 Paź 2009 15:07:56
Odpowiedz 
Linux ma to do siebie, że trzeba samemu wszystko zrobić, w przeciwieństwie do Windowsa, który sam robi... co chce i niekoniecznie za wiedzą użyszkodnika. Daj Linowi szansę, ja używam od 5 lat i za żadne pieniądze nie wróciłabym do Windowsa.
Pisarz
Użytkownik
#8 - Wysłana: 20 Paź 2009 16:41:24
Odpowiedz 
biter:
się okazało że miałem sprawdzanie pisowni na słowniku angielskim w Linuxie ustawione. System zasadniczo szybszy od okienek ale musze przemysleć swoją decyzję

Aj tam. Na Windowsie możesz mieć identycznie. Ja na przykład często zmieniam słownik z polskiego na angielski, by pisać na anglojęzycznych forach, a potem z powrotem zmieniam.

Toreth:
Linux ma to do siebie, że trzeba samemu wszystko zrobić

Odpowiednio skonfigurowany Linux może robić wszystko za Ciebie. Ale z Twoją wiedzą.

Też jestem za Linuksem, mimo że u mnie przesiadka się nie powiodła. Zbyt dużo Windowsowych programów używam.
Seybr
Użytkownik
#9 - Wysłana: 20 Paź 2009 16:52:31
Odpowiedz 
Ja tam jadę na Linuxie oraz Wirusie XP. Kakaje dystrybucje używacie ? Ja jadę obecnie na Ubuntu. Do tego parę magicznych programików. System lepiej chodzi, pograć też można, do pracy jak znalazł ;]. Windows służy mi do tych samych celów.
Alucard87
Użytkownik
#10 - Wysłana: 20 Paź 2009 19:18:02
Odpowiedz 
Ja zaczynałem przygodę z pingwinem od Knoppixa LiveCD, więc tylko go "obczajałem". Jak komputer stacjonarny się trochę zestarzał, to na stałe wylądowała na nim Fedora Core 6. Trochę musiałem się przyzwyczajać, ale w krótkim czasie nie tylko przystosowałem system pod siebie, ale i zacząłem szukać czegoś innego. I tak w ciągu roku przez dysk stacjonarki przeleciały Fedora 7, Ubuntu 7.04, Fedora 8, SUSE ileśtam potem krótka zabawa z Fedorą 9 i teraz stoi na nim Ubuntu 9.04 PL.

Przy odrobinie samozaparcia i wcale-nie-tak-dużo-jak-się-wydaje czasu, da się pod linuxem zrobić cuda z komputerem. I nie mówię nawet o bajerach w stylu
http://www.youtube.com/watch?v=ZxfSwzhSn1c
ale o znaczącym przyspieszeniu (i stabilności!) całego systemu. I choć filozofia linuxa jest diametralnie różna od tej z windy (instalacja programów czy sterowników, daleko nie szukając), linux w ogólnym rozrachunku wychodzi IMHO na system bardziej user-friendly.

No i ta społeczność... istna trekowość
Archarachne
Użytkownik
#11 - Wysłana: 20 Paź 2009 20:15:16
Odpowiedz 
Z uwagi na to, że jestem studentką informatyki zaczynają wymagać ode mnie "kochania linuxa". Więc póki co obczajam OpenSuse 11.0. (Z innymi spróbuję walczyć jak przyjdzie nowy sprzęt zakupić.) I nie narzekam. Sporo można "wyklikać", a wiersz polecenia... No cóż, z nim mam do czynienia na zajęciach (czy raczej będę znów niedługo miała, jak zaczne zajęcia z programowania obiektowego, a prowadzący nakazał używać Vima i gcc do kompilacji).

