USS Phoenix
Logo
 Seriale i filmy
Star Trek: Enterprise
(Star Trek: Enterprise)

Twórcy serialu: Rick Berman, Brannon Braga

Emisja w USA: 26.09.2001 - 13.05.2005
Emisja w Polsce: 02.05.2004 - ?

Gdy w 1999 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o przygotowaniach do produkcji nowego - już piątego - serialu z cyklu Star Trek, niewiele osób w nie wierzyło. Wielu fanów, a także scenarzystów dotychczasowych seriali uznało, że świat Star Trek potrzebuje chwili oddechu. Chwila taka miałaby trwać dwa do pięciu lat, przez które widzowie - znudzeniu nieco średnio udanymi przygodami Voyagera albo zniechęceni rozbudowaną fabułą Deep Space Nine - mogliby zatęsknić do uniwersum Gwiezdnej Wędrówki. Ostatecznie wygrała jednak chęć zysku - wytwórnia Paramount rozpocząła przygotowania do stworzenia piątego serialu.

Stworzenie nowej serii zlecono osobom, które nie zawiodły wytwórni w przeszłości - byli to producent Rick Berman oraz scenarzysta Brannon Braga, który w tym celu porzucił pracę przy serialu Voyager. Początkowe przecieki z wytwórni - chociaż całkowicie nieoficjalne - wzbudziły panikę wśród wielu fanów. Wielokrotnie powtarzały się doniesienia, że "panowie B." chcą umieścić akcję nowego serialu w Akademii Gwiezdnej Floty. Nie brakowało też przecieków (równie niepokojących), że piąty serial miałby być prequelem The Original Series i przedstawiać narodziny Federacji, co dla zatwardziałych fanów cyklu oznaczałoby ostateczną śmierć kanonu ustanowionego przez wcześniejsze produkcje.

Giełda pomysłów i fałszywych doniesień wrzała do końca roku 2000 i przez pierwszy kwartał roku 2001. Oprócz pomysłów wymienionych wyżej, wysokie notowania miały przygody futurystycznego (względem Voyagera) specoddziału Gwiezdnej Floty, zwalczającego przeróżne zagrożenia dla Federacji. Ostatecznie jednak, w marcu 2001 roku, pojawił się niezwykle dokładny "przeciek", który wskazywał na zwycięstwo pomysłu z narodzinami Federacji. Wtedy też po raz pierwszy okazało się, że akcja nowego serialu osadzona zostanie na statku Enterprise, a sam serial nie będzie miał słów "Star Trek" w tytule.
W ciągu kolejnych paru miesięcy pojawiało się coraz więcej informacji o nowym serialu - już oficjalnych. Jego twórcy od początku podkreślali odrębność "Enterprise" od pozostałych produkcji Star Trek, przy jednoczesnym zachowaniu "ducha eksploracji", typowego dla TOS i TNG. Pojawiły się pierwsze doniesienia o załodze nowego statku oraz o grających ich aktorach.

