USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Original Series
Tytuł:Amok Time
Tytuł polski:Amok
 
Numer sezonu:2
Numer odcinka:1
Numer produkcyjny:34
Data premiery w USA:15-09-1967
Data premiery w Polsce:02-01-2000
Data gwiezdna:3372.7
 
Reżyseria:Joseph Pevney
Scenariusz:Theodore Sturgeon
Muzyka:Gerald Fried
 
Ocena odcinka:9.5
Liczba oceniających:95
Oceń w skali 1 - 10:
Cytat:    Spock: It is undignified for a woman to play servant to a man who is not hers.


Opis

Spock wchodzi w ponn farr - wolkański okresu rozmnażania. Kirk wybrany przez przeznaczoną dla Spocka kobietę musi stanąć z nim do rytualnej walki przedmałżeńśkiej 'koon-ut-kal-if-fee', który musi zakończyć się śmiercią jednego z uczestników.


Dzieciństwo T'PringStar Trek: RemasteredEnterprise na orbicie WolkanaStar Trek: RemasteredKrajobraz WolkanaStar Trek: RemasteredArena do koon-ut-kal-if-feeStar Trek: RemasteredUjęcie z TAS przedstawiające miasto Shi'KharStar Trek: Remastered

Minirecenzja

Tym razem mamy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze i zwyczajach Wolkan. Spock przechodzi pon farr, robi wszystko, aby dostać się na rodzinną planetę i połączyć się z dawno przeznaczoną mu małżonką. Choć zwyczaje godowe Wolkan mogą wydawać się barbarzyńskie, zwłaszcza w przypadku tak cywilizowanej rasy, to są chyba jednak rozsądnym sposobem ujęcia silnych namiętności w społeczne ramy. Z dużym wyczuciem pokazany jest dramat Spocka, który traci kontrolę nad swym zachowaniem. Zresztą w ogóle jest to bardzo „męski” odcinek, w którym emocje pokazane są z dużą powściągliwością i przy użyciu minimalnej ilości słów. Zalety odcinka pozwalają przymknąć oko na pewne nielogiczności fabularne (Kirk beztrosko godzący się na pojedynek, T`Pring przypominająca w swym wyrachowaniu bardziej Romulankę niż Wolkankę, zaskakująco wyrównana walka Kirka ze Spockiem itd.).

Autor: Madame PicardRecenzja

Interesującą recenzję odcinka można znaleźć pod adresem:
http://trekkies-log.blogspot.com/2016/04/amok-time.html

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!