Uznaję oczywiście wyższość wolnego oprogramowania nad produkcjami Microsoftu... ale trudno mi się odzwyczaić od okienek.
The_D
Użytkownik
#12 - Wysłana: 20 Paź 2009 21:20:02
Odpowiedz 
Archarachne

Ja vima używam nawet pod windowsem
A konsola to dla wprawnej ręki potężne narzędzie, trzeba ją tylko oswoić. A jak chwilowo nie ma czasu to można sobie wyklikiwać w dystrybucjach jak Ubuntu, OpenSuSe, Fedora, Mandriva itp.
Toreth
Użytkownik
#13 - Wysłana: 21 Paź 2009 01:44:23
Odpowiedz 
Pisarz:
Odpowiednio skonfigurowany Linux może robić wszystko za Ciebie. Ale z Twoją wiedzą.

Ale najpierw trzeba go samemu tak odpowiednio skonfigurować

A co do konsoli to się zgadzam - nie wyobrażam sobie życia bez niej

Ja używam mało znanej dystrybucji PCLinuxOS, ale jest niezmiernie stabilna i można uaktualniać do najnowszych wersji bez reinstalacji. A to jest niezwykle wygodne.
Arek
Użytkownik
#14 - Wysłana: 21 Paź 2009 07:51:05
Odpowiedz 
Widzę że linux cieszy się to powodzeniem.
Ja mam Ubuntu 9.04, i prosiłbym o rady dla kogoś bardzo początkującego jeśli chodzi o linuxa. Zainstalowałem na próbę, i jak na razie jestem zawiedziony, ale wciąż go testuję. Aha, i informatyk ze mnie żaden [przez to że na informatyce uczyliśmy się tylko o WORDzie i EXELu], więc te pierwsze kroki są jeszcze trudniejsze. Na przykład wiersz poleceń to dla mnie czarna magia

Tak na początek, to jak Flasha zainstalować na Linuksie? Bo jak ściągam ze strony adobe, to mówi że albo plik uszkodzony, albo że system nie może go odczytać. I jak zainstalować aktualnego FF [bo fabrycznie jest wersja 3.0, i nie chce mi się do nowszej uaktualnić/ nie chce nowszej zainstalować]
Pisarz
Użytkownik
#15 - Wysłana: 21 Paź 2009 08:23:59
Odpowiedz 
U mnie Linux gościł przez kilka miesięcy na starym komputerze. Używanie Windowsa tam było okropnie męczące, a Linux działał w miarę stabilnie (Xubuntu). I dobrze. Siostra z niego korzystała bez problemów. Nie wzywała mnie ciągle "bo mi coś nie działa", jak to jest zwykle pod Windowsem. Wystarczało poświęcić kilka godzin na dostosowanie go do użytku, a potem mogłem w ogóle tam nie zaglądać. Miałem więcej spokoju . Linux jest świetny, jeśli nie potrzeba Windowsowych programów. Jeśli ma służyć do pracy, nie do zabawy.
The_D
Użytkownik
#16 - Wysłana: 21 Paź 2009 11:30:37
Odpowiedz 
Arek
Co do flasha, to którą wersję pobrałeś? Przypadkiem nie pod windowsa? Jeżeli masz ubuntu to chyba najwygodniej pobrać pakiet deb i zainstalować dwuklikiem
Toreth
Użytkownik
#17 - Wysłana: 21 Paź 2009 14:03:06
Odpowiedz 
Nie lubię Ubuntu, miałam krótko na kompie.

Na Ubuntu powinieneś mieć Synaptica. To program, ułatwiający aktualizacje i instalacje oprogramowania. Tu więcej info, jak go używać i jak to wygodne

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_dod atkowego_oprogramowania_%28za_pomoc%C4%85_Synaptic %29
Arek
Użytkownik
#18 - Wysłana: 21 Paź 2009 14:03:31 - Edytowany przez: Arek
Odpowiedz 
The_D
Wersja 10.0.32.18-1, pobrane w pakiecie .deb.
Wyskakuje mi taki komunikat [w instalatorze pakietów]:
Błąd: Nieodpowiednia architektura "i386"

Przy każdym innym rozszeżeniu [oprócz .rpm bo tego wogóle nie chce otworzyć] otwiera się coś jak winrar, i mogę wypakować jakiś plik tekstowy. Próbowałem go wkleić do folderu FF, ale Ubuntu mówi że nie mam uprawnień do tego.