Do roli dowódcy nowego (starego) statku Enterprise wyznaczono Scotta Bakulę - znanego i popularnego w USA aktora telewizyjnego, który zyskał sławę dzięki serialowi (nomen omen także science-fiction) zatytułowanemu Zagubiony w czasie (Quantum Leap - w Polsce emitowała go TVP2, a parę lat później także RTL7). Bakula wcielił się w rolę kapitana Jonathana Archera (pierwotnie miał się nazywać Jackson Archer), syna znanego inżyniera, który od dziecka marzył o dalekich podróżach kosmicznych. Jego najbliższym przyjacielem i prawą ręką uczyniono Connora Trinneera, który wcielił się w rolę Charliego Tuckera - genialnego (jak zawsze w Star Trek) mechanika, traktującego Enterprise jak własne dziecko. Obaj panowie mają być "nieokrzesani" w porównaniu z późniejszymi załogami okrętów Gwiezdnej Floty. Nie są urodzonymi dyplomatami, często ponoszą ich nerwy, podejmują czasem decyzje nieprzemyślane, kierując się typowymi dla Ziemian emocjami.
Emocje te zrównoważyć ma postać T'Pol - spokojnej Wolkanki, przydzielonej do "obserwowania" załogi Enterprise. T'Pol pełni rolę oficera naukowego, a zarazem zastępcy kapitana. W rolę T'Pol wcieliła się Jolene Blalock - młoda aktorka, znana dotąd raczej jedynie z epizodycznych ról w różnych serialach.
Reszta załogi na pierwszy rzut oka nie odbiega od trekowego schematu. Pilotem Enterprise jest czarnoskóry młodzieniec - Travis Mayweather (Anthony Montgomery), potomek tzw. kosmicznych Włóczęgów, czyli ludzi pełniących wieloletnią służbę na powolnych statkach transportowych. Specjalistą od łączności i tłumaczeń jest Azjatka - Hoshi Sato (Linda Park), osoba młoda lecz genialna w swojej dziedzinie, która jednak wydaje się niezbyt gotowa do wyzwań, jakie stawia przed nią podróż na pokładzie Enterprise. Oficerem taktycznym Enterprise - nazwanym dla niepoznaki mianem "zbrojmistrza" - jest Malcolm Reed (Dominic Keating), nieco narwany Anglik, który - jak sam przyznaje - lubi wybuchy. Oprócz tego, do załogi dołącza drugi po T'Pol kosmita - doktor Phlox (John Billingsley) z nowego, nieznanego w późniejszych serialach gatunku Denobulan.

Pilotowy odcinek Enterprise, zatytułowany Broken Bow, nadano pod koniec września 2001 roku. Oglądalność była wysoka, a pomimo początkowych obaw fanów, krytyków, jak i samych producentów, odcinek został przez widzów przyjęty dość życzliwie.
Po pierwszym sezonie, serial uznano za sukces. Przynajmniej sukces komercyjny - widownia była duża, a wpływy z reklam spore. Drugi sezon okazał się o wiele gorszy, a praktycznie każdy nowy odcinek oznaczał mniej widzów i coraz więcej krytyki. Szczególnie złe zdanie mają o serialu krytycy i zagorzali fani Star Trek - zarzucają twórcom przede wszystkim zbyt lekkie traktowanie kanonu, dużą ilość niekonsekwencji, brak właściwego rozwoju postaci i silne spłycanie interesujących wątków. Są jednak oczywiście widzowie, którym serial bardzo się podoba, i którym nie przeszkadza ewentualny brak zgodności z wcześniejszymi produkcjami.
Przed trzecim sezonem zapowiedziano wiele zmian w wizerunku serialu. Zmian, które mogły oznaczać powrót do tego co w Star Treku najlepsze. Od pierwszego odcinka trzeciego sezonu zmieniono aranżację muzyki w czołówce. Jednak największym zaskoczeniem była zmiana tytułu serialu wprowadzona oficjalnie w odcinku 3x03. Zamiast "Enterprise" w czołówce pojawiło się "Star Trek: Enterprise".
Niestety mimo wielu dobrych zmian potencjał serialu został roztrwoniony. Fatalne wyniki oglądalości sprawiły, że producenci coraz bardziej gubili się we własnych pomysłach. Czwarty sezon serialu był desperacką i niestety ostatnią już próbą zmiany wizerunku serialu. Nawet mimo zaproszenia gwiazd takich jak Brent Spiner, Jonathan Frakes i Marina Sirtis sezon ten okazał się finałem serialu. 13-go maja 2005 roku wyemitowany został ostatni odcinek.


Spis odcinków
SezonOdcinek początkowy Odcinek końcowy
sezon 1Broken Bow...Shockwave (I)
sezon 2Shockwave (II)...The Expanse
sezon 3The Xindi...Zero Hour
sezon 4Storm Front (I)...These Are the Voyages...


