USS Phoenix
Logo
« 17-07-2009NAUKA 
Sh1eldeR Twoje imie na Marsie dzięki NASA i Mars Science Laboratory

Twoje imię na Marsie? Dzięki NASA to możliwe: wystarczy wypełnić ten formularz, a nasze imię i nazwisko zostaną zapisane na chipie, który będzie na pokładzie najnowszego próbnika wysyłanego na Marsa.

Mało tego. To nie byle jaki próbnik, ale łazik nowej generacji -- Mars Science Laboratory. Znacznie większy i mający dużo większe możliwości niż poprzednie łaziki (Sojourner, Spirit i Opportunity), które i tak wspaniale nam służyły.

Mars Science Lab, oprócz niespotykanych rozmiarów -- a w dużej części z ich powodu -- będzie miał kilka wyjątkowych rozwiązań. Będzie mógł zbadać skład chemiczny skały, strzelając do niej laserem (!) i obserwując odparowany materiał. A system lądowania jest po prostu niesamowity... Nie wiem, jak oni chcą coś takiego przeprowadzić, w dodatku w pełni automatycznie. Zresztą, zobaczcie sami na filmikach. (Szczególnie polecam ten z procedurą lądowania.) Łazik jest za duży i za ciężki, żeby mógł wylądować z pomocą poduszek powietrznych, więc wymyślili inny sposób...

komentarze [8]


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!