Natomiast z FF
Nazwa pliku to firefox-3.5.3.tar.bz2, klikam dwa razy co uruchamia menedźera archiwów, i wypakowuję z tego pliku folder firefox. Tam naciskam na ikonkę o nazwie firefox. Pyta się mnie, czy uruchomić ten plik, uruchomić go w terminalu, wyświetlić lub anulować.
Jak dam uruchomienie to ładuje już zainstalowanego FF. Oczywiście jak dam wyświetl to otwiera się notatnik

EDIT
Toreth
Próbowałem FF przez synaptica instalować, ale dalej mi wyświetla [po niby pomyślnym zainstalowaniu wszystkiego] że mam wersje 3.0.14. I Flasha tam nie znalazłem, przez co filmików dalej nie mogę oglądać.

No dobra
Zainstalowałem Wine, zobaczymy czy jakieś gry mi pójdą pod linuksem
Alucard87
Użytkownik
#19 - Wysłana: 21 Paź 2009 14:45:51
Odpowiedz 
Arek:
Błąd: Nieodpowiednia architektura "i386"

pewnie masz procesor 64bitowy

poszukaj na ubuntu.pl takiego skryptu, który ci zainstaluje wszystko sam z siebie, tak jak trzeba. jest napewno w najnowszej polskiej edycji ubuntu 9.04PL Jurny Jarząbek
Toreth
Użytkownik
#20 - Wysłana: 21 Paź 2009 16:18:21
Odpowiedz 
Arek:
Próbowałem FF przez synaptica instalować, ale dalej mi wyświetla [po niby pomyślnym zainstalowaniu wszystkiego] że mam wersje 3.0.14. I Flasha tam nie znalazłem, przez co filmików dalej nie mogę oglądać.

Odświeżyłeś repozytoria?

Możliwe, że Ubuntu nie ma oprogramowania w repo na bieżąco. Już wiem, dlaczego go nie lubię

Byłeś już na forum Ubuntu? Tam na pewno mają dokładne instrukcje jak, co i dlaczego tak drogo. Nawet bez rejestracji pewnie można skorzystać z wyszukiwarki.
Arek
Użytkownik
#21 - Wysłana: 21 Paź 2009 20:44:58 - Edytowany przez: Arek
Odpowiedz 
Toreth
Tak, odświeżyłem. Co do nieaktualnośći programów, to opis mówił że aktualizuje to FF z wersji 3.0 do 3.51. Ale wyszło jak zwykle

Toreth:
Byłeś już na forum Ubuntu? Tam na pewno mają dokładne instrukcje jak, co i dlaczego tak drogo. Nawet bez rejestracji pewnie można skorzystać z wyszukiwarki.

Jeszcze nie, bo próbowałem sobie sam radzić, ale muszę tam zajrzeć.

Alucard87
Alucard87:
pewnie masz procesor 64bitowy

To by wiele wyjaśniało

Wewnątrz ubuntu [poprzez synaptic] zainstalowałem taki pakiet już wcześniej [nazwę podam jutro rano, ale zaczynała się od Xubuntu], jednak to nic nie dało tzn dalej filmów w internecie nie mogę oglądać. Jutro rano obczaję tą stronę którą mi dałeś.

A gdybym zmieniał dystrybucję to jaką byście mi polecali? Nowe Ubuntu [9.10], Red Hat, Fedorę [tylko te nazwy znam ] czy może jeszcze coś innego? Oczywiście trzeba wziąć poprawkę że na razie słaby ze mnie informatyk, le chętnie się nauczę nowych rzeczy

EDIT: Wyczytałem że wystarczy ten odpakowany plik tekstowy wkleić do folderu FF, ale mi OS mówi że nie mam uprawnień. Nigdzie nie zlalazłem opisu podobnej sytuacji [ale też czasu na szukanie nie miałem wiele]. Czy nie da się jakoś odblokować tej partycji systemowej by móc na niej umieszczać pliki?
Pisarz
Użytkownik
#22 - Wysłana: 22 Paź 2009 14:29:17
Odpowiedz 
Arek:
Wewnątrz ubuntu [poprzez synaptic] zainstalowałem taki pakiet już wcześniej [nazwę podam jutro rano, ale zaczynała się od Xubuntu], jednak to nic nie dało tzn dalej filmów w internecie nie mogę oglądać. Jutro rano obczaję tą stronę którą mi dałeś.