Obsada
AktorPostaćFunkcja
Scott Bakulakapitan Jonathan Archerdowódca
Jolene Blalocksubkomandor T'Poloficer naukowy
Connor Trinneerkomandor Charles "Trip" Tuckergłówny mechanik
Dominic Keatingporucznik Malcolm Reedzbrojmistrz
John Billingsleydoktor Phloxoficer medyczny
Linda Parkchorąży Hoshi Satooficer komunikacyjny
Anthony Montgomerychorąży Travis Mayweathernawigator


Lista płac
Wytwórnia:Paramount Pictures
Muzyka: Dennis McCarthy


Zdjęcia
 


Muzyka
Where My Heart Will Take Me (album version)
New Enterprise
Klingon Chase Shotgunned
Enterprise First Flight
Klang Napped
Morph-O-Mama Suli Nabbed
Phaser Fight
Breakthrough
Grappled
The Rescue
Temporal Battle
Blood Work
New Horizons
Archer's Theme
Where My Heart Will Take Me (tv version)

Uwaga! Pliki umieszczone są tylko dla zorientowania się w temacie - jeśli spodoba Ci się ta muzyka, kup ścieżkę dźwiękową filmu!


Pliki wideo
Fragment odcinka serialu Roswell z udziałem Jonathana Frakesa i Johna Billingsleya
Pierwsza zapowiedź serialu - niestety, bez żadnego wartościowego materiału filmowego
Pierwsza zapowiedź serialu - druga wersja, już z kapitanem Sisko
Druga zapowiedź serialu - niezbyt różniąca się od powyższej
Trzecia zapowiedź serialu, dużo lepsza i zawierająca wreszcie fragmenty pilotażowego odcinka - w słabej i dobrej jakości
Kolejne trzy zapowiedzi serialu: pierwsza, druga i trzecia

Pierwsza prezentacja serialu - prezentowana podczas konferencji stacji UPN, głównie fragmenty poprzednich seriali

Pierwszy reportaż z planu zdjęciowego - w gorszej i lepszej jakości
Drugi reportaż - Scott Bakula oprowadza po mostku nowego okrętu
Reportaż ze Scottem Bakulą w wysokiej jakości
Kolejny reportaż, w którym można zobaczyć niektóre postaci już w mundurach
Reklamówka serialu
Reklamówka w lepszej jakości
Reklamówki nadawane przez UPN "odmierzające" czas do emisji pierwszego odcinka Enterprise: 6 dni, 5 dni, 4 dni, 2 dni, 1 dzień, 7 godzin, 5 godzin, 4 godziny, 3 godziny, 2 godziny, 1 godzinę przed premierą
Zapowiedź serialu
Kolejna zapowiedź
Wysokiej jakości różne zapowiedzi serialu ze stacji UPN: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Obszerna zapowiedź serialu z wywiadami z twórcami
Długa zapowiedź drugiego sezonu
Kolejna reklamówka serialu
Reklamówka emitowana w kinach
Bloopery z kilku odcinków
Zabawna reklamówka Enterprise
Zapowiedź trzeciego sezonu serialu
Wywiad ze Scottem Bakulą na zakończenie drugiego sezonu
Kolejna zapowiedź trzeciego sezonu
Dwie zapowiedzi trzeciego sezonu: pierwsza i druga
Nowa czołówka serialu (trzeci sezon)
Kolejna czołówka serialu z dodanym tytułem "Star Trek" (również trzeci sezon)
Zapowiedź odcinka z fragmentami trzeciego sezonu
Zapowiedź czwartego sezonu i występu Brenta Spinera.
Zapowiedź finału czwartego sezonu.
Zapowiedź finału serialu w telewizji Sky One.


Część filmów przysłał Simon.
Film ze Sky One przysłał Neutrino.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!