USS Phoenix
Logo
 Informacje o odcinku
 
Serial:The Next Generation
Tytuł:Tin Man
Tytuł polski:Kokon
 
Numer sezonu:3
Numer odcinka:20
Numer produkcyjny:168
Data premiery w USA:06-05-1990
Data premiery w Polsce:30-03-1998
Data gwiezdna:43779.3
 
Reżyseria:Robert Scheerer
Scenariusz:David Bischoff
Muzyka:Jay Chattaway
 
Ocena odcinka:8.9
Liczba oceniających:93
Oceń w skali 1 - 10:

Opis

Załoga zostaje wciągnięta do niebezpiecznej gry z Romulanami, po odkryciu nowej formy życia w odosobnionym układzie gwiezdnym.Streszczenie

USS Enterprise dostaje rozkaz przewiezienia Tama Elbruna, wysłannika Federacji, do odległego układu słonecznego. Tam - Betazoid specjalizujący się w pierwszym kontakcie z nowymi formami życia, ma telepatycznie skontaktować się z Tin Manem - obcą inteligencją, podobną do organicznego statku kosmicznego, który orbituje dookoła gwiazdy mającej niedługo eksplodować. Misją załogi jest spotkać się z Tin Manem przed przybyciem romulańskich krążowników, które także chcą się z nim skontatkować.W drodze na miejsce, Tam dzieli się ze swoją starą przyjaciółką - Deanną Troi - frustracją, powodowaną przez jego nadzwyczajne moce telepatyczne, które ciągle bombardują go myślami osób przebywających w pobliżu. Zwierza jej się także, że nawiązał już kontakt z Tin Manem.

Po przybyciu do układu gwiezdnego, jeden z romulańskich okrętów strzela do USS Enterprise, a następnie szykuje się do zniszczenia Tin Mana - zanim federacyjna załoga nawiąże z nim kontakt. Wtedy Tam wysyła telepatyczne ostrzeżenie do Tin Mana, który odpowiada emitując falę energetyczną niszczącą romulański okręt, a także powodującą poważne uszkodzenia USS Enterprise.

Wobec groźby eksplozji gwiazdy i z drugim romulańskim okrętem w drodze, Picard prosi Tama o zwabienie Tin Mana w bezpieczne miejsce w przestrzeni Federacji. Tam tłumaczy, że Tin Man, po stracie swojej załogi przed laty przybył tutaj właśnie po to, by zginąć w eksplozji. Następnie prosi o przesłanie go na Tin Mana, chcąc nawiązać osobisty kontakt. Picard jednak ma wątpliwości i kwestionuje lojalność Tama, który przecież chronił Tin Mana kosztem Enterprise.

Kiedy drugi okręt romulański przybywa, by zniszczyć Tin Mana, Picard wysyła na "pokład" obcej istoty Tama i Datę. Tam natychmiast wyczuwa więź z obcym, a Tin Man wykazuje więź z wysłannikiem. Niedługo później, Tin Man ucieka z orbity - podobnie jak Enterprise i Romulanie - na chwilę przed eksplozją. Data wraca na pokład USS Enterprise, gdzie wyjaśnia, że Tam został z Tin Manem, znajdując na pokładzie spokój i pozostawiając za sobą całe dotychczasowe życie.

Tłumaczenie: Nestor the Q
Uzupełnienia: Piotr Pajerski
Źródło: Startrek.com

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!