USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:The Pegasus
 
Numer sezonu:7
Numer odcinka:12
Numer produkcyjny:264
Data premiery w USA:23-01-1994
Data gwiezdna:47457.1
 
Reżyseria:LeVar Burton
Scenariusz:Ronald D. Moore
Muzyka:John Debney
 
Ocena odcinka:9.5
Liczba oceniających:131
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Riker jest w rozterce, kiedy jego dawny dowódca - teraz admirał - rozkazuje mu ukryć prawdziwy cel ryzykownej misji przed Picardem.Recenzja

Ten znakomity odcinek to absolutna trekowa klasyka. Skupia w sobie jak w soczewce najważniejsze kwestie, jakie przez lata stały się znakiem firmowym Star Treka. Przedstawione w nim są dylematy moralne, problemy społeczne, pogłębiony rys psychologiczny, interesujące relacje między postaciami, ale też wartka akcja... oraz odrobina humoru.
Nieoczekiwane odkrycie przez Gwiezdną Flotę okrętu USS Pegasus, uznawanego przez lata za zniszczony, oraz przybycie na „Enterprise” admirała Erica Pressmana, niegdyś dowodzącego tą jednostką, wywołują lawinę dramatycznych wydarzeń. Wszystko, co wiąże się z okrętem, owiane jest mgłą tajemnicy, którą odkrywamy stopniowo wraz z kapitanem Picardem. Początkowo wiadomo jedynie tyle, że na okręcie tym służył młody Will Riker, i że wraz z Pressmanem opuścili oni statek w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecność admirała zmusza Rikera do konfrontacji z demonami z własnej przeszłości. Wychodzi bowiem na jaw, że na okręcie przeprowadzano nielegalny eksperyment, przeciwko któremu zbuntowała się część załogi...
Odcinek ten porusza wiele różnych problemów. Gdy zostaje ujawniona prawda o eksperymencie, załoga staje w obliczu trudnego wyboru między powinnością moralną a posłuszeństwem wobec przełożonego. Riker, który 12 lat wcześniej niczym Lord Jim opuścił tonący statek, teraz dostaje szansę naprawienia swojego błędu. Pojawia się też pytanie o sens postępowania bohaterów; o to, czy rację ma wierny zasadom Picard czy też Pressman łamiący te zasady w imię wyższego dobra. Odpowiedź tylko z pozoru wydaje się oczywista, nasuwa się bowiem wątpliwość, czy postawa Picarda nie jest przypadkiem nazbyt idealistyczna. Czy wyścig zbrojeń można powstrzymać dyplomatycznymi zabiegami czy też lepiej jest przyjąć zasadę: jeśli pragniesz pokoju, gotuj się do wojny?
Wszystkie te problemy zostają w mistrzowski sposób rozpisane pomiędzy postaci Picarda, Rikera i Pressmana. Mimo „ciężkiego ładunku” dylematów prezentowanych w odcinku akcja ani na chwilę nie traci tempa, a dodatkowym atutem odcinka są znakomite wartkie dialogi obrazujące rozgrywające się między postaciami konflikty.

Autor: Madame Picard

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!