USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / USS Phoenix / checklista update'ów na stronie
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
Autor Wiadomość
Pah Wraith
Użytkownik
#61 - Wysłana: 2 Lis 2007 19:53:56
Odpowiedz 
A jakże.
Q__
Moderator
#62 - Wysłana: 2 Lis 2007 21:23:59
Odpowiedz 
Ano.
Q__
Moderator
#63 - Wysłana: 4 Lis 2007 15:36:18
Odpowiedz 
Dodałem kilka newsów do działu scifi.pl, w tym najnowszy wywiad z Patrickiem Stewartem, do którego link pozwolę sobie powtórzyć TU:
http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_an d_entertainment/stage/theatre/article2785374.ece
Q__
Moderator
#64 - Wysłana: 6 Lis 2007 17:04:44
Odpowiedz 
I doszła kolejna ankieta.
Pah Wraith
Użytkownik
#65 - Wysłana: 6 Lis 2007 17:21:21
Odpowiedz 
Co powinno być najawżniejsze w ST?

Q__
Moderator
#66 - Wysłana: 6 Lis 2007 18:35:07
Odpowiedz 
Pah Wraith

Co powinno być najawżniejsze w ST?

Zamiast się czepiać mogłeś naprawić literówkę
Q__
Moderator
#67 - Wysłana: 2 Maj 2008 14:57:34
Odpowiedz 
Dodano nowy artykuł (a raczej krótki newsik):
http://www.startrek.pl/article.php?sid=615

Nową ankietę:
http://www.startrek.pl/pollBooth.php?pollID=109

I kilka wiadomości w dziale scifi.pl
Q__
Moderator
#68 - Wysłana: 5 Sty 2009 12:22:46 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
The_D
Użytkownik
#69 - Wysłana: 10 Kwi 2009 00:15:32
Odpowiedz 
Przeglądałem dzisiaj dział "Star Trek w Polsce" i doszedłem do wniosku, że wymaga głębszego przejrzenia. Kai powyłączał różne strony stojące na jego serwerze (czyli tym, na którym stoi również startrek.pl) przez co nie działają m.in. ambasada Imperium Klingońskiego i Jasna Strona Petera. Link do sklepiku Sheridana prowadzi pod stary, niedziałający adres a przy wielu strona nie pokazuje się grafika. A sprawdzałem bardzo wyrywkowo, więc pewnie jest tego więcej.
Pah Wraith
Użytkownik
#70 - Wysłana: 11 Kwi 2009 10:11:51 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
Uff, ok, jak znajdę jakiś czas wolny, to postaram się przejrzeć to i poprawić... Dzięki za czujność

EDIT: Zrobione - czy ktoś może sprawdzić czy podane tu kanały są aktualne?
Q__
Moderator
#71 - Wysłana: 27 Sier 2009 23:08:42
Odpowiedz 
Dodano recenzję TNG 7x12 "Pegasus":
http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=2 70
(Autorstwa Madame Picard .)
Q__
Moderator
#72 - Wysłana: 4 Sty 2010 20:43:07
Odpowiedz 
Dodano artykuł Mava o możliwościach lotów nadświetlnych:
http://www.startrek.pl/article.php?sid=936

Interesujący kubeł zimnej wody
Jurgen
Moderator
#73 - Wysłana: 5 Sty 2010 20:06:44
Odpowiedz 
Q__

Fajnie się to czyta, tylko że jest tam pewien błąd logiczny. O ile w kwesti tego, "jak to zrobić" zgadzam się z Mavem, że na razie po prostu nie wiemy i to jest główny problem, a nie "wiemy, ale na razie nie mamy możliwości technicznych", to drugi (a własciwie pierwszy) argument uważam za nietrafiony. Znaczy, samo rozumowanie jest poprawne, tyle, że zbudowane jest na kilku założeniach, które niekoniecznie sa prawdziwe.
Pierwsza kwestia to prawdopodobieństwa - trudno sprzeczać się z liczbami, zresztą nie o to chodzi. Niemniej jednak mówimy o prawdopodobieństwie:
a) że w naszej galaktyce istnieje ileś tam układów podobnych do naszego,
b) że w jakiejś ich części rozwinęło się życie,
c) że część tego życia, to życie inteligentne,
d) że część tego życia inteligentnego jest starsza od nas,
e) że cześć tego życia inteligentnego starszego od nas powinna być od nas bardziej zaawanswana technologicznie,