Jeśli wgrałeś "Xubuntu-desktop", to zainstalowałeś programy z Xubuntu. Teraz usuwając "Ubuntu-desktop", Twój system zmieni się w Xubuntu 9.04.
Toreth
Użytkownik
#23 - Wysłana: 22 Paź 2009 15:59:26
Odpowiedz 
Ja polecam PCLinuxOS. Trzeba spolszczyć najpierw, ale od razu jest flash w FF. I są kodeki do oglądania filmów. I w ogóle wszystko jest Repo aktualizowane i co kilka dni są aktualizacje oprogramowania.

Trzeba zaktualizować, bo CD jest bodajże z zeszłego roku. Jest to Live CD, więc możesz sobie system obejrzeć bez instalacji na dysku i jeśli Ci się spodoba, to zainstalować.

Polska strona (teraz coś nie działa, ale świetne źródło info)
http://forum.pclinuxos.org.pl/

oraz oficjalna
http://www.pclinuxos.com/
skąd można pobrać CD.

PCLOS jest też przeznaczony dla początkujących, więc wiele rzeczy można po prostu wyklikać.

Arek:
EDIT: Wyczytałem że wystarczy ten odpakowany plik tekstowy wkleić do folderu FF, ale mi OS mówi że nie mam uprawnień. Nigdzie nie zlalazłem opisu podobnej sytuacji [ale też czasu na szukanie nie miałem wiele]. Czy nie da się jakoś odblokować tej partycji systemowej by móc na niej umieszczać pliki?

O ile dobrze pamiętam, Ubuntu korzysta z sudo.
W każdym razie najprawdopodobniej chcesz się dostać do partycji systemowej, a nie możesz tego zrobić bez wprowadzenia hasła admina/roota.
dahaka
Użytkownik
#24 - Wysłana: 25 Paź 2009 01:16:41
Odpowiedz 
Toreth:
O ile dobrze pamiętam, Ubuntu korzysta z sudo.
W każdym razie najprawdopodobniej chcesz się dostać do partycji systemowej, a nie możesz tego zrobić bez wprowadzenia hasła admina/roota.

Dlatego proponuję w terminalu:

sudo apt-get install mc

zainstaluje ci Midnight Commandera (coś jak NC dla DOS czy Total Commander dla Windows)
później w terminalu:

sudo mc

po czym kiedy podasz hasło roota odpali ci się programik z uprawnieniami do kopiowania i np. przenoszenia dowolnych plików w dowolne miejsce; czyli będziesz mógł ręcznie sobie plugin do folderu plugins w firefoxie skopiować.

Poniżej masz skrypt configurator ubuntu

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2009/04/24/sk rypt-dzieki-ktoremu-skonfigurujesz-ubuntu-904/

uruchamiasz go w terminalu po rozpakowaniu oczywiście.

a oto kwestia firefoxa 3.5:

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2009/07/05/fi refox-35-w-ubuntu-904-skrypt-dla-niecierpliwych/

Aha. No i na początek może z synaptica skorzystaj i usuń wszystkie flashe czy gnashe (tz. plugin....wiadomo).

Co do gier to skoro masz z flashem problemy to zabawę z wine i graniem sobie odpuść.
The_D
Użytkownik
#25 - Wysłana: 25 Paź 2009 02:46:21
Odpowiedz 
Toreth:
W każdym razie najprawdopodobniej chcesz się dostać do partycji systemowej,

W systemach uniksopodobnych uprawnienia nadaje się pojedynczym plikom i katalogom, nie tylko partycjom. Zasadniczo do modyfikacji konfiguracji wspólnej dla wszystkich użytkowników w systemie potrzebne są uprawnienia administratora. Dzięki temu zwykły użytkownik może co najwyżej popsuć swoje konto nie zakłócając pracy innym.

USS Phoenix forum / USS Phoenix / Linux

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!