Idąc dalej, Mav zakłada, że:
f) napęd ten da możliwość dotarcia do innych gatunków inteligentnych (np. do nas)
g) że ten gatunek/te gatunki będą nas obserwować, i to z odległości, która jest w naszym zasięgu,
h) że zostawią po tej obserwacji ślady.

I teraz clue artykułu, czyli twierdzenie: Tak więc napęd miedzy galaktyczne prawie na pewno nie jest możliwy bo na pewno niejedni by nas odwiedzili, a powinni byli nasodwiedzić bo... i tu następuje wywód z przesłankami od do h.
Problem w tym, że to rozumowanie wygląda jak proces poszlakowy: tzn. żeby można było uznać, że jest ono prawdziwe, musi być nierozerwany łańcuch poszlak, czyli u nas - każdy wcześniejszy warunek (od a do h) musi być prawdziwy. Wystarczy, że jeden z nich nie będzie spełniony i całe rozumowanie leży.
Przesłanki od a do d są spekulatywne. owszem, tak wynika z prawdopodobieństwa, ale to jest tylko prawdopodobieństwo, a nie dowód. Przesłanka e to coś, co jest zasadą, ale nie wyłączną. Sama długość istnienia danej cywilizacji nie określa jej poziomu rozwoju. Przecież na Ziemi (najlepiej widać to po okresie odkryć i podbojów kolonialnych) też istniały cywilizacje starsze od cywilizacji europejskiej, a to my musieliśy ich odkryć, a nie oni nas.

Dalej mamy kolejne założenia, tym razem bez żadnego podparcia. Zakładając, że wszystkie przesłanki od a do e są spełnione, może przecież być tak (bo skoro nie znamy parametrów napędu i odległości od tych teoretycznych obcych, to nie mozna tego wykluczyć), że napęd nie daje takich prędkości albo też odległośći są nadal zbyt duże, zeby w sensownym czasie dotrzeć do nas. Ale nawet niech i ten warunek będzie spełniony, to przcież obcy (w końcu bardziej zaawansowani technologicznie) mogą obserwować nas z odległośći, gdzie ciężko jest nam dostrzec dość duży obiekt (np. Plutona) - tego tez nie możemy wykluczyć. A nawet jeżeli ci obcy zdecydowaliby się na obserwacje nas z Księżyca czy z Marsa, czy przy ich przewadze technologicznej bylibyśmy w stanie ich wykryć? Czy bylibysmy w stanie wykryć eskadrę romulańskich warbirdów w maskowaniu, nawet gdyby krażyły sobie wokół księzyca?

Tak więc, żadna z przesłanek nie jest faktem, a jedynie domysłem, spekulacją czy prawdopodobieństwem.
Żeby udowodnić tak postawioną tezę, trzeba wykazać każdą przesłankę po kolei, żeby obalić taką teże, wystarczy wskazać, że choćby jedna przesłanka nie jest prawdziwa (w sensie, że nie jest prawdziwa - co jest dosyć trudne, lub że nie jest zawsze prawdziwa, wtedy jest łatwiej, bo wystarczy jeden przykład, że nie jest prawdziwa). Tak więc to rozumowanie prowadzi tylko do wniosku, że owszem, jest taka możliwość, że napęd nadświetlny nie jest możliwy. Ale wystarczy, że bylibyśmy najstarszym gatunkiem inteligentnym (abo lepiej - jedynym gatunkiem w ogóle) w naszej galaktyce i już jest po rozumowaniu...
Madame Picard
Moderator
#74 - Wysłana: 6 Sty 2010 13:20:18
Odpowiedz 
Jurgen

Piękny wywód .
To, że nie zaobserwowaliśmy dotąd w Kosmosie przejawów inteligentnego życia dowodzi tylko tyle, że... nie zaobserwowaliśmy dotąd w Kosmosie przejawów inteligentnego życia . Może to, owszem, stanowić pewną przesłankę dla dalej idących wniosków, ale przesłankę bardzo wątłą. Ale na pewno nie dowodzi, że napęd nadświetlny jest fizycznie niemożliwy. Nie można bowiem wykluczyć ani tego, że Obcy nie są w ogóle zainteresowani podróżami kosmicznymi, ani tego, że są do nich niezdolni, ani że inteligentne życie jest czymś ekstremalnie rzadkim, ani że inne gatunki skrupulatnie przestrzegają pierwszej dyrektywy . Przy tym ogromie i zagadkowości Kosmosu każda z tych możliwości może okazać się prawdziwa. I napęd nadświetlny nie ma z tym nic wspólnego...
Paradoks
Użytkownik
#75 - Wysłana: 6 Sty 2010 17:38:26 - Edytowany przez: Paradoks
Odpowiedz 
Jurgen
Madame Picard
Mav

Już sam Star Trek podsuwa nam gotowe rozwiązanie problemu braku gości z kosmosu, jakim jest Pierwsza Dyrektywa. Dlaczego obcy mieliby chcieć się z nami kontaktować? Z ziemskiej historii wynika poniekąd że wszystkie kontakty dwóch cywilizacji znacznie różniących się poziomem zaawansowania nieuchronnie prowadzą do zagłady tej prymitywniejszej, mimo najlepszych chęci drugiej. Jeśli faktycznie mieliby być tak inni, że nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić, najpewniej nie mieliby do nas żadnych interesów, a żadne badania "egzoantropologiczne" (wiem, potworek językowy) mogłyby ich nie po prostu obchodzić. W kosmologii nazywa się to hipotezą zoo, która zakłada, że nasz Układ Słoneczny jest wydzielonym rezerwatem. To, że ich nie widzimy nie oznacza, że w całym Wszechświecie ich nie ma.

Bardzo przystępnie jest to opisane na Wikipedii (w medalowym, nota bene, artykule). Warto poczytać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Fermiego
Q__
Moderator
#76 - Wysłana: 6 Sty 2010 17:52:05
Odpowiedz 
Paradoks

Paradoks:
Bardzo przystępnie jest to opisane na Wikipedi (w medalowym nota bene artykule). Warto poczytać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Fermiego

Są i smutniejsze wyjaśnienia tego paradoksu. np, że cywilizacji było sporo, ale każda - koniec końców - sprowadziła na siebie zagładę.
Jurgen
Moderator
#77 - Wysłana: 6 Sty 2010 20:02:31
Odpowiedz 
Q__:
ale każda - koniec końców - sprowadziła na siebie zagładę

Optymista
Q__
Moderator
#78 - Wysłana: 6 Sty 2010 20:44:28
Odpowiedz 
Jurgen

Jurgen:
Optymista

No tak, wariant pesymistyczny jest taki, że wybiła je jakaś Doomsday Machine, która właśnie jest w drodze do nas . (Vide choćby powieści Reynoldsa i wątek Inhibitorów.)
The_D
Użytkownik
#79 - Wysłana: 6 Sty 2010 22:26:34
Odpowiedz 
Paradoks:
Z ziemskiej historii wynika poniekąd że wszystkie kontakty dwóch cywilizacji znacznie różniących się poziomem zaawansowania nieuchronnie prowadzą do zagłady tej prymitywniejszej,

Podczas kontaktu z obcymi nie musiało by tak być. Oczywiście podbój czy różne inne siłowe rozwiązania zawsze wchodzą w grę, ale myślę, że różnice, głównie psychologiczne nie pozwoliłyby na zatracenie jednej kultury w drugiej.
Paradoks
Użytkownik
#80 - Wysłana: 9 Sty 2010 14:06:19
Odpowiedz 
The_D

The_D:
Podczas kontaktu z obcymi nie musiało by tak być. Oczywiście podbój czy różne inne siłowe rozwiązania zawsze wchodzą w grę, ale myślę, że różnice, głównie psychologiczne nie pozwoliłyby na zatracenie jednej kultury w drugiej.

No generalnie tak, przy czym nie chodzi mi tu tylko o kulturę. Im różniejsze społeczeństwa, tym inniejsze mają wartości i priorytety, prędzej czy później staną się sprzeczne dla siebie nawzajem, a to doprowadzi do konfliktu. Często dochodzi tu też egocentryzm tych bardziej zaawansowanych: mamy więcej stadiów rozwoju za sobą, wiemy co jest lepsze i mamy prawo decydować za tych ciemnych poślednich.
Q__
Moderator
#81 - Wysłana: 29 Mar 2010 20:55:31 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pozyskaliśmy nowego, cennego Autora (częśc z Was zna go pewnie z TrekSfery):
http://www.startrek.pl/article.php?sid=947

Sądze, że to nie ostatni tekst barona napisany specjalnie dla nas. (Zwracam też uwagę, że choc felieton nie ma bezposrednich zwiazków z Trekiem, porusza tematy b. silnie zauważalne w ST - loty kosmiczne, SI, gospodarkę postkapitalistyczną.)
Q__
Moderator
#82 - Wysłana: 13 Kwi 2014 03:52:43 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pozwoliłem sobie zamieścić w końcu w naszej bazie danych stare opowiadania Picarda:
http://www.startrek.pl/article.php?sid=1300
Shadow Walkera (znanego też jako Coen):
http://www.startrek.pl/article.php?sid=1301
i kraktak:
http://www.startrek.pl/article.php?sid=1302

Umieszczone swego czasu przez Autorów - w intencji publikacji na main site - w poniższym topicu:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=2220

Do czego pozwoliłem sobie dodać nowsze opowiadanie pirogroniana:
http://www.startrek.pl/article.php?sid=1303

Które najpierw trafiło TU:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=4&topic=3671

Autorów proszę o ew. autopoprawki (że o kontynuacjach nie wspomnę), jak i nadanie utworom tytułów.

Wszystkich pozostałych zapraszam - po prostu - do lektury. (Ew. do nadsyłania własnych tekstów.)
pirogronian
Użytkownik
#83 - Wysłana: 13 Kwi 2014 15:17:10
Odpowiedz 
Q__:
Do czego pozwoliłem sobie dodać nowsze opowiadanie pirogroniana:

Czuję się zaszczycony...

Q__:
Autorów proszę o ew. autopoprawki (że o kontynuacjach nie wspomnę), jak i nadanie utworom tytułów.

Właśnie, jak to ew zrobić technicznie? Nie mamy chyba prawa do edycji?

BTW, czysto techniczna uwaga: nie ma na USS Phoenix dostępu do artykułów innego, niż przez linki na forum?
Q__
Moderator
#84 - Wysłana: 13 Kwi 2014 16:10:18 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
pirogronian

pirogronian:
Właśnie, jak to ew zrobić technicznie? Nie mamy chyba prawa do edycji?

Zgłosić mi tu . Tytuł i ew. erratę.

pirogronian:
BTW, czysto techniczna uwaga: nie ma na USS Phoenix dostępu do artykułów innego, niż przez linki na forum?

Ew. przez linki z innych artykułów.

Jednak... kiedy zamieszczę kolejnego newsa dodam Wasze opowiadania do szeregowania takiego jak by były zamieszczone na stronie głównej, wtedy będą dostępne w bazie newsów. Albo... poproszę Kai'a o jakieś poprawki (co jednak: 1. nie musi być skuteczne, 2. może potrwać nawet, jeśli skutek odniesie).
pirogronian
Użytkownik
#85 - Wysłana: 13 Kwi 2014 16:25:24
Odpowiedz 
To ja proponuję do swojego tytuł "Wiosna ludów".
Q__
Moderator
#86 - Wysłana: 13 Kwi 2014 21:42:37 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
pirogronian

Jak pewnie miałeś okazję zauważyć - done.

ps. Pytanko: bo mnie to, przyznam, nurtuje: czy w momencie gdy pisałeś swoje opowiadanie znany Ci był ST: Aurora (pomysł na mały statek i dwuosobową załogę jakby podobny), a jeśli tak - co sądzisz o tej produkcji?
pirogronian
Użytkownik
#87 - Wysłana: 13 Kwi 2014 22:05:07
Odpowiedz 
Q__:
czy w momencie gdy pisałeś swoje opowiadanie znany Ci był ST: Aurora

Bardzo możliwe. Wiem, że mniej więcej w tym czasie wiedziałem już, że taki film istnieje (ale to mogło być miesiąc-dwa różnicy w tą czy wewtą, wiec nie dam głowy). Ale najbardziej to się chyba jednak sugerowałem Sokołem Millenium

Q__:
co sądzisz o tej produkcji?

Generalnie długo się do niej przymierzałem. Kilka razy zdążyłem obejrzeć pierwsze kilka minut, zanim zebrałem się na tyle cierpliwości, żeby obejrzeć do końca. Z angielskim u mnie krucho, więc musiałem się mocno domyślać dialogów, ale ogólny zarys fabuły chyba załapałem. Cóż, na pewno ma u mnie dużego plusa za technikę - 100% cgi i nie razi sztucznością, więc autor się mocno napracował (nie chcę nawet wiedzieć, ile trwało renderowanie). Jeśli chodzi o fabułę, nawet mi się podobała (chyba na poziomie tych lepszych fanfilmów), ale mam uraz do tych motywów typu równoległe światy/podróże w czasie :-/ Nie wiem, co by tu jeszcze... Chyba nawet w końcu nie obejrzałem do samego końca, zostało mi jakiś kwadrans, pewnie dlatego, że jak zwykle oglądałem po nocy. Pewnie teraz to nadrobię, dla zasady, skoro zostałem zapytany.
Q__
Moderator
#88 - Wysłana: 15 Kwi 2014 23:30:18 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
pirogronian

pirogronian:
Pewnie teraz to nadrobię, dla zasady, skoro zostałem zapytany.

I jak tam postępy w nadrabianiu?

pirogronian:
ale mam uraz do tych motywów typu równoległe światy/podróże w czasie

Z drugiej strony... Zauważ jak często Trek sięgał z dobrym efektem po te motywy ("The City on the Edge of Forever", "Yesterday's Enterprise", "Cause and Effect", "Parallels", "Visionary", nawet "Children of Time" i "Before and After" z "Year of Hell"), choć należą do najbardziej śliskich motywów SF.
pirogronian
Użytkownik
#89 - Wysłana: 16 Kwi 2014 00:56:15
Odpowiedz 
Q__:
I jak tam postępy w nadrabianiu?

Ok. Doobejrzałem. Już nawet wiem, dlaczego przerwałem. Zawsze dostaję białej gorączki, jak ktoś próbuje się podszywać pod kogoś innego i robi szopkę Podsumowując całość... 10/10 w mojej prywatnej, subiektywnej skali. Głównie za scenariusz, choć wykonaniu dodałbym co najwyżej jednego czy dwóch szlifów. Ogólne mistrzostwo.
Q__
Moderator
#90 - Wysłana: 16 Kwi 2014 00:59:52 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
pirogronian

pirogronian:
10/10 w mojej prywatnej, subiektywnej skali.

Będę męczący i dopytam: w skali ogólnofilmowej, ogólnotrekowej czy w skali fanprodukcji?

BTW. Wiesz, że szykuje się druga część? Z zapowiedzi wynika, że chcą wystartować od dość przegiętego - acz mieszczącego się w skali kanonicznych cudów-i-dziwów - wątku...
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
USS Phoenix forum / USS Phoenix / checklista update'ów na stronie